שתף קטע נבחר

שב"כ: רצח אורי אנסבכר בעין יעל - פיגוע טרור

יומיים לאחר מעצר המחבל מרמאללה, קבע שב"כ כי מחקירתו עלה שביצע את הרצח בירושלים על רקע לאומני. לפני כשנתיים נעצר בהר הבית עם סכין בכיסו ואמר לחוקריו: "אני רוצה להיות שהיד". אמש ביקר נתניהו בבית משפחת אנסבכר בתקוע

 

 

רצח אורי אנסבכר בירושלים - פיגוע טרור: השב"כ הודיע אמש (ראשון) כי מחקירתו של ערפאת ארפאעיה, החשוד ברצח הצעירה בת ה-19 בעין יעל, עלה כי הרצח בוצע ממניע לאומני.

 

אבל במוסד ההתנדבות של אורי: "הילדים עוברים עוד טרגדיה"

מהרצח ביער ועד מעצר המחבל בעזרת כלב: דקה אחר דקה

 

מוקדם יותר אתמול שחזר ארפאעיה את הרצח ובשב"כ הדגישו כי הוא קשר את עצמו באופן מובהק למקרה. חקירתו של המחבל, פלסטיני בן 29 מחברון, עדיין נמשכת ופרטי החקירה ממשיכים להיות תחת צו איסור פרסום.

אורי אנסבכר (צילום: באדיבות המשפחה)
אורי אנסבכר(צילום: באדיבות המשפחה)
 

: בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו בביקור תנחומים בבית משפחתה של אורי אנסבכר ז
בני הזוג נתניהו בניחום אבלים בתקוע(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

: בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו בביקור תנחומים בבית משפחתה של אורי אנסבכר ז
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

המיקום בו נרצחה אורי אסנבכר ז
המיקום שבו נרצחה הצעירה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אמש עם רעייתו שרה לבית משפחת אנסבכר בתקוע לניחום אבלים, ובישר להם על ההודעה לפיה מדובר בפיגוע: "המזכיר הצבאי העביר לי פתק שמחקירת השב"כ עולה שהמניע היה לאומני. זה לא מפתיע, אבל רציתי שתדעו את זה. בדקו את זה בצורה יסודית, אף על פי שזה נראה היה כמובן מאליו. המובן מאליו מסתבר שהוא גם האמיתי. אבל זה מחזק את הרצון שלכם, את הרצון שלי, שלנו, להנציח אותה שם, במקום הזה".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ביקר אף הוא בבית המשפחה, ובצאתו אמר ל-ynet: "אני רוצה לנצל את ההזדמנות והנסיבות הטראגיות הללו ולקרוא לפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק, להנחות את התביעה הצבאית לבקש גזר דין מוות. גם היום בנסיבות מיוחדות ניתן לגזור גזר דין מוות.

 

"אין לחיית האדם הזו זכות לדרוך על אדמה", הוסיף ליברמן. "חבל שבתחום החקיקה לא עשינו מה שהיינו אמורים לעשות. חבל שכל אלה שהיו תומכים בעונש מוות לא עשו את זה קודם, לא צריך לחכות לעוד אסון. צריך ליזום ולהוביל ולא רק להגיב. אני מקווה שהפרקליטות הצבאית תעשה את מה שמוטל עליה, שהשופטים הצבאיים יעשו מה שהם חייבים לעשות, וגם שהמחוקקים יעשו את מה שצריך לעשות - עדיף מאוחר מאשר אף פעם".

 

ההודעה כי מדובר בפיגוע טרור נמסרה לאחר שארפאעיה נחקר ביומיים האחרונים בשב"כ, לאחר מעצרו שלשום ברמאללה. הוא התגורר בשכונת אבו סנינה בחברון, שכונה שמרביתה מזוהה עם חמאס, אבל בתחילה בשב"כ בדקו את כל הכיוונים ולא זיהו את כלל הסממנים המוכרים מפיגועים מובהקים דומים שאירעו בעבר.

 

סימן השאלה העיקרי שריחף מאחורי שאלת המניע נגע לתקיפה שקדמה לרצח. המחבל טען בחקירתו כי אין מדובר ברצח על רקע לאומני - אבל כאמור בשב"כ קבעו שמדובר בפיגוע.

לוחמי מג
לוחמי מג"ב בשחזור הרצח של אורי אנסבכר(צילום: משה מזרחי)

הדלקת נרות והפגנה בכיכר רבין (צילום: דנה קופל )
הדלקת נרות והפגנה בכיכר רבין, אמש(צילום: דנה קופל )
 

מחקירתו של החשוד בשב"כ עלה כי בבוקר יום חמישי הוא צעד מחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי, תקף ורצח אותה. המחבל שנעצר מוכר למערכת הביטחון והיה בעבר כלוא בישראל על עבירות טרור מהרף הנמוך, ובהן דברי הסתה שהפיץ.

 

ארפאעיה נעצר לפני כשנתיים בכניסה להר הבית כשבכיסו סכין מטבח גדולה. קטעים מחקירתו פורסמו אמש במהדורת חדשות 13.

 

בחקירתו אז ארפאעיה השיב בחיוב כשנשאל על ידי החוקר האם הוא אוהד חמאס. ארפאעיה הסביר כי חמאס "מגן על העם הפלסטיני בנשק". לשאלת החוקר מדוע לא דקר את השוטרים שבהם פגש בסכין שהייתה בידו, השיב לאחר שתיקה כי "לא חשבתי לדקור את השוטר ולא לפגוע בו". ואולם, ארפאעיה שינה את גרסאותיו.

 

ארפאעיה אמר בחקירתו כי הוא רוצה להיות שהיד: " אני אעשה את זה שוב. אקנה עוד פעם סכין ואבוא לכאן שוב כדי להיכנס לכלא ולהיות שהיד".

 

ארפאעיה סיפר לחוקרים כי סכסוך מתמשך עם הוריו היה המניע למעשיו, וטען כי הוא לא מסוגל לפגוע באיש. אך כשנשאל אם היה הורג כדי להיכנס לכלא - השיב בחיוב. לאחר מכן חזר בו ואמר שהיה "עושה כל דבר אבל לא יכול להרוג".

 

העדויות הללו הובאו בפני בית משפט השלום בירושלים. השופט קבע כי מדובר באדם שמעשיו מסוכנים, אך הטיל עליו עונש קל יחסית - שישה חודשי מאסר ויום אחד.

 

אתמול פעלו כוחות בחברון ומיפו את ביתו של ארפאעיה. המיפוי בוצע לצורך בחינת אפשרות להריסת הבית. אם יוחלט לבצע את ההריסה - המהלך ייעשה רק בעוד כמה שבועות עד כמה חודשים, לאחר השלמת הליכים משפטיים ועבודה הנדסית נוספת.


פורסם לראשונה 10/02/2019 19:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים