שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: נעצר חשוד ברצח ורדית בקרקנוט בירושלים לפני 25 שנה

ולרי סאקוביץ' מירושלים הוא החשוד ברצח ואונס ורדית בקרקנוט, בת 27 במותה, ב-1993 ביער ליד בית שמש. מעצרו הוארך בפעם השנייה. ההתפתחות בחקירה - בעקבות דגימת רוק שנלקחה מהחשוד, שמכחיש מעורבותו

 

 

בית המשפט המחוזי בירושלים התיר היום (ד') לפרסם כי ולרי סאקוביץ' (64) מירושלים הוא החשוד ברצח ואונס ורדית בקרקנוט ז"ל שאירע לפני 25 שנה ביער אשתאול ליד בית שמש.

 

הארכת מעצר לחשוד ברצח ורדית בקרקנוט שנרצחה ביער אשתאול בשנת 1993, בבימ
ורדית בקרקנוט ז"ל והחשוד ברצח ולרי סאקוביץ'(צילום: אלכס גמבורג)

בית משפט השלום בירושלים האריך אתמול בעשרה ימים נוספים את מעצרו של החשוד, שקשר את עצמו בחקירתו לזירה אך טען כי לא רצח את בקנקורט ולא תקף אותה מינית. השופט דוד שאול גבאי ריכטר אישר כבר אתמול לפרסם את פרטי המעורבים, אולם המשטרה ביקשה לעכב את ביצוע ההחלטה ביממה כדי לערער לבית המשפט המחוזי.

ורדית בנקורט שנרצחה ביער אשתאול בשנת 1993 ()
ורדית בקרקנוט, שנרצחה ביער אשתאול בשנת 1993

החשוד ברצח ורדית בקנקורט בדיון בבימ
החשוד ברצח ורדית בקרקנוט מובא לדיון בביהמ"ש(צילום: אוהד צויגנברג)
פעולות חקירה, ובכללן בדיקות DNA בהוסטל שבו מתגורר החשוד, הובילו להתפתחות הדרמטית שבמסגרתה סאקוביץ' נעצר.  בעקבות מידע שהגיע לחוקרי משטרת מחוז ירושלים, הם אספו לפני כשלושה שבועות דגימת רוק מהחשוד ומכל דיירי ההוסטל ומצאו התאמה בין הדגימה לממצא הגנטי שלו שנאסף מזירת הרצח ב-1993. פעולה זו הגבירה את החשד בנוגע למעורבותו ברצח בקרקנוט, תושבת קיבוץ קריית ענבים ובת 27 במותה.

כתבה מהעיתון  3 דצמבר 1993 (צילום: ארכיון
הדיווח ב"ידיעות אחרונות" על הרצח, 6 בדצמבר 1993(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

 

 

סאקוביץ' גרוש ואב לשני ילדים. בתחילה אמר בחקירתו כי הוא שוהה בארץ לבדו אך בהמשך שינה את גרסתו. מאז מעצרו הוא נמצא בבידוד. עוד אמר בחקירתו כי הוא היה נוכח בזירה כאשר היה בדרכו לבת זוגו ובדרך זו נמצא DNA שלו בזירה, אך הוא מכחיש בתוקף את ההאשמות וטוען כי לא אנס ורצח אותה.

 

סאקוביץ' הגיע לארץ ב-1990, עזב ב-1994 לבלארוס וחזר ב-1995 חזרה ארצה. לאחר מכן שוב יצא וחזר ב-2018. מאז התגורר ברחוב ובהמשך נמצא עבורו הוסטל בו בתגורר עד מעצרו לפני שבוע וחצי. 

 

מעצרו הוארך בפעם הראשונה בשבוע. בהחלטה הקודמת על הארכת המעצר, ציין השופט כי "שילוב של מאמצי המשטרה יחד עם התפתחות טכנולוגית אפשרו פריצת דרך בתיק וכיום, במצב דברים זה ניתן לומר שהחשד הסביר נגד המשיב הוא ברמה גבוהה מאוד. הוא אינו נסמך על מקור יחיד ועל פניו מדובר בראיות שיש להן פוטנציאל קבילות גבוה".

החשוד ברצח ורדית בקנקורט בדיון בבימ
(צילום: אוהד צויגנברג)

"אני לא יודעת אם להיות שמחה", אמרה בשבוע שעבר ל-ynet רעיה בקרקנוט, אמה של הצעירה. "בעבר כבר אמרו כמה דברים, אבל במשך כל השנים האלה התאכזבתי הרבה, לא יצא מזה כלום. אני לא יכולה לשמוח ואני לא יכולה להיות בטוחה אם אפשר להוכיח. אני מקווה שהפעם מדובר בו. אני מקווה שהאמצעים הטכנולוגיים יובילו לזהות האיש שרצח את בתי".

 

בקיבוץ שבו התגוררה הנרצחת סיפרו כי אביה חיים עסק מאז היוודע הרצח ועד יומו האחרון בניסיון להתחקות אחר מבצע המעשה. האב לא הרפה עד שנפטר באוקטובר 2010, ולא זכה לשמוע על ההתפתחות הדרמטית בחקירה.

 

הגופה נמצאה לאחר יומיים של חיפושים

גופתה של בקרקנוט, סטודנטית לצילום בת 27, נמצאה בנובמבר 1993 מוטלת ביער אשתאול סמוך לבית שמש עם סימני אלימות על גופה וחשד לאונס. הגופה נמצאה לאחר יומיים של חיפושים בהם נעדרה.

 

בקרקנוט נראתה בחיים בפעם האחרונה כאשר המתינה לטרמפ בטרמפיאדה ליד גשר לה גרדיה. היא נראתה עולה על רכב מסוג סובארו לגאסי ועל פי החשד נרצחה בידי האדם שנהג במכונית. בדיקת המשטרה העלתה כי נאנסה לפני שנרצחה.

כתבה מהעיתון  16 דצמבר 1993 (צילום: ארכיון
כתבה על הרצח ב"ידיעות אחרונות", 16 בדצמבר 1993(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

כתבה מהעיתון 5 דצמבר 1993 (צילום: ארכיון
הדיווח ב"ידיעות אחרונות" על מעצר הטייס, 5 בדצמבר 1993(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

כתבה מהעיתון  7 דצמבר 1993 (צילום: ארכיון
הדיווח ב"ידיעות אחרונות" על מעצר חשוד נוסף, 7 בדצמבר 1993(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

מיד לאחר הרצח שהסעיר את המדינה, עצרה המשטרה טייס קרב במילואים מאזור השפלה בחשד לביצוע המעשה. ואולם, בדיקת פוליגרף שהקצין ערך במהלך שהייתו במעצר הוכיחה שהוא דובר אמת וכי אין לו שום קשר לתקיפה המינית ולרצח.

 

במקביל נעצר לאחר מציאת גופתה של הצעירה סוכן מכירות מאזור המרכז ששירת עמה בצה"ל. גם חשוד זה שוחרר, כמו גם עבריין מין סדרתי שנעצר שלושה חודשים לאחר הרצח. שנתיים לאחר הרצח טענו הוריה של הקורבן כי שני גברים עומדים מאחורי המעשה, אך עד 2019 התעלומה נותרה בעינה. כעת, לפי המשטרה - נמצא הרוצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים