שתף קטע נבחר

האפשרויות של נתניהו לשריון ברשימת הליכוד

לא רק מתפקדי הליכוד בוחרים את הרשימה - גם לראש הממשלה אפשרות להצניח מועמדים או לקדם את נאמניו שנדחקו. זה יכול לסייע לאיחודים בימין, ובתסריט אחר לשפר את אחוז הנשים

בשעה שרוב חברי הכנסת והשרים התקוטטו על מיקומם ברשימת הליכוד, נדרשו חברי מרכז המפלגה, כ-3,800 במספר, להצביע עבור בקשות השריון של בנימין נתניהו. ליו"ר המפלגה כבר אושרה בקשת השריון הראשונה למקום ה-21, אולם במוצאי השבת האחרונה הוא ביקש שני שריונים נוספים - על מנת שניתן יהיה להתמודד עם תרחישים שונים בגוש המרכז-שמאל. לצורך כך הביא את הצעתו לאשר שריונים גם במקומות 28 ו-36. התוצאה טרם הוכרזה, אך בספירת הקולות היום (ד') מסתמן רוב לבקשתו.

 

עוד לפני התוצאות הסופיות, אחת השאלות הבוערות בליכוד היא כיצד יבחר נתניהו להשתמש בשריונים. ההערכות בימים האחרונים התייחסו לאפשרות שילוב של אנשי אחת ממפלגות הימין הקטנות ברשימה, כדי להתמודד עם מה שראש הממשלה מגדיר כאחת המשימות המרכזיות מבחינתו: מניעת אובדן קולות לגוש הימין, במקרה שמפלגות לא יעברו את אחוז החסימה.

 

רשימת הליכוד ()
 

מסיבה זו, אומרים בכירי הליכוד, ראש הממשלה ואנשיו מתכוונים לעבוד לטובת קידום האיחוד מיד כשישקע אבק הפריימריז. כדי להקל על אפשרות לרשימה הימנית המשותפת ישנו סיכוי "לדלל" למשל את רשימת הבית היהודי, להעניק שני שריונים בליכוד לחבריה ולאפשר להם להיכנס לכנסת כמעט בוודאות. האחרים שיוותרו בבית היהודי יוכלו אז ביתר קלות להתאחד עם מפלגות ימין אחרות, דוגמת האיחוד הלאומי, "יחד" של אלי ישי ו"עוצמה יהודית".

 

אפשרות נוספת היא שנתניהו ימתין לרגע האחרון על מנת לבחון אם מתרחשים שינויים דרמטיים בגוש המרכז-שמאל - ואם יהיו מהלכים שיחייבו אותו ליזום מהלך גדול, ייתכן שייקח את השריונים שקיבל כתשתית לחיבור. במקרה שירצה להתאחד לדוגמה עם הימין החדש, יביא לאישור רגע לפני הגשת הרשימות בקשה דחופה לשני שריונים נוספים - עבור נפתלי בנט ואיילת שקד - במקומות גבוהים (זאת כמובן בהנחה שהם יסכימו להתאחד, ושהוא יצליח להוכיח את ערכו האלקטורלי הברור של איחוד כזה ותרומתו לליכוד).

 

אבל חיבורים בימין אינם האופציה היחידה שעומדת על הפרק. אם לא יתרחשו אירועים פוליטיים שיחייבו אותו להגיב, ייתכן שמשבצת שריון אחת לפחות תיועד ל"חיזוק" הרשימה, או כ"צ'ופר" לאחד מנאמניו שנדחק. הבוקר כבר החל השר איוב קרא בקמפיין הקריאה לשריין אותו. בקרב המתפקדים הופצו אלפי הודעות SMS תחת הכותרת: "האם לאור תרומתו העצומה לעם היהודי ולתנועת הליכוד תתמוך בשריונו של השר איוב קרא במקום ה-21 ברשימת הליכוד"?

 

לא רק קרא הוא אפשרות. האם ח"כ נאוה בוקר, לדוגמה, שהייתה מנאמניו הגדולים של נתניהו ונותרה הרחק מאחור ברשימה הארצית בפריימריז, תוכל לקבל שריון? כך גם יהיו יותר נשים בקדמת הבמה. ואולי יחליט נתניהו על אישה חזקה אחרת כדי לאזן במעט את הרוב הגברי?

 

שריון נוסף שיכול ראש הממשלה לבחור בו הוא של דמות בכירה מחוץ לליכוד, שתיתן אולי מענה לביקורת שכבר נשמעה על כך שהרשימה אינה רק גברית - אלא נעדרת ייצוג מספק גם ליוצאי עדות המזרח במקומות הגבוהים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון רביבו
נתניהו מצביע בפריימריז, אתמול
צילום: שרון רביבו
מומלצים