שתף קטע נבחר

8,000 דירות חדשות: אושרה תוכנית סירקין בפתח תקווה

התוכנית הופקדה לאחר דיון ארוך שבו הייתה מעורבת גם עיריית פתח תקווה; התוכנית כוללת פתרונות תחבורתיים בהם קו המטרו העתידי - וצפויה להיבנות עד שנת 2035

אחרי שנים של התנגדויות וויכוחים בין מנהל התכנון לעיריית פתח תקווה ופעילים בתחום התכנון והבנייה - הותמ"ל החליטה אתמול על הפקדת תוכנית מחנה סירקין. התוכנית ממוקמת בחלקה המזרחי של העיר, סמוך לשכונת עמישב בשטח המשמש היום את מחנה צה"ל "סירקין", אשר עתיד להתפנות כחלק ממהלך כולל של ירידת מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב, ופיתוח שכונות מגורים בשטחם.

 

משקיעי הנדל"ן הסתכנו - וההבטחה בניו יורק ובלונדון לא הגשימה את עצמה

35 יישובים חדשים הוקמו בעשור האחרון: 15 בדרום, 7 ביו"ש

העתיד של בית שאן: 5,500 דירות חדשות ומאות אלפי מ"ר לתעשייה

 

התוכנית כוללת רובע מגורים חדש בשטח של 2,500 דונם ובו 8,000 יחידות דיור במגוון סוגי בינוי ובגבהים שונים הנעים בין 3-25 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, 2,200 יוקצו עבור דירות קטנות וכן 600 יחידות יוקצו עבור דיור מיוחד. בנוסף, התוכנית כוללת 300,000 מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה אשר פרוסים לאורך חזיתות מסחריות וכן בשני אזורי תעסוקה בצפון ובדרום התוכנית.

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

  (הדמיה: משרד ארי כהן אדריכלים)
תוכנית סירקין בפתח תקווה(הדמיה: משרד ארי כהן אדריכלים)

מסופי תחבורה ציבורית ופתרונות נת"צ

נושא התחבורה ועומסי התנועה הגדולים לקחו חלק מהותי בדיונים, היות וזו הייתה אחת מנקודות ההתנגדות העיקריות עד כה, אשר אף הובילה בעבר להתבטאות הבעייתית של אביגדור יצחקי כי התושבים יכולים לישון בשקי שינה ליד מקום העבודה. בדיון הוצגה בדיקה תחבורתית שביצעו רשות מקרקעי ישראל וצוות הותמ"ל, אשר בחנה את כלל הפיתוח הצפוי במרחב עד שנת 2040 והמענה התחבורתי הדרוש הנגזר מכך.

 

לאחר מהלך מקיף למיפוי הצרכים התחבורתיים, פורטו הפרויקטים התחבורתיים הדרושים במרחב, תוך תיאומם מול הגורמים האמונים לקידומם והבטחת מענה תקציבי ליישומם. בתוכנית נכללו שני כבישים אזוריים חדשים המקשרים את רובע המגורים לדרכים ארציות, לעיר הוותיקה ולתחנת הרכבת החדשה שצפויה לקום בסמוך לאלעד, וכן הכללת אפשרות להעברת קו המטרו העתידי בתחום הרחוב הראשי של הרובע.

 

עוד נכללו בתוכנית מסופי תחבורה ציבורית, והוצגו פתרונות בכל הנוגע לנתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) ופתרונות אקוסטים בכביש עוקף 40 לאורך רוב רחוב עובדיה יוסף. לוח הזמנים של התוכנית הוא ליישמה עד 2035. בדיונים עם משרד התחבורה הוסכם שה"מטרו" יתממש עד 2030.

 

כאמור, לאור ההתנגדות של פתח תקווה, הליך התכנון נעשה בשיתוף עם העיריה וראש העיר החדש, רמי גרינברג, ובמסגרתו סוכם שכביש 40 הקיים ממערב לרובע יהפוך לרחוב מקומי ובמקומו יוקם כביש ארצי חדש - "עוקף 40" אשר ייתן מענה תנועתי הולם. בתחום הרובע החדש כביש "עוקף 40" יהא משוקע ומעליו יוקם פארק עירוני נרחב לרווחת תושבי העיר ושכונות המגורים באזור ובו ספורטק, קאנטרי, מגרשי ספורט, אמפיתיאטרון ועוד.

בסיס סירקין בפתח תקווה (צילום: גיל לרנר) (צילום: גיל לרנר)
בסיס סירקין בפתח תקווה(צילום: גיל לרנר)
 

הליכה ברגל ונסיעה באופניים

ברובע המגורים ניתן דגש על יצירת מרחב עירוני המתבסס על רשת רחובות צפופה כאשר ברחובות הראשיים יהיה עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה, כיכרות עירוניות ושטחי ציבור. צפיפות הרחובות נועדה לאפשר שירות מיטבי של תחבורה ציבורית ענפה תוך עידוד הליכה ברגל ושימוש באופניים.

 

כמו כן, במסגרת התוכנית נקבעו סעיפים הנוגעים לקיימות, התקבלו הוראות לשימור של מרבית העצים הקיימים בתחומה, שימוש בגגות הבתים לצורך ניצול אנרגיית השמש, עמידת הבינוי בתקן הישראלי לבנייה ירוקה, פינוי אשפה באופן פניאומטי והקמת מרכזי אנרגיה אשר מאפשרים הפקת אנרגיה מגז טבעי. בנוסף, היות והתכנית קרובה לנחלים שילה ומזור, הושם דגש על ניהול מי הגשמים והשהייתם כך שלא ייווצרו הצפות שיהוו מפגע במורד הנחלים.

 

לאור ריבוי התשתיות הכלולות בהקמת הרובע החדש - התוכנית מחייבת את הקמתו של "צוות מלווה" אשר מורכב מנציגי משרדי הממשלה הרלוונטיים וילווה את התוכנית מרגע אישורה ולאורך שלבי מימושה, כאשר תפקידו לבחון את כמויות מנות השיווק האפשריות בהתאם לביצוע התשתיות הנדרשות.

 

התוכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון ונערכה על ידי משרד ארי כהן אדריכלים.

"רובע מגורים איכותי"

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "הרשות פועלת כל העת להגברת שיווק הקרקע לדיור עבור אזרחי ישראל. בין היתר, רשות מקרקעי ישראל מקדמת במרץ תכנון ושיווק הקרקעות המתפנות בזכות ירידת צה"ל לנגב. רמ"י אף מקדמת את המימון להעתקת מחנות צה"ל דרומה, על פי אבני דרך שנקבעו בינה ובין משרד הביטחון".

 

סגן ראש אגף תקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר: "אישור הפקדת תכנית רובע סירקין מהוה צעד ענק במסגרת מהלך פינוי דרומה של מחנות צה"ל מלב אזור הביקוש. התכנית הגיעה לדיון לאחר עבודת מטה יסודית של משרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל יחד עם גופים רבים ובשיתוף מלא של הנהגת העיר פתח תקווה, שנערכו למיפוי כל האתגרים התשתיתיים העומדים כחסם לפיתוח העיר ויצירת פתרונות להם, כל זאת על מנת שבפתח תקווה ניתן יהיה להקים רובע מגורים איכותי במטרופולין תל אביב".

 

ראש עיריית פ"ת רמי גרינברג: "עברנו סעיף סעיף במשך 11 שעות החל מפתרונות תחבורתיים ענקיים ועד לפרטים הקטנים ביותר עד לרמת שימור העצים של חורשת האקליפטוס שנמצאת שם כיום והיא תשומר. נגענו גם בפתרונות בילוי ופנאי, חניות, כל המכלול כדי להקיף את הכל.

 

"במסגרת הסכמי הגג נביא את המימון לכל מה שאנו רוצים שיקום שם, למען רווחת תושבי פתח תקווה. פתח תקווה הופכת להיות המטרופולין הגדול והמשמעותי ביותר בארץ עם המענה הכי טוב מבחינת שטחי מסחר, תעסוקה והייטק. כחלק מהפרויקט נקים 300 אלף מ"ר של שטחי מסחר שיכניסו כסף רב לקופת העיר ויאזנו את ההיבט הכלכלי של הקמת השכונה. כמו כן השיווק המסחרי יעשה במקביל לפיתוח ולשיווק הדירות כמו גם הפתרונות התחבורתיים שיקרו במקביל.

 

"אני שמח ומודה על כך שהרוב המכריע של בקשותינו התקבלו, ולגבי הדברים הנוספים - קיבלנו משימות ואנחנו נעמול כדי למצוא את הפתרונות שיתנו המקסימום לתושבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: משרד ארי כהן אדריכלים
הדמיה של תוכנית סירקין בפתח תקווה
הדמיה: משרד ארי כהן אדריכלים
מומלצים