שתף קטע נבחר

יצא מחברון, צעד עם סכין ליער - ורצח את אורי

החשוד ברצח אורי אנסבכר ובתקיפתה בעין יעל שבירושלים הוא בן 29 מחברון, שנכלא בעבר בישראל. הוא נעצר על ידי כוח ימ"מ, לאחר שהסתתר במסגד ברמאללה. השב"כ: "החקירה בעיצומה, ובמסגרתה נחקר גם המניע לרצח"

 

 

פרטים חדשים על חקירת רצח אורי אנסבכר בירושלים : החשוד ברצח, שנעצר אמש (יום ו') ברמאללה, הוא ערפאת ארפאעיה - פלסטיני בן 29, תושב חברון. מחקירתו בשב"כ עלה כי בבוקר יום חמישי הוא צעד מחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי בת ה-19, תקף ורצח אותה. בשב"כ ציינו כי חקירתו בעיצומה, ובמסגרתה נחקר גם המניע לרצח. האם נעאה מסרה דברים לאחר חשיפת הפרטים ואמרה כי "אורי הייתה נשמה אצילה. דווקא כשהלכה על האדמה בביטחון, בא רוע כזה ולקח אותה מאיתנו". 

 

החשוד שנעצר מוכר למערכת הביטחון והיה בעבר כלוא בישראל על עבירות טרור מהרף הנמוך, ובהן דברי הסתה שהפיץ. בזירה נמצאה ראיה פורנזית, ככל הנראה DNA, שאותו יכלו החוקרים להשוות ל-DNA שלו מהמאגרים שבו נכלל עקב היותו אסיר לשעבר. ארפאעיה משתף פעולה עם חוקריו.

 

 

 
אורי אנסבכר (צילום: ענבר טויזר )
אורי אנסבכר וזירת הרצח(צילום: ענבר טויזר )

ארפאעיה הוא שוהה בלתי חוקי שחיפש כנראה עבודה בישראל. למשפחתו זיהוי מובהק עם חמאס. הוא מתגורר בשכונת אבו סנינה בחברון, שכונה שמרביתה מזוהה עם חמאס. לרצח קדמה תקיפה מינית ולכן במערכת הביטחון בודקים עדיין את כלל הכיוונים. המניע המוביל הוא לאומני, אך בשב"כ עדיין לא מזהים ברצח את כלל הסממנים המוכרים מפיגועים מובהקים דומים שארעו בעבר.

 

המבצע נוהל בשב"כ בחפ"ק מיוחד, לאחר חקירה של היחידה המרכזית במחוז ירושלים. תוך פחות מיממה חשפו אנשי השב"כ היכן מסתתר החשוד: במסגד בלב רמאללה. בשב"כ ובצה"ל הבינו את הסיכון הגדול הכרוך בשליפה שלו מהמרכז הסואן של הבירה הפלסטינית הלא רשמית ואת הסיכון הגדול שנלווה לכך. לכן הוחלט על פעולה כירורגית, בשעת חשיכה, שעות ספורות לאחר שמאות המתפללים המוסלמים עזבו את המקום לאחר שסיימו את תפילת יום השישי.

 

כוח הימ"מ נכנס אתמול סמוך לשעה 20:30 למסגד בעקבות מידע מודיעיני של השב"כ על מיקום החשוד בתוכו. בסריקה שעשו הלוחמים במסגד הוא לא נמצא והכוח יצא מהעיר להתארגנות מחדש. חוקרי השב"כ בדקו את צילומי מצלמות האבטחה בשכונה שבה היה המסגד ושלחו מחדש כעבור שעה וחצי את כוח הימ"מ למבנה הנטוש הסמוך, שם המחבל הסתתר. הלוחמים שלחו לעבר המחבל כלב שרץ לעבר המחבל והיה זה למעשה שלכד אותו, ללא התנגדות. החשוד נתפס ללא נשק, וגם ללא הסכין שעימה רצח את אורי.

 

גופתה של הצעירה בת ה-19 מתקוע נמצאה ביום חמישי בערב, שמונה שעות אחרי הדיווח על היעדרותה. ממרכז יעלים בעין יעל, שם שהתה כחלק מהשירות הלאומי שלה, סיפרו כי עזבה את המקום בבוקר כשהיא נסערת. חברתה סיפרה שאנסבכר אמרה לה לפני שנעלמה שהיא הולכת להתבודד בטבע. איסוף הממצאים מזירת הרצח הוביל לפתיחת המצוד אחר החשוד. אמש סמוך לשעה 21:30 נכנס כוח של הימ"מ לפעילות המורכבת ברמאללה, שכללה גם חיפושים בבתים והחרמת מצלמות אבטחה.

 

 

עין יעל (צילום: AP)
זירת הרצח בעין יעל(צילום: AP)

עין יעל (צילום: AP)
עין יעל(צילום: AP)
 

הכניסה המוקדמת התבצעה בין השאר בשל העובדה שהרחוב עדיין היה הומה אדם, אך מאותה סיבה הכוח נקלע להפרות סדר קשות שכללו הפעלת מטעני צינור, הבערת צמיגים, יידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר רכבי הביטחון. משפחתה של אורי עודכנה במהלך השבת על המעצר ובעקבות כך הדבר הותר לפרסום במהלך הלילה.

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס עם צאת השבת להתפתחויות בחקירת הרצח ואמר: "בשמי ובשם עם ישראל, אני מבקש להודות לכוחות הביטחון על לכידת המחבל השפל והנבזה אשר ביצע את הרצח הנורא של אורי אנסבכר ז"ל. לא נרכין ראשנו ולא נרפה במאבק הבלתי מתפשר נגד הטרור. נרדוף את המבצעים והמסייעים לו עד אשר נשיגם ונמצה איתם את הדין בכל מקום בו ינסו להסתתר מפנינו. גם הערב, נשלח תפילותינו לנחמה למשפחת אנסבכר ולבית תקוע כולו על זיו העלומים שנקטף ביד מקוללת, על החלל הגדול שהותירה אורי טובת הלב ונדיבת הנפש, בלכתה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך אף הוא את כוחות השב"כ והימ"מ והוסיף: "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ונבוא עמו חשבון".

חיפוש אחר הרוצח של אורי אנסבכר ז
כוחות הביטחון ברמאללה

חיפוש אחר הרוצח של אורי אנסבכר ז

לאחר הרצח, יזם שגריר ישראל לאו"ם דני דנון פגישה דחופה עם אנאטוליו נדונג מבא, שגריר גינאה המשוונית לאו"ם, המכהן החודש כנשיא מועצת הביטחון של האו"ם, ודרש שהמועצה תגנה בפומבי את מעשה הטרור בירושלים. "שתיקתה של מועצת הביטחון לא תסייע למלחמה בטרור, אלא תאפשר לגלי השנאה לגדול באין מפריע. על מועצת הביטחון החובה המוסרית והערכית להשמיע גינוי ברור לרצח הברברי ולפעול בתקיפות נגד תרבות הטרור ברשות הפלסטינית", אמר דנון.

 

יו"ר הימין החדש נפתלי בנט קרא לנתניהו להפעיל את החוק לקיזוז כספי טרור שעבר בקריאה בשלישית בחודש יולי אשתקד אך טרם הופעל. "מדובר ברצח מהמחרידים והמזעזעים שידענו", אמר בנט. "המחבל הפלסטיני המתועב צפוי להתחיל לקבל משכורת חודשית של כ-20 אלף שקל בתוך ימים. ברגעים אלו מכינים המחבלים את הרצח הנורא הבא של יהודים, כי הם יודעים שהם צפויים לאקזיט כלכלי של משכורת להם ולמשפחתם לכל החיים".

ראובן ריבלין (צילום: עמית שאבי)
ריבלין: "מחבל שפל ונבזה"(צילום: עמית שאבי)

תדרוך כתבים של השר גלעד ארדן בנושא מסקנות הוועדה הציבורית לצמצום תנאי כליאת המחבלים (צילום: שאול גולן)
ארדן. ביקש להזים את השמועות(צילום: שאול גולן)

אתמול הבהירה המשטרה כי השמועות אודות זירת הרצח הן חסרות שחר ופגעו בכבודה של אורי ומשפחתה. במשטרה ביקשו מהציבור שלא להפיץ "שמועות כזב מגורמים לא מוסמכים", וציינו כי מתבצעות פעולות על-מנת להגיע אל החשודים בהפצתן. הודעת ההבהרה הוצאה לבקשת השר לביטחון פנים גלעד ארדן. הוא ראה מצד אחד את המאמצים של המשטרה להגיע לרוצח ומנגד את ההאשמות והשמועות שנפוצו ברשת, שוחח עם ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, והשניים סיכמו על תוכן ההודעה.

 

אחד ממפיצי השמועות היה יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפוסט בפייסבוק טען נתניהו הבן מה לכאורה אירע לאנסבכר, והאשים את התקשורת כי היא "שותקת ומפהקת". כעבור ארבע שעות ערך נתניהו את הפוסט והוריד את הטענות, אך השאיר את ההאשמות נגד התקשורת. בהמשך האשים גם את המשטרה והוסיף לפוסט את המשפט: "כמובן שהמשטרה החולה שלנו הוציאה צו איסור פרסום". הפוסט זכה ליותר מ-200 שיתופים וליותר מ-1,000 לייקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אורי אנסבכר, הזירה והכוחות שברמאללה
צילום: AP
מומלצים