שתף קטע נבחר

סופית: לא ייבנו מגדלי מגורים ליד חוף הים בחיפה

ועדת המשנה לעררים דחתה את הבקשה להקים ארבעה מגדלי מגורים, בנוסף לשניים שכבר קיימים, בחוף הכרמל. חברי הוועדה קבעו: "לא נמצאה כל הצדקה לפגיעה בסביבה החופית"

הישג ירוק: התוכנית להקים ארבעה מגדלי מגורים בחיפה, סמוך לחוף הים, נדחתה היום (ד') באופן סופי על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. עם זאת, חברי הוועדה ציינו כי אם היזמים יוכלו לתת מענה לנושאים שלטעמם לא ניתן לבחון לעת עתה, כמו הסדרת מקור החול, הם יוכלו להגיש תוכנית חדשה. במקרה כזו ההליך יתחיל מהתחלה.

 

סמוך לחוף הים. המגדלים בחוף הכרמל (צילום: ג'ורג' גינסבורג) (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
סמוך לחוף הים. המגדלים בחוף הכרמל(צילום: ג'ורג' גינסבורג)

 

הוועדה דנה ברר שהגישה חברת "חוף הכרמל נופש ותיירות", חברת בת של דלק נדל"ן, בשליטת איש העסקים יצחק תשובה, ודחתה, פה אחד, את התוכנית להקמת מגדלי מגורים נוספים בחוף הכרמל בחיפה, זאת בנוסף לשניים שכבר קיימים כיום בשטח. בסיכום החלטת הוועדה, המתפרשת על פני 33 עמודים, נכתב: "הגענו פה אחד להבנה כי לא ניתן לאשר את המשך קידומה של התוכנית... לא נמצאה כל הצדקה לפגיעה בסביבה החופית".

 

בספטמבר האחרון פורסם ב-ynet על כוונת ועדת המשנה לעררים לדון בנושא. לטענת החברה, הוועדה המקומית והעירייה אינן מקדמות את התוכנית החלופית למתחם חוף הכרמל ומסבות לחברה נזקים. על פי הערר, ניתן יהיה לממש את זכויות הבנייה אם יבוצע ייבוש ים ליצירת חוף רחצה מורחב ושטחי ציבור ברוחב של 100 מטרים לפחות.

 

הוועדה המחוזית דחתה בעבר את הבקשה לייבוש הים בעקבות חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה. חוות הדעת, שהוכנה על ידי ד"ר דב צביאלי, יועץ המשרד לתהליכים חופיים וימיים והמתכננת הסביבתית ורד דרור מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, קבעה כי "חסר מידע פיזי חשוב ורלוונטי" בתסקיר שביצעה חברת הבת של דלק נדל"ן.

 

בחברה להגנת הטבע, שהתנגדה להקמת המגדלים ופעלה בשנים האחרונות לביטול התוכנית, מברכים על החלטת הוועדה: "הזמנים שבהם יזמים קיבלו אישורים והיתרים לבנייה על חופי הים, השייכים לכלל הציבור, נגמרו. טוב עשתה הוועדה שדחתה את התכנית והשאירה את החוף טבעי, ללא בינוי מיותר. ההפקרות של חלוקת משאבי הטבע של כולם, למעטים בלבד, הסתיימה. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל למען שמירה והגנה על חופי הים, מפני פיתוח מזיק".

 

עו"ד אלי בן-ארי, היועץ המשפטי של אדם טבע ודין, אמר: "החלטת ועדת הערר לדחות את תכנית ייבוש הים לטובת המשך בנייה במקום, הינה החלטה אמיצה וראויה, העולה בקנה אחד עם פסיקת השופטת ביניש מלפני שני עשורים, ש'יש לשמר את המעט שנותר מחופי ארצנו שהפכו במהירות למשאב נדיר המנוצל באופן מוגבר ולא תמיד לטובת כלל הציבור. ועדיין, יש במקום זכויות להקמת ארבעה מבנים נוספים, דבר שעדיין יכול להתממש. לכן אנו קוראים לכל מקבלי ההחלטות, לקבל את עמדת אט"ד ולהורות על בחינה מחדש של תוכניות ישנות, וכן להוריד מסדר היום הצעות, כמו עירוב מגורים ומלונאות מול הים, המעודדות  בנייה פוגענית דוגמת זו שאושרה בפרויקט חוף הכרמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסבורג
מגדל מגורים שכבר קיים במקום
צילום: ג'ורג' גינסבורג
מומלצים