שתף קטע נבחר

חקירת הרג הפלסטיני: כיתת הכוננות ירתה כי חשה סכנת חיים

ממצאים ראשוניים בתחקיר הצבאי מעלים כי נפל כשל בהפעלת כיתת הכוננות, וכי חיילי צה"ל השתמשו באש חיה כדי לפזר את ההתקהלות האלימה. עוד עלה כי כיתת הכוננות החליטה לצאת לאזור המרוחק מחשש לחטיפה

 

ממצאים ראשוניים של תחקיר צה"ל לתקרית שבה נהרג חמדי נעסאן לפני כשבועיים בבנימין, מעלים כי נפל כשל בהפעלת כיתת הכוננות של ההתנחלות עדי עד שחבריה הוקפצו לאזור העימותים.

 

האירוע התחיל לאחר שנער שהתבודד בין ההתנחלות לכפר הפלסטיני הסמוך אל-מועייר דיווח על כך שפלסטינים ניסו לגרור אותו לכפר. הנער חזר ליישוב, גילה שנדקר בידו - ודיווח על התקרית לכיתת הכוננות.

 

ביג הפרות סדר בעקבות מותו של פלסטיני חמדי נעסאן (צילום: EPA, AP)
(צילום: EPA, AP)

הפרות סדר בעקבות מותו של פלסטיני חמדי נעסאן (צילום: AFP)
הפרות הסדר סמוך להתנחלות עדי עד(צילום: AFP)

התחקיר העלה כי אנשי כיתת הכוננות מיהרו למקום, וסביבם החלו להתגודד עשרות פלסטינים. האירוע התלהט, וחברי כיתת הכוננות חשו סכנה לחייהם וביצעו ירי. בהמשך הגיעו גם כוחות צה"ל שפתחו גם הם באש כדי לפזר את ההתפרעויות, וכתוצאה מהירי נהרג נעסאן, בן 38 ואב לארבעה, ותשעה פלסטינים נוספים נפצעו.

 

התחקיר הראשוני העלה שלוש נקודות מרכזיות: הפיקוד הבכיר בחטיבה ובאוגדה לא הבין מדוע יצאה כיתת הכוננות לשטח יחסית מרוחק מהיישוב. לטענת אנשי הביטחון של ההתנחלות הדבר נבע מדיווח שהעלה חשש לחטיפה. נקודה נוספת שעלתה היא שבצה"ל הבינו כי מרגע התלהטות הרוחות אנשי כיתת הכוננות אכן היו בסכנת חיים ולכן פתחו באש, והנקודה השלישית היא שבניגוד לנאמר אחרי התקרית,

גם חיילי צה"ל שהגיעו למקום כשעה לאחר פרוץ המהומות, פתחו באש.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות האירוע מתנהלת חקירה משותפת של משטרת ישראל והמשטרה הצבאית. מטבע הדברים לא נוכל להתייחס לפרטים בשלב זה".

 

מכיתת הכוננות נמסר: "הכוח בשטח פעל במקצועיות כמצופה מכל איש ביטחון בסיטואציות של סכנת חיי אדם ברורה ומיידית. אנו בטוחים שבסיום התחקיר התמונה המלאה תוצג לציבור והלוחמים יזכו להערכה על תפקודם באירוע".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ההתפרעויות ליד עדי עד
צילום: EPA
מומלצים