שתף קטע נבחר

סופית: מקדוניה נקראת מעתה "צפון מקדוניה"

חרף הקשיים ליישום ההסכם עם יוון, ששם קץ לסכסוך של כמעט 30 שנה, המדינה הבלקנית שינתה רשמית את שמה ל"רפובליקה של צפון מקדוניה". בעקבות המהלך תצורף סקופיה לברית נאט"ו: "השגנו יעד היסטורי"


הטקס לציון שמה של מקדוניה ל
דגל נאט"ו מתנוסס לצד דגלה של צפון מקדוניה (מאחורה) בבירה סקופיה(צילום: AFP)

סוף לסכסוך בן 30 שנה בבלקן: מקדוניה שינתה אתמול (שלישי) באופן רשמי את שמה ל"רפובליקה של צפון מקדוניה", כפי שסיכמה עם יוון בשנה שעברה - ועל אף הקשיים שהתגלו במימוש ההסכם. בכך הגיע לסיומו הסכסוך ארוך השנים עם יוון, שמנע את צירופה של צפון מקדוניה לברית נאט"ו ולאיחוד האירופי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

שינוי השם צוין בטקס חגיגי למרגלות בניין הממשל המרכזי בסקופיה, בירת צפון מקדוניה. בטקס הורם דגלה של נאט"ו לצד דגל המדינה, שכבר שנים מייחלת להצטרף לברית הצבאית - וכעת הוסר המחסום למימוש החלום. ראש הממשלה זוראן זאב אמר בטקס כי עם צירופה הצפוי של צפון מקדוניה לנאט"ו, הושג "יעד היסטורי".

הטקס לציון שמה של מקדוניה ל
"השגנו יעד היסטורי". ראש הממשלה זוראן זאב על ההצטרפות הצפויה לנאט"ו(צילום: EPA)
 

הטקס לציון שמה של מקדוניה ל
(צילום: EPA)

שינוי השם יבוא לידי ביטוי בשלטים, בדרכונים ובמסמכים רשמיים ואף במטבע המקומי - אך הרשויות הדגישו כי התהליך ייעשה באופן הדרגתי. באתר הממשלה כבר ניתן לראות את השם החדש. ראש הממשלה זאב אמר כי צפון מקדוניה תעשה את כל השינויים הנדרשים כדי ליישם את חלקה בהסכם שנחתם עם יוון. בציוץ בטוויטר כתב: "תחי הרפובליקה של צפון מקדוניה!".

 

שר החוץ הצפון מקדוני, ניקולא דימיטרוב, אמר כי הוא מקווה שהמהלך יביא לעידן חדש וארוך של "חברות בין יוון לצפון מקדוניה". לדבריו, "איננו יכולים לשנות את העבר, אך אנו יכולים לעצב את עתידנו בצורה של חברות, ידידות ושיתוף פעולה".

 

הטקס לציון שמה של מקדוניה ל
המדינה תחל קודם בשינוי שלטים במעברי גבול ובנמלי תעופה(צילום: AFP)

הטקס לשינוי שמה של מקדוניה ל
(צילום: AP)
 

זאב הפרו-מערבי, נזכיר, חתם בחודש יוני אשתקד עם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס על הסכם היסטורי, שבמסגרתו התחייבה מקדוניה לשנות את שמה. בתמורה, הבטיחה יוון להפסיק לחסום את דרכה של מקדוניה להצטרפות לנאט"ו ולאיחוד האירופי.

 

מקדוניה הוא גם שמו של מחוז בשטח יוון, והממשלה באתונה דורשת זה כמעט 30 שנה, מאז צאתה של מדינת מקדוניה לעצמאות אחרי התפרקות יוגוסלביה בשנת 1991, שהמדינה תשנה את שמה משום שיש בו לכאורה רמז לתביעות טריטוריאליות על המחוז המקדוני ביוון.

 

 

מאז החתימה על ההסכם, הוא נתקל בהתנגדות הן במקדוניה והן ביוון. בין היתר, משאל עם שנערך בנושא במקדוניה הוכרז כלא-תקף, שכן המתנגדים החרימו את ההצבעה ופחות מ-50% מהאזרחים השתתפו בה - השיעור הדרוש כדי לתת למשאל העם תוקף. עם זאת, ההסכם אושרר בסופו של דבר בפרלמנט של המדינה ובהמשך גם בפרלמנט היווני.

 

מקדוניה משנה את שמה: איך ממתגים מדינה?

 

כחלק מהשינויים הפרקטיים שנדרשים ליישום המהלך, הרשויות מסרו כי כבר בעוד שלושה ימים הן יתחילו לשנות את שם המדינה בשלטים שמוצבים במעברי גבול ובנמלי תעופה.

מקדוניה שינוי שם מדינה משאל עם (צילום: gettyimages)
לא כולם תמכו. הפגנות בשנה שעברה נגד שינוי השם(צילום: gettyimages)

מתנגדי שינוי שמה של מקדוניה חוגגים אחרי משאל העם (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מקדוניה שינוי שם מדינה משאל עם (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

סגן שר החוץ הצפון מקדוני, אנדריי זרנובסקי, אמר לערוץ טלוויזיה מקומי כי בעוד ארבעה חודשים יתחילו הרשויות להנפיק לוחיות רישוי עם השם החדש, בעוד דרכונים חדשים יונפקו רק בסוף השנה. הוא הוסיף כי המדינה תודיע באופן רשמי לאו"ם על השינוי בעוד ימים ספורים.

 

עם השלמת המהלך, יוון הסירה באופן רשמי את התנגדותה לצירוף מקדוניה הצפונית לברית נאט"ו. לפני שבוע נחתם ההסכם לצירופה של המדינה הבלקנית לברית הצפון-אטלנטית, אך טרם אישררו אותו כל 29 המדינות החברות. יוון עשתה זאת בשבוע שעבר, וסלובניה אתמול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים