שתף קטע נבחר

דיווח: "הושלמה תוכנית השלום האמריקנית בין ישראל לפלסטינים"

שני בכירים בממשל האמריקני מסרו ל"פוקס ניוז" כי הצוות שניסח את "עסקת המאה" לפתרון הסכסוך סיים את עבודתו, והעביר את הפרטים לנשיא טראמפ. "הנשיא מרוצה מהפרמטרים שבעסקה", אמר בכיר בבית הלבן

צוות השלום האמריקני סיים את עבודתו על "עסקת המאה", ותדרך את הנשיא דונלד טראמפ על תוכנה. כך סיפרו אמש (יום א') שני בכירים בממשל האמריקני ל"פוקס ניוז". הטיוטה שעוסקת בניסיון לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים מתפרשת על פני 175 עד 200 עמודים, ולפחות לחמישה אנשים יש גישה למסמך הכולל.

 

"התוכנית מוכנה", אמר בכיר בבית הלבן. "הנשיא מרוצה מהפרמטרים שבעסקה".

דונלד טראמפ בנאום מצב האומה (צילום: AFP)
נשיא ארה"ב טראמפ(צילום: AFP)

מי שתדרך את הנשיא טראמפ על הפרטים הספציפיים של העסקה הם שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר והשליח המיוחד למשא ומלן במזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט.

 

בכירים בממשל טראמפ אמרו שהתוכנית לא תפורסם לפני הבחירות בישראל ב-9 באפריל, והוסיפו כי "לא נעשה שום דבר שיסכן את ביטחון ישראל".

 

קושנר וגרינבלט צפויים להשתתף השבוע בוועידת השלום והביטחון בבירת פולין ורשה, שבה ידונו במתרחש במזרח התיכון כולל תהליך השלום האזורי. השתתפות השניים בוועידה, שארצות הברית נמנית עם מארגניה, מהווה הזדמנות משמעותית לממשל להזכיר לפרטנרים האזוריים ששלום בין ישראל והפלסטינים יכול לחזק את מאמצי האמריקנים להיאבק בהשפעה האיראנית במזרח התיכון.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש בשולי הוועידה עם קושנר וגרינבלט. קושנר אמור לצאת גם בסוף החודש למסר בחמש מדינות במזרח התיכון כדי לדון בהיבטים הכלכליים של "עסקת המאה".

 

גורמים בכירים בממשל אמרו שהנשיא טראמפ מלא תקווה לגבי יכולתה של התוכנית להביא להתקדמות. ברקע הדברים חשוב להדגיש כי הפלסטינים ממשיכים להחרים את הממשל האמריקני ואת "עסקת המאה" שלו. הם גם לא ישלחו נציגים לוועידת וורשה.

 

לפי דיווח בחדשות 13, "עסקת המאה" תכלול הקמת מדינה פלסטינית בכ-90 אחוזים משטחי יו"ש (יותר מפי שניים מגודים של שטחי A ו-B, התנחלויות מבודדות מחוץ לגושים לא יורחבו ורק מאחזים לא חוקיים יפונו. המקומות הקדושים יישארו בריבונות ישראל אך בניהול משותף. התוכנית כוללת גם עיקרון של חילופי שטחים.

 

תוכנית טראמפ תחלק את ירושלים לשתי בירות מבחינת הריבונות – בירת ישראל במערב ירושלים ובחלקים מסוימים ממזרח ירושלים. בירת פלסטין במזרח ירושלים עם ריבונות פלסטינית על רוב השכונות הערביות בעיר. בכל הנוגע לאגן הקדוש, שכולל את הר הבית, הכותל המערבי והעיר העתיקה, וכן אזורים צמודים כמו סילוואן או הר הזיתים - אלה יישארו בריבונות ישראל אך בניהול משותף עם הפלסטינים, ירדן ואולי עם מדינות נוספות. הבית הלבן מעריך שהפלסטינים ידחו את התוכנית.

 

לפי הערכות, האמריקנים אמנם יפרסמו את התוכנית שלהם לאחר הבחירות בישראל אך עוד לפני הרכבת הממשלה הבאה, כדי שהתשובה הישראלית החיובית לעסקה תעוגן בהסכמים הקואליציוניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים