שתף קטע נבחר

האטה גלובלית וברקזיט: בריטניה חתכה את תחזית הצמיחה ל-2019

הבנק המרכזי באנגליה הוריד את התחזית הכלכלית לשנה הנוכחית מ-1.7% ל-1.2% - הצמיחה הנמוכה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי; בבנק בראשות הנגיד קרני ציינו כי ההאטה משתקפת ב"היחלשות הפעילות מחוץ לממלכה וחוסר הוודאות סביב הברקזיט", וחתכו גם את התחזית ל-2020

הבנק המרכזי של אנגליה (בנק אוף אינגלנד) הזהיר היום (ה') כי בריטניה צפויה לרשום ב-2019 את הצמיחה הכלכלית הנמוכה ביותר מזה עשור, על רקע חוסר הוודאות סביב הברקזיט והאטה עולמית.

 

מדוע הבריטים כל כך מתעקשים על הברקזיט?

הצעת הברקזיט נפלה, אך יש סיכוי שהשווקים ישברו את הסרבנים

הבריטים חוששים לפתוח את הארנק: הוריקן הברקזיט

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

50 יום לפני 29 במרץ - המועד שבו אמורה המדינה לעזוב את האיחוד האירופי, הוועדה המוניטרית (MPC) של הבנק המרכזי בממלכה, בהובלתו של הנגיד מארק קרני, הודיעה היום פה אחד על השארת הריבית ללא שינוי ברמה של 0.75%.

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בנאום בבית הנבחרים הבריטי בהצבעה על הרקזיט (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי(צילום: רויטרס)

"הצמיחה הכלכלית של בריטניה הואטה ב-2018 ונראה שהיא נחלשה אף יותר בתחילת 2019", נמסר בהצהרה שפרסמה הוועדה. "ההאטה משתקפת בעיקר בהיחלשות הפעילות מחוץ לבריטניה וההשפעות המקומיות הנובעות מחוסר הוודאות סביב הברקזיט", הוסיפו.

 

במקביל, בבנק המרכזי הורידו את התחזית הכלכלית ל-2019, כך שכעת ההערכה היא כי הכלכלה תתרחב ב-1.2%, זאת לעומת תחזית של 1.7% מנובמבר.

 

זו הירידה החדה ביותר בתחזית מאז התקופה מיד לאחר משאל העם על הברקזיט ביוני 2016. פירוש הדבר, שקובעי המדיניות בבנק המרכזי מעריכים כעת כי בריטניה תצמח בשיעור הנמוך ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי. עבור 2020, התחזית היא כי הצמיחה הכלכלית תעמוד על 1.5% לעומת תחזית קודמת של 1.7%.

 

התחזית של הבנק התפרסמה כשברקע ראש הממשלה תרזה מיי נפגשת בבריסל עם מנהיגי האיחוד האירופי, במטרה לשכנע אותם לבצע שינויים מחייבים משפטית בהסכם הברקזיט. השינוי המהותי שהיא מבקשת קשור לפתרון שהושג לגבי סוגיית הגבול האירי.

 

לאור התנגדות האיחוד האירופי לבצע שינויים בהסכם, מתגבר החשש בקרב המשקיעים לתרחיש של ברקזיט בלי הסכם מוסדר (ברקזיט קשה). במקרה כזה, בבנק המרכזי של אנגליה כבר הודיעו כי ישקלו להעלות את הריבית בניסיון לפצות על הירידה הצפויה בשווי הפאונד. עם זאת, מרבית הכלכלנים מעריכים כי בבנק דווקא יורידו את הריביות כדי לרכך את המכה שתספוג הכלכלה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, PRU
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
צילום: AFP, PRU
מומלצים