שתף קטע נבחר

הפריימריז בליכוד: הקלפיות ננעלו, הספירה בעיצומה

הקלפיות בבחירות המקדימות בליכוד ננעלו ב-22:00 והספירה בעיצומה. עד לשעת סגירת הקלפיות נמנו כ-70 אלף מצביעים שהם כ-58 אחוזים מבעלי זכות הבחירה. מנכ"ל הליכוד: "מקווה שעד שבע בבוקר יפורסמו התוצאות"

 

  (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הקלפיות בבחירות המקדימות בליכוד שנערכו אתמול (שלישי) ננעלו בשעה 22:00 וספירת 69,874 הקולות שנתנו כ-58 אחוזים מבעלי זכות הבחירה החלה. לשם השוואה, בפריימריז הקודמים הצביעו בסך הכל 55%. מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, אמר ל-ynet כי הוא "מקווה שעד השעה 07:00 התוצאות יתפרסמו", וציין כי לא נרשמו אירועים חריגים במהלך היום. נכון לשעה 01:16: נספרו 41 קלפיות מתוך 587 ברחבי הארץ.

 

טפט פריימריז ליכוד בחירות (צילום: מוטי קמחי)
מצביעים בפריימריז בגני התערוכה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

טפט פריימריז ליכוד בחירות (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

פריימריז ליכוד  (צילום: אוהד צויגנברג)
מחוץ לקלפיות בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

120 אלף חברי ליכוד החזיקו בזכות להצביע ב-113 הקלפיות שנפתחו ב-10:00 ברחבי הארץ. 142 מתמודדים התחרו על המקומות ברשימה לכנסת ה-21 – ו-30 ח"כים ושרים מכהנים נאבקו על מקום ברשימה הארצית יחד עם שלושה מועמדים חיצוניים בולטים. למצביעים ניתנת האפשרות לסמן רק 12 שמות, והמשמעות היא שעם השריונים לנשים, למחוזות ולראש הממשלה – ככל הנראה ייפלטו מהרשימה בין שמונה ל-10 חברי כנסת מכהנים. 


כל קלפי וקלפי נספרת במיקומה המקורי, מנהל הקלפי חותם על הספירה ומעביר את המספרים לחמ"ל בכפר המכבייה שברמת גן - שם נמצאים כמה עשרות אנשי צוות שמפקחים על התוצאות. כשעה לאחר נעילת הקלפיות התפתחה מהומה קטנה כאשר מבקר הפנים של הליכוד, עו"ד שי גלילי, וחברים בוועדת הבחירות לא הורשו להיכנס לחדר ספירת הקולות בכפר המכבייה. לאחר שהתפתחה מהומה במתחם, הודיעו אנשי המינהלה בליכוד שיאפשרו לכל הגורמים להיכנס, אך לא יאפשרו גישה למחשבים הנמצאים בקומה נפרדת. 

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

רשימת מועמדי הליכוד בפריימריז  ()

 

 

 
 

שר התיירות יריב לוין כבר סימן את מטרתו בממשלה הבאה - משרד המשפטים. "זה לא סוד שאחרי המהפכה הגדולה שעשיתי במשרד התיירות אני רוצה לעשות מהפכה גדולה נוספת במקום שבו יש את הצורך הכי גדול - מערכת המשפט", אמר לוין מחוץ לקלפי בגני התערוכה (אקספו תל אביב). "אני מקווה שקיבלתי היום אמון שיציב אותי במקום מכובד ברשימה, ומכאן צריך קודם לנצח בבחירות, זה היעד הראשון".

 

למרות הלחצים מראש הממשלה, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, אמרה לאולפן ynet כי היא תמכה בגדעון סער בבחירות הפנימיות. "אני מותשת, מודה שהתעייפתי מכל הסאגה הזאת. היה לי מאוד קשה. באתי להצביע, היה לי קשה, היד שלי רעדה. אנשים שאני אוהבת ואני רוצה להצביע ואין אפשרות", אמרה גמליאל.

 

- היה וי ליד גדעון סער?

"חד משמעית כן. למה צריך לפחד? ההיפך, אני חושבת שגדעון יכול לסייע לנו להביא ארבעים מנדטים".

 

גמליאל אמרה כי היא מאמינה שתסיים את הבחירות בחמישייה הפותחת של המפלגה, אך סירבה להודות ביריבות עם שרת התרבות מירי רגב. "קראתי לכולם להצביע גם לי וגם לה", אמרה גמליאל.

 

שרת התרבות, בתגובה, אמרה: "כולן טובות. יש לנו ח"כים מצוינים ושרות מצוינות. אני בטוחה שבסופו של יום מתפקדי הליכוד יחברו את הרשימה הטובה ביותר".

פריימריז ליכוד  (צילום: אוהד צויגנברג)
מירי רגב, אמש(צילום: אוהד צויגנברג)
- גמליאל היא היתה בנתמכות שלך?

"אני לא אומרת מי היה ברשימה שלי, אבל היו בה אנשים טובים מאוד".

 

- איך התחושה?

"קודם כל באמת נפילת מתח, הייתי דרוכה, נרגשת, הסתובבתי בשתי קלפיות ולא האמנתי למה שאני רואה שם. גם בדרום ת"א וגם בחיפה הרבה ליכודניקים חדשים רוצים לשנות את ה-DNA של המפלגה".

 

- את בטוחה שהם לא יצליח להשפיע?

"אני לא חושבת, בוודאי שלא יצליחו להכינס אף אחד מהנציגים שלהם להיות חברי כנסת".

 

- איפה את רוצה לראות את עצמך?

"אני לא מהמרת. רוצה להיות בחמישייה הפותחת, אבל נמתין לספירה ומה שהקדוש ברוך הוא יחליט זה מה שיהיה. אני מאחלת לגילה הצלחה גדולה בעשירייה או בחמישייה. כמה שיותר נשים במקום גבוה יהיה טוב".

 

-השרה גמליאל, קיבלת ברכות כאלה מרגב גם לפני?

"מוטב מאוחר מאשר אף פעם, אם זה יפתח דלת חדשה. אין אצלי קרבות. לא מעניין אותי להיות האישה הראשונה. אותי מעניינת החמישייה פותחת. המהות היא להתברג כמה שיותר גבוה כדי להתברג בתפקיד עם יותר השפעה".

 

שר התקשורת איוב קרא, שלא זכה לתמיכתו של רה"מ בפריימריז, אמר ל-ynet כי הוא לא נפגע ממנו - ויקבל כל תוצאה שתתקבל.

 

- היו שטענו שנתניהו נהג כלפיך בכפיות טובה. כי נשכבת על הגדר בשבילו, אך השריון שלך בוטל

"אולי מי שלחץ את נתניהו עשה לי טובה. ההרגשה שלי טובה, הציבור התגייס להשאיר אותי בכנסת, ואני חושב שיצרתי תקדים חשוב מאוד. יש בעיה להגיע לצמרת ולשרוד בה". 

 

ח"כ יהודה גליק התייחס ל"רשימות החיסול" בתוך המפלגה, ואמר כי הוא שוחח עם רה"מ נתניהו שאמר לו, לדבריו, כי אפשר להצביע מה שרוצים. "אנחנו בעד כולם, מצביעים בעד כולם", אמר גליק. "יש פה באמת נבחרת של אהבה, של אידיאולוגיה לאומית, של ליכוד. כולם אוהבים, משפחה אחת".

 

חברת הכנסת ענת ברקו, שנכנסה בפעם שעברה בזכות השריון לנשים, אמרה: "כאדם לא ממש פוליטי זה קשה מאוד, אבל אני נפגשת עם המון אנשים, מסיירת בארץ ומגיעה לסניפי הליכוד. אני אוהבת שזה כמו אודישן ומציגים מה עשית וכיצד תרמת למדינה. יש לי הרבה קבלות, 12 חוקים".

 

- יש גם יכולות שצריך להפגין שלא קשורות לעשייה הפרלמנטית

"זה נכון וזה מצער אותי, אבל אני מציעה את הרזומה שלי, העשייה שלי בכנסת והעשייה הבינלאומית".

 

- יכול להיות שהסגנון שלך לא מספיק לג'ונגל הזה?

"אני באה ממקום אחר ומביאה כנראה סגנון אחר. בשורה תחתונה מביאה עשייה מאוד אפקטיבית בתוך הוועדות המסווגות.יש הרבה אנשים שאני לא מכירה שאומרים לי שהצביעו לי בגלל מה שאני עושה".

 

- נתניהו שריין אותך פעם קודמת ועכשיו לא, הוא עזר לך?

"אני מניחה שהוא מרוצה מהעבודה שלי וימליץ עליי".

 

- מה אם תגלי שזה לא הספיק?

"לא נורא. לא באתי מהפוליטיקה וכנראה שגם לא אמות בפוליטיקה. מקסימום אגמור עוד ספר על הג'יהאד האיסלמי". 

 

 

"הקול שלי כבר נגמר, אבל הלב, הנשמה והכוח להמשיך לשרת את העם עדיין פועם", אמר ח"כ אורן חזן. "אני מאמין שמה שעשיתי עד היום ימשיך איתי, והאנשים היקרים שהלכו נגד הדילים והטינופת והליכודינקים החדשים הצביעו לי והכל יחזור לי בברכת תודה ענקית".

 

- מאיפה הביטחון שיש לך מול כ"כ הרבה חכים מכהנים?

"קודם כל המקומות ברשימה הבאה הם טובים. שנית, יש גבול דק בין יוהרה ושחצנות לאמונה והגשמה. אני מאמין שארבע שנות עבודה קשה יבואו לידי ביטוי. ראית את האהבה, לא כולם שקרנים, הרוב לא. זה גוף בוחר גדול שבא עם לב ונשמה, אי אפשר להכתיב לו. אנשים ראו אותי בנאומים ועל אוטובוסים ושומר על עם ישראל ותורת ישראל. משם אני שואב את הביטחון".

 

- אפשר לנצח בלי דילים?

"אפשר, תנועת הליכוד בניגוד למה שמנסים לצייר בתקשורת, היא תנועה חיה ונושמת. אנשים רואים את הוויכוחים במליאה ואת החקיקה, רואים מה התקשורת עושה. אנשים הולכים אחרי הלב שלהם ולכן אלה שמסתובבים כמו טווסים, מציע להם, איך אמר מנחם בגין: 'שיזדיינו בסבלנות'. אני אולי לא ממלכתי - אבל אני אמיתי".

 

יממת הפריימריז עמדה בסימן המאבק בין נתניהו לבין גדעון סער: ראש הממשלה וסביבתו, המשוכנעים שהשר לשעבר שחזר לחיים הפוליטיים חותר תחתיו, קראו לחברי הליכוד לא להצביע לו. "אני לא חוזר בי אפילו מהברה אחת ממה שאמרתי על גדעון סער", אמר נתניהו אחר הצהריים.

 

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר, אמר כי גם בלעדיו עשרה חברי כנסת יוחלפי בח"כים חדשים. "הליכודניק רוצה נבחרת טובה מול היריבים שלנו. אנחנו רוצים לתמוך בראש הממשלה - שהוא הנכס האלקטורלי הגדול של הליכוד. ככל שהרשימה תהיה אטרקטבית יותר זה יעזור להגדיל את המשילות ואת היכולת להשפיע".

 

המסר שעבר למצביעים בפריימריז ברור. בכל סניף המזוהה עם נתניהו, עברה בקשה דומה להוציא את סער מהרשימות המאורגנות והדילים ולא לאפשר לו להתמקם גבוה ברשימה. בקבוצות הוואטסאפ של הליכוד טענו חלק מהפעילים לדיל גדול בין סער לבין חיים כץ בכל הארץ שבמסגרתו השניים תומכים זה בזה גם ברשימה הארצית וגם במחוזות. "אמרו 'לא' לדיל בין כץ ובין סער. הגידו 'כן' לראש הממשלה", נכתב בחלק מקבוצות הפעילים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו מצביעים לפריימריז של הליכוד בקלפי סמוך למעון רה
ראש הממשלה ורעייתו הצביעו ליד מעון ראש הממשלה(צילום: שרון רביבו)

דודי אמסלם ויריב לוין בפריימריז הליכוד 2019 ()
אחוות מתמודדים. דודי אמסלם ויריב לוין

זאב אלקין בקלפי הבחירות בבנייני האומה בירושלים פריימריז הליכוד 2019 (צילום: אלכס קולומויסקי)
סלפי עם זאב אלקין (צילום: אלכס קולומויסקי)

אורן חזן  פריימריז ליכוד (צילום: שאול גולן)
אורן חזן (צילום: שאול גולן)

האווירה בשטח, סיפרו פעילים, עדיין לא ברורה וקשה להבין בשלב זה מה מצבו של סער ועד כמה הקמפיין שמנהל נגדו נתניהו בתקופה האחרונה ובאופן רחב יותר ביומיים האחרונים, גם פוגע בו. חלק משרי הליכוד אמרו אתמול כי התחושה היא שסער מתחזק מהקמפיין של נתניהו וכי הפוקוס הציבורי שהוא מקבל בעקבות המאבק הוא עצום ופועל לטובתו.

 

מנגד, פעיליו של סער עשו ככל יכולתם למנוע את ההשפעה על המצביעים. אתמול אחר הצהריים הופצו בקרב חברי ליכוד מסרונים שבהם נכתב: "הצביעו על פי צו מצפונכם. אל תקשיבו ללחצים. סער הוא סמל ליכודי. הניסיון לפגוע בו לא ענייני ולא מקובל".

 

השר זאב אלקין אמר אתמול בריאיון לאולפן ynet בהתייחסו לקרב נתניהו-סער כי הוא "כואב מאוד את הריב הזה במשפחה. זה ריב בתוך הבית. אני מאוד מעריך את נתניהו, אני מעריץ אותו ונמצא לידו הרבה שנים; אנחנו מאוד קרובים. אין לי ספק שגם גדעון סער יקדיש את החודשיים שנותרו עד הבחירות כדי שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא".

 

נתניהו הצביע בקלפי שהוקמה ליד מעון ראש הממשלה. הוא שב וקרא להצביע בעד ההצעה שלו לשריונים: "יש לי בקשה אחת ממתפקדי הליכוד: תצביעו, לכו להצביע, ותצביעו גם בעד ההצעה שלי לחזק את הליכוד אל מול החיבורים בשמאל".

 

הצעתו של נתניהו היא לשריין מועמדים מטעמו במקומות 21, 28 ו-36, אף שהמפלגה אישרה עד כה שריון אחד. לפי הסקרים האחרונים, המקום ה-28 בליכוד נחשב לריאלי, אך עם זאת יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן אמר השבוע לאולפן ynet כי הצעה שכזו תצטרך להיבדק על-ידי מוסדות המפלגה.

 

הקלפי הוצבה ליד מעון ראש הממשלה כדי למנוע בעיות אבטחה בקלפיות אחרות ולאפשר להצבעה להתנהל כסדרה.

פורסם לראשונה 05/02/2019 20:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההצבעה בגני התערוכה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים