שתף קטע נבחר

היסטוריה: חגיגת VAR בישראל

פיילוט ראשון של שופטי הווידאו בכדורגל שלנו: יאיר קטן התרגש (עם קצת סבלנות) יחד עם 400 אוהדים במשחק ליגה א' דרום בין הכח עמידר למכבי שעריים, וזכה לראות את השער הראשון שנפסל בכדורגל הישראלי בזכות הטכנולוגיה

 

"חג VAR שמח". כך קיבלו כולם זה את זה היום, נרגשים מהצעצוע החדש שנפל להם לידיים, כמו ילדים שמתים להוציא את הרחפן שלהם לסיבוב בכורה.

 

ובאמת ראינו היסטוריה: משחק ליגה א' דרום בין הכח עמידר למכבי שעריים נבחר לשמש כזירת הפיילוט של שופטי הווידאו בארץ, מעט לפני שליגת העל נכנסת למעגל הטכנולוגי בפלייאוף העליון הקרוב. 

 

אלי חכמון מסמן על החלטת ה-VAR הראשונה בישראל (צילום: אורן אהרוני)
חכמון מסמן על החלטת ה-VAR הראשונה בישראל(צילום: אורן אהרוני)

 

בתוך הניידת שמחוץ לאצטדיון חיכו שעה ארוכה לפני המשחק שמואל שטייף, זיו אדלר ודני קרסיקוב, המקבילה של ניל ארמסטרונג, באז אולדרין ומייקל קולינס, הצוות שנשלח להליכה הראשונה על הירח.

 

שטייף מנהל את העסק ובודק שהכל מתקתק, אדלר בודק עם השופט הראשי אלי חכמון שהקשר פועל וקרסיקוב מוכן עם מחברת מסודרת שתבדוק את זמני הביצוע - כי אחרי הכל, יותר מאשר טעויות, מבקרי השיטה חוששים מעיכוב מיותר במשחק, בעיה שכבר עלתה באיטליה. וכפי שתקראו עוד מעט, גם פה...

 

אלי חכמון משתמש במערכת ה-VAR (צילום: אורן אהרוני)
חכמון בודק במסך(צילום: אורן אהרוני)

 

תמר מחברת "קונטקט", שאחראית על האופרציה, מספרת שבמשחקים הגדולים הפריסה תגיע ל-12 מצלמות שיספקו לצוות המשולש יותר זוויות. לשם הפיילוט, הכח ושעריים קיבלו רק חמש. כל שופטי ליגת העל כבר קיבלו הדרכה כדי להיות מוכנים, ואדלר נראה מרוצה במיוחד כשהוא מסביר בעיניים נוצצות איך הוא יכול לבקש בשליפה זוויות שונות ברגעי מחלוקת.

 

ואחד כזה הגיע בסוף המחצית הראשונה. סיכום ביניים: הצדק נעשה, אבל לאט מדי. דקה אחרי שחכמון הרחיק את ירין אברהם מהכח, ביתרון 0:2 לקבוצתו, הכדור עלה לרחבה וסתיו זלאיט הציל שער ביד. חכמון השאיר את הכח בתשעה שחקנים ושרק לפנדל. רק אחרי 5 דקות של הוראות באוזנייה ובדיקה במערכת, הוא רץ בחזרה לרחבה, החזיר את זלאיט למשחק כשביטל את האדום (בהתאם לחוק החדש שמונע עונש כפול מקבוצה) והשאיר את הפנדל, ממנו תום מדהלה צימק את התוצאה ל-2:1.

 

שטייף ואדלר בניידת ה-VAR (צילום: אורן אהרוני)
שטייף ואדלר בניידת ה-VAR(צילום: אורן אהרוני)

 

ניידת ה-VAR ליד האצטדיון (צילום: אורן אהרוני)
ניידת ה-VAR ליד האצטדיון(צילום: אורן אהרוני)

 

אז חכמון קלט את העניין, אבל אוהדי הכח, שהעמדה הוצבה לידם, עוד צריכים ריענון. כאשר השופט התחיל לעלות להם על העצבים הם התגודדו סביב העמדה וצרחו הוראות לצוות שבניידת (הוראות, ועוד כמה דברים...). אז בואו ניישר שתי נקודות: 1. בסופו של דבר, רק השופט הראשי מחליט. 2. במסך שחכמון צופה בו במגרש, ובכל מצלמות ה-VAR לצורך העניין, אין מיקרופונים.

 

עם היתרון המספרי, בדקה ה-61 רז מזרחי השווה - אבל אחרי שתי דקות של זמן אוזנייה, חכמון אפילו לא ניגש לעמדה ופסל את השער בטענת נבדל על סמך הדיווח מהצוות בניידת.

 

אלי חכמון מסמן על החלטת ה-VAR הראשונה בישראל (צילום: אורן אהרוני)
חכמון. טבילת אש מוצלחת(צילום: אורן אהרוני)

 

אה, והיה גם משחק - 1:3 להכח. רק למקרה שתרצו לזכור מה קרה ביום בו

נרשמה היסטוריה ספורטיבית בארץ ישראל. יש עדיין כמה פינות להחליק, אבל בסך הכל אפשר להתלהב - אנחנו חלק מהעולם המודרני!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אלי חכמון
צילום: אורן אהרוני
מומלצים