שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מתנה או הטבה: ייתכן שאתם חייבים במס

  קיבלתם מתנה? יכול להיות שאתם צריכים לדווח עליה ולשלם מס. באילו מקרים המתנה פטורה, ומתי תחויבו במס? מדריך

  בהתנהלות היום יומית שלנו אנחנו מנהלים מערכות יחסים מסוגים שונים – חברים, משפחה, עבודה ועוד. במסגרת מערכות היחסים הללו, במקרים רבים מוענקות לנו מתנות שונות. זה יכול להיות כסף, חפץ מסוים, בונוסים, צ'ופרים, הטבות והנחות.

   

  האבסורד בחוק המזומן: חייב שהעלים מס דורש מרשות המיסים - "קחו ממני מזומנים"

  קצת פחות מיסים: הוזלה במס על רכישת דירות

  מחכים לכסף שלנו: הדרך הארוכה להחזרי המס

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  מה שרובנו לא מודעים אליו זה שחלק מההטבות, ההנחות או המתנות הללו, נחשבים כ"הכנסה" החייבת במס ויש לדווח עליה ולשלם מס בהתאם.

  האם המתנה ניתנה בתום לב? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  האם המתנה ניתנה בתום לב?(צילום: shutterstock)
   

  סעיף 2 לפקודת מס הכנסה, הוא הסעיף המרכזי הקובע את מקורות ההכנסה השונים אשר חייבים במס בישראל. "מתנה" אינה נכללת בתוך סל המקורות הללו והיא למעשה פטורה, אולם הכול תחת ההנחה שהיא ניתנה בתום לב.

   

  מתי מתנה תחויב במס ומתי לא?

  "התשובה לכך אינה פשוטה", אומר עו"ד כפיר אימברמן, מנהל מחלקת המיסים בפירמת בייקרטילי. "הרציונל העומד בבסיס התשובה הוא המבחן האם המתנה או ההנחה נינתה כחלק ממערכת יחסים עסקית, או האם מחליפה המתנה או משקפת חלק מהתמורה, שכר עבודה, הכנסה שהתקבלו בעבור שירות מסוים שהוענק או עסקה שהתבצעה. מנגד, האם המתנה או ההנחה ניתנו בתום לב".

   

  לדבריו, יש לבחון כאמור כל מקרה ונסיבותיו. כך גם פועלת רשות המיסים בבואה לנתח האם מתנה או הנחה שהוענקו חייבות במס. כאשר המסקנה המתבקשת היא שמקבל המתנה היה מצפה לתמורה בעבור שירות שנתן – היא תמסה את העסקה או את ההנחה המיוחדת שהוענקה.

   

   

  גם בפסיקת בתי המשפט ניתן למצוא פסיקות לכאן או לכאן. כך למשל פסק דין בו רופא מוסה על מתנות שקיבל מלקוחותיו בעוד שפסק דין אחר, הכיר בתוצרת חקלאית שהוענקה על ידי חולה לרופא מסור שטיפל בו, ולא מיסה את העסקה.

   

  אגב, גם מתנה אשר לא הייתה ציפייה משפטית לקבלה, ואף ניתנה מרצונו החופשי של מעניק המתנה, עשויה בהחלט להיות מסווגת כתמורה והכנסה חייבת.

   

  מה הדין לגבי מתנות בין קרובי משפחה?

  "קרוב" הוא מי שעונה להגדרה אשר מצויה בפקודת מס הכנסה. לצורך הפשטות - ההגדרה עוסקת ככלל בבני משפחה מדרגות שונות.

   

  "כעיקרון, מיסוי מתנה יבוצע כלפי העקרונות שפורטו", אומר עו"ד אימברמן. "אולם, המחוקק ורשות המיסים הכירו במספר מצבים בהם, מפאת קרבה משפחתית הדוקה, מתנה בין קרובים לא תמוסה. למשל, שעון שהוענק במתנה מאב לבנו, אינו דומה לשעון אותו קיבלה דוגמנית המעניקה שירותי דוגמנות לחברת שעונים מובילה ומקבלת בנוסף לשכר טרחתה, שעון יקר ערך".

   

  מתנה במסגרת העבודה? תוכיחו שלא היתה ציפייה לתמורה

  לדברי רו"ח גידי בר זכאי, מנכ"ל Bittax ולשעבר סגן מנהל רשות המיסים, "כאשר המתנה ניתנה במסגרת עסקית של נותן ומקבל שירות, או של יחסי עבודה בין עובד למעביד, יהיה קשה יותר לבסס כי המתנה ניתנה מחוץ למסגרת היחסים ובתום לב, ללא ציפייה לתמורה".

   

  האם יש הבדל בין כסף לבין מוצר או שירות?

  התמורה בכל אירוע מס יכולה להיות בכסף או בשווה כסף. ולכן אין זה משנה אם המתנה ניתנה במזומן או בשווה כסף או בצורה של שירות.

   

  "יש להבחין", אומר רו"ח בר זכאי, "האם מקבל המתנה חייב במס על קבלתה ולעומת זאת האם נותן המתנה חייב במס על הענקתה בשל העובדה כי היא ניתנה באמצעות הקצאת נכסים או שירותים לקבל המתנה.

   

  "יש לבדוק את ההקשר בו ניתנה המתנה. במקרה בו יש יחסי עבודה, או יחסים של נותן ומקבל שירות בין הצדדים, במקרים מסוימים הדבר יכול להגיע לרווח הון או הכנסה מסוג אחר לנותן המתנה. כמובן שביחסי העבודה נטל הראייה על נותן המתנה ומקבל המתנה גדול יותר".

   

  האם אפשר לטעון שכסף שניתן הוא בעצם הלוואה ולא מתנה, ובכך להיפטר מתשלום מס?

  "לא. כמו בכל דיווח לרשויות המס, הסיווג יבוצע על פי המהות של הפעולה שנעשתה. ולכן מתנה היא איננה הלוואה ולהיפך. יש להקפיד לדווח באופן מלא על פעולות שנעשו על פי מהותן האמתית, דיווח שהוא איננו על פי מהות הפעולה מהווה עבירה פלילית, ועל כן יש לדייק בנושא".

   

  בר זכאי מעלה נקודה נוספת: "יש לשים לב כאשר מקבל המתנה מוכר אותה, הוא אינו פטור ממס. זהו אירוע מס לכל דבר, ופה יש צורך לחשב את העלות לצרכי מס של המתנה שניתנה לו ולדווח על הפעולה במלואה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים