שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ייפוי כוח מתמשך: הבחירה בעתיד של כל אחד מאיתנו
  תיקון החוק שעבר לפני כשנה וחצי, ייפוי הכוח המתמשך, הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר שגילו יותר מ-18 לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד, אם יאבד חלילה את יכולתו לטפל בענייניו בעצמו. ייפוי הכוח הזה מונע הפתעות לא נעימות וחוסר ודאות, אבל, יותר מכל הוא שומר על כבודו, רצונו וצרכיו של האדם

  לפני שנה וחצי אישרה הכנסת, כמעט בקול דממה דקה, תיקון חשוב מאוד, אפילו מהפכני - ייפוי כוח מתמשך. המדובר בתיקון חשוב המקדם את זכות הפרט של כל אדם בגיר על גופו ועל כבודו.

   

  ייפוי הכוח המתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר שגילו יותר מ-18 לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד, אם יאבד חלילה את יכולתו לטפל בענייניו בעצמו. ייפוי הכוח המתמשך נותן בידיו של מיופה הכוח את האפשרות לבחור מרצונו, בדעה צלולה, את מי שיטפל בכל ענייניו אם ישתנה מצבו לרעה מכל סיבה שהיא - ממחלה, מזקנה, ממוגבלות נפשית או שכלית, העלולות לפגוע בכושר השיפוט שלו.

   

  אי אפשר להפריז בחשיבותו של ייפוי הכוח המתמשך. הוא נותן בידיו של כל אדם את היכולת לקבוע כיצד ייראו חייו אם חלילה יאבד את יכולתו לקבל החלטות בעצמו. ולא פחות חשוב מכך, הוא חוסך מבני המשפחה ומהמקורבים את עוגמת הנפש ואת הביורוקרטיה הנגרמות לא אחת למשפחותיהם של בוגרים שבריאותם מידרדרת.

   

  תוחלת החיים עולה, אבל לא בהכרח איכותם. הצורך בייפוי הכוח ()
  תוחלת החיים עולה, אבל לא בהכרח איכותם. הצורך בייפוי הכוח

  הסמכות לקבל החלטות

  כל אחד מאתנו מכיר, בוודאי, משפחות שנקרעו בעקבות הידרדרות במצבו של אבי המשפחה או אם המשפחה, מה שגרם מחלוקות קשות בין בני המשפחה, כיצד והאם לטפל בהם, מה ייעשה ברכושם, אילו טיפולים רפואיים יקבלו או לא יקבלו ועוד.

   

  ייפוי הכוח המתמשך שתיקנה הכנסת מאפשר כמעט לכל אדם, צעיר או מבוגר, להנפיק ייפוי כוח לאדם אחד או יותר בשלושה תחומים:

  ייפוי כוח אישי - בנושאים כמו קביעת מקום מגוריו וכדומה.

  ייפוי כוח רכושי - הנותן בידיו של מיופה הכוח את הסמכות לקבוע מה יעשה ברכושו של האדם.

  ייפוי כוח רפואי - המסמיך את הממונה לקבל כל החלטה הנוגעת לטיפולים רפואיים או הימנעות מהם.

   

  ייפוי הכוח המתמשך חוסך איפוא מבני המשפחה את ההתחבטות המייסרת והכאובה בשעות הקשות והרגישות ביותר בשאלה, מה היה בן המשפחה האהוב, שאיבד את יכולתו להחליט, רוצה.

   

  ייפוי כוח כזה היה חיוני תמיד, אבל היה לחיוני אף יותר בתקופתנו, כאשר תוחלת החיים הולכת ומתארכת שכן, משך החיים היום ארוך יותר מבעבר אבל איכות החיים לא גדלה במקביל. אדרבא, ככל שהחיים נמשכים גדל מספרם של אלה הלוקים בדמנציה או המאבדים את כשירותם לקבל החלטות אישיות.

   

  אם עד עתה נאלצו המשפחות להתמודד בבתי המשפט כדי לקבל לידיהן את הסמכות שאיבד בן המשפחה לקבל החלטות, עכשיו הן יכולות להסדיר זאת מראש.

   

  צריך להוסיף, זה לא שהכל כבר תקין. לטעמי, עדיין יש הכרח להכניס תיקונים חיוניים בחוק ובראשם, קביעת אמות מידה לאובדן יכולתו של מיפה הכוח לקבל החלטות בעצמו. הקביעה מתי אדם איננו כשיר לקבל החלטות איננה ברורה דיה ויש להסדיר אותה בחוק. ועם זאת, המצב היום טוב בהרבה מבעבר.

   

  חוק ייפוי הכוח המתמשך קובע כי, הסמכות להנפיק את ייפוי הכוח תינתן לעורכי דין נוטריונים שעברו הכשרה מיוחדת לשם כך - וטוב שכך. בעינינו הצעד הזה משמר את אחת הזכויות הבסיסיות של בן אנוש - לקבוע מה ייעשה בו, בגופו וברכושו.

   

  עתה, לא נותר אלא לעשות את הצעד המתבקש ולהביא את הזכות החשובה הזאת לידיעת הציבור כולו - החוק על כל היבטיו. חשוב שכל אדם יידע את האפשרויות שנותן בידיו ייפוי הכוח המתמשך, את יתרונותיו לו עצמו ולקרובים לו.

   

  ייפוי הכוח הזה מונע הפתעות לא נעימות וחוסר וודאות, חוסך התעסקות מיותרת וכאובה בביורוקרטיה ומאפשר למשפחה להמשיך ולנהל את ענייניה בלי שתיגרם פגיעה כלכלית לאדם ומשפחתו. החוק, כאמור, גם מסדיר את שלום הבית. אבל, החשוב מכל – החוק שומר על כבודו, רצונו וצרכיו של האדם.

   

  הכותב הינו עו"ד ונוטריון מוסמך להנפקת ייפויי כוח מתמשכים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ייפוי כוח מתמשך. הבחירה בעתיד
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים