שתף קטע נבחר

השלטר של נתב"ג מגיע לכנסת: "ניצחון של כל העובדים במדינה"

מהכישלון להעפיל לזירה הארצית בסיבוב הקודם, דרך הכעס על נתניהו ועד למקום הראשון במחוז השפלה: פנחס עידן, יו"ר ועד העובדים של רשות שדות התעופה זה 32 שנה, הוצב במקום ה-19 ברשימת הליכוד. בריאיון בלעדי ל-ynet הוא מבטיח להתמקד בלב עיסוקו: "לתת לעובדים את מלוא הזכויות"

 

ראיון עם פנחס עידן בעקבות הפריימריז של מפלגת הליכוד (צילום: מוטי קמחי)
פנחס עידן(צילום: מוטי קמחי)

הטלפון של פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, לא מפסיק לצלצל מאז שעות הבוקר (יום ד') המוקדמות. עידן (62), אב לשלושה וסב ל-12, הגיע ראשון במחוז השפלה בפריימריז של הליכוד והוצב במקום ה-19 הריאלי לקראת הבחירות לכנסת ה-21. בריאיון בלעדי ל-ynet מספר עידן על החלטתו לנסות שוב להשתלב במערכת הפוליטית הארצית ועל כוונתו להישאר בתפקידו כיו"ר ועד העובדים שנחשב לאחד החזקים במדינה. "אשאר איש של אנשים", מצהיר חבר הכנסת לעתיד.

 

הבוקר, כמו בכל יום, התייצב עידן לעבודה במשרדו בנמל התעופה בן גוריון, וזכה לאינספור מחמאות מהעובדים שחלקם התפקדו בשנים האחרונות למפלגתו. "עובדי הרשות עשו לי מסיבת הפתעה, רשמו לי מכתב תודה, ולמרות שנבחרתי לכנסת אני נשאר עם העובדים. זה עדיין לא ברור אם אעזוב את תפקידי כיו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה כי אין חוק שאוסר את זה עליי. החוק היום אוסר רק על יו"ר ההסתדרות ולראשי רשויות מקומיות לעשות את התפקידים האלה במקביל, כך שכל עוד לא תהיה מניעה חוקית - אשאר בתפקיד".

 

 

עידן מתגורר בנס ציונה ומכהן כיו"ר ועד עובדי רשות התעופה זה 32 שנה. בתווך הספיק להיות ראש העיר לוד למשך שנתיים וממלא מקום ראש המועצה האזורית חבל מודיעין במשך שתי קדנציות. הוא בן למשפחה ברוכת ילדים עם 11 אחים ואחיות ובמקור מהמושב אחיסמך.

 

"החיים בילדותי לא היו קלים", מספר הפרלמנטר החדש. "גובה הקוצים בשדות התירס הגיע לכתפיים וקצרנו עם המגל. אני וכל האחים הסתדרנו וכולם מתפרנסים בכבוד, אבל יש דברים שהייתי רוצה לשנות בגלל מה שעברתי והזיכרונות".

 

"איפה שלא אהיה - תמיד אדאג לעובדים" 

אמש ישב עידן עם 20 פעילים בביתו, אך בחצות החליט ללכת לישון אחרי מערכת בחירות אינטנסיבית. בניגוד להרגלו לקום בכל בוקר לריצה בשעה 4:30 לפנות בוקר, עידן התעורר ב-6:20 אך לא ויתר על האקט שלדבריו נותן לו כוחות להמשך היום. "התעוררתי לתחושה של כיף", הוא מספר. "אתמול כולם בירכו אותי ואיחלו לי בהצלחה, וגם היום התקשרו להגיד לי 'מברוק'. הרצון ללכת לפוליטיקה הארצית הגיע ממקום של תחושת מיצוי ברשות אחרי כל כך הרבה שנים. עשינו דברים מופלאים, איפה שלא אהיה - תמיד אדאג לעובדים ותמיד היה לי חלום לתרום למען כל תושבי מדינת ישראל".

 

- התוכנית שלך היא לפעול בכנסת בתחומי העבודה והרווחה?

"בוודאי שכן. אני לא מתבייש להגיד את זה כי במדינה כמו שלנו צריך לדאוג לעובדים ולתת להם את מרב הזכויות שמגיעות להם. כולם זכאים להתפרנס בכבוד, לקבל חינוך טוב ולקבל תנאי עבודה ראויים".

 

ראיון עם פנחס עידן בעקבות הפריימריז של מפלגת הליכוד (צילום: מוטי קמחי)
"בחרו את הדרך שלנו"(צילום: מוטי קמחי)

לקראת בחירות 2015, הגיע עידן למקום ה-32 בבחירות המקדימות של הליכוד אולם אחרי הליך משפטי שדחק אותו למקום לא ריאלי הוא החליט להימנע מערעור ולהמשיך בתפקידו ברשות שדות התעופה.

 

- תוצאות הפריימריז הפעם מגוללים בתוכם ניצחון לעובדי רשות שדות התעופה והתעשייה האווירית?

"זה ניצחון של כל העובדים במדינה, וההוכחה לכך היא שקיבלתי ברכות מכל הוועדים. להיות עובד במדינת ישראל זאת לא מילת גנאי. אסור לאפשר מצב שבו עובדים רבים מדי יהיו עובדי קבלן מאחר שמגיעות להם מלוא הזכויות. אנחנו ידענו להילחם על זכויות של כלל העובדים, לא רק של רשות שדות התעופה. נלחמנו עבור עובדי רשות השידור, עובדי הדואר, עובדי בזק, זכויות הלהט"בים וגם שבתנו כדי להזדהות ביום המאבק נגד אלימות נגד נשים.

 

"כל עובדי רשות שדות התעופה שהתפקדו לליכוד עשו זאת מרצון. בפריימריז הצביעו כ-2,500 מתפקדים מתוך 3,000 חברי מפלגה. אנשים ברשות שדות התעופה הם עצמאיים, לא הולכים כמו עדר. הרשימה שנבחרה, עם מספר בוחרים כל כך גדול, מעידה שבחרו את הדרך שלנו".

 

- בבחירות הקודמות זעמת על ראש הממשלה בנימין נתניהו שהשווה בקמפיין הבחירות שלו בין עובדים ובין אנשי חמאס. האם מאז מערכת היחסים ביניכם השתפרה?

"היחסים עם ראש הממשלה נתניהו מצוינים. תמיד תמכתי בראש הממשלה אבל היה כעס אמיתי אחרי שהוא השווה בין עובדים לחמאס. נפגעתי מאוד כיו"ר ועד. הייתי אצלו בפגישה, הוא אמר שהוא לא ידע מהקמפיין הזה וביקש להתנצל בשמו בפני העובדים - וקיבלתי את ההתנצלות. אני חושב שהוא עושה דברים מדהימים ונפלאים כראש ממשלה ואנחנו רואים את זה. העברנו בשנה שעברה יותר מ-22 מיליון נוסעים וזה אומר שטוב לעם ישראל אבל עדיין יש הרבה דברים לתקן. אי אפשר לתקן הכול מיד כי יש דברים שלוקחים זמן ועם שיתוף פעולה נצליח". 

בקשת ההתנצלות שהעביר עידן לרה"מ נתניהו ב-2015 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
בקשת ההתנצלות שהעביר עידן לרה"מ נתניהו ב-2015(צילום: איתי בלומנטל)

לאחר שהתברר כי ניצח במחוז השפלה, קיבל עידן עשרות טלפונים מרבים מעובדי רשות שדות התעופה, אנשי ההסתדרות והוועדים במשק. בין המברכים הבוקר גם יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "הנשיא אמר שהוא לא מתעסק בפוליטיקה ושיש לנו יחסים חמים ומערכת יחסים טובה. זה חימם לי את הלב. יש לנו נשיא מדהים, אדם משכמו ומעלה. אין לי מילים לתאר את זה". טלפון מראש הממשלה נתניהו הוא טרם קיבל: "כשהוא יתקשר אליי אגיד לו שארתם בכל הכוח על מנת שהוא ייבחר לקדנציה נוספת".

 

- מה עמדתך ביחס ליריבות בין נתניהו לגדעון סער?

"שניהם נכס לליכוד. אני מאמין שהכול נגמר והם ימשיכו לעבוד ביחד למען הליכוד ועם ישראל. כבודו של ראש ההמשלה במקומו מונח וגדעון, בגלל שבחרו בו והוא ראוי, זה שילוב שיכול להוביל להרבה הצלחות למען המדינה. ציבור הבוחרים יודע להעריך מי עשה יותר ומי עשה פחות בקרב חברי הכנסת והשרים, אני חושב שהרשימה היום היא טובה מאוד. יש לנו נבחרת מעולה וקיבלנו תגבור של גדעון סער, ניר ברקת ויואב גלנט. מבלי לפגוע בכולם זאת לא רק נבחרת מעולה, אלא כזאת שנבחרה על ידי עשרות אלפי מתפקדים, שזה מדגם הכי טוב שיכול להיות".

 

תמונה מחולקת גדעון סער בנימין  נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AP)
סער ונתניהו. "שניהם נכס לליכוד"(צילום: אלכס קולומויסקי, AP)

- התרגלת לתואר של חבר כנסת? אתה חושב על תפקיד שר?

"התואר לא משנה את הבן אדם. תמיד אשאר פנחס עידן גם כשאהיה חבר כנסת. אני אקח את הזמן ללמוד את העבודה בכנסת, לא השתניתי כיו"ר הוועד וכממלא מקום ראש המועצה. חליפה ועוזרים לא ישנו אותי. בגלל חליפה שילמתי מחיר לא זול, כי היה לי קשה להתרגל לחליפה ועניבה ואני מקווה שבכנסת אמשיך להיות 'איש של אנשים' כי אני לא יכול בלי זה.

 

"אני 35 שנה איש של אנשים ושל מגע אישי. כשנבחרתי עכשיו אף אחד לא האמין. השקעה של אפס, לא הלכתי לכנסים או אירועים, לא עשיתי שלטי חוצות, פרסומות או כתבות בתקשורת. הכול נעשה במגע יומיומי בחודש וחצי האחרונים עם חברי מרכז, שחלקם לא הכרתי לפני. ישבתי ימים שלמים עם אנשים והם הרגישו אותי. בכל פגישה כזאת יצאתי מעודד והם התרשמו שיש להם עם מי לדבר".

 

- מה עמדתך ביחס למשא ומתן עם הפלסטינים? על פינוי יישובים והמצב הביטחוני?

"יש אנשים במפלגה שנבחרו על הנושאים האלה. אני תמיד אתמוך בראש הממשלה ובמה שהמפלגה תחליט. אלחם על הנושאים שחשובים לי: נושאי העובדים, הבריאות, הנכים והגמלאים - על זה לא אוותר. בשאר הנושאים אתן לאחרים להוביל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פנחס עידן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים