שתף קטע נבחר

כך המדינה חוסכת חצי מיליון ש"ח על כל סטודנט שלמד רפואה בחו"ל

ד"ר משה כהן, מנהל המכינה "מדיקל דוקטור" ללימודי רפואה באירופה, מסביר למה כולם הולכים ללמוד בחו"ל ואיך המדינה מרוויחה רופאים מוכשרים שרוצים לעבוד כאן - בלי לשלם עליהם שקל

 

 

כולם מדברים על המצוקה של מערכת הבריאות, על העומסים בחדרי המיון ועל החולים במסדרון. אחת הסיבות העיקריות לעומס, מלבד העלייה בתוחלת החיים, בגודל האוכלוסייה והמחסור במיטות, היא שלבתי החולים פשוט אין מספיק תקנים לרופאים. מצד אחד - אנחנו סובלים ממחסור ברופאות ורופאים בבתי החולים, ומצד שני - הקבלה ללימודי רפואה בישראל היא משימה שרק מתי מעט מסוגלים לעמוד בה.

 

ד"ר משה כהן, שהקים את המכינה "מדיקל דוקטור" להכשרת סטודנטים ללימודי רפואה בחו"ל, מספר שהוא עצמו, כמו רבים וטובים לפניו ואחריו, כהגדרתו, נאלץ ללמוד בהונגריה לאחר שלא התקבל ללימודי רפואה בישראל.

 

אתה חושב שללמוד בחו"ל זה פחות טוב?  

"לימודי רפואה זה ייעוד. אנשים שרוצים להיות רופאים, כמוני וכמו התלמידים שלי, יוצאים ועושים את המאמץ ללמוד בחו"ל וגם משלמים על זה הרבה מאוד כסף.

 

סטודנטים לרפואה (צילום: shutterstock)
רבים וטובים לא מתקבלים ללימודים בארץ. סטודנטים לרפואה(צילום: shutterstock)
 

כמה עלה לך התואר?

"תואר בחו"ל עולה 600-500 אלף שקלים לכל התואר. זה כולל מגורים, טיסות, אוכל, שכר לימוד שהוא מאוד גבוה. חשוב להגיד שאותם אנשים, שמגשימים את הייעוד שלהם להיות רופאים, משלמים את זה מכיסם הפרטי. המדינה לא משלמת שום דבר ובכך היא חוסכת הרבה מאוד כסף כי היא מקבלת רופאים מאירופה שמגיעים לעבוד בארץ".

 

"הרופאים בורחים לחו"ל כי הם מרוויחים שם הרבה יותר כסף"

על תופעת בריחת המוחות מישראל כבר דובר רבות. בעוד שכאן נאלצים אנשי אקדמיה, מדעים וגם רפואה, כמובן, להיאבק על פרנסתם בשוק קטן שבו מקומות ספורים, באירופה ובארה"ב ממתינות להם משרות נחשקות שמשכורת נאה בצידן ותנאי מחייה נוחים שבישראל אפשר רק לחלום עליהם. ואף על פי כן, מסביר ד"ר כהן, מאות מהתלמידים במכינה שלו חוזרים לעסוק ברפואה בישראל אחרי הלימודים.

 

למה אתה לא עובד בחו"ל?

"אני באופן אישי ציוני ולי היה חשוב לחזור לארץ".

 

מה דעתך על הבעיות החריפות של מערכת הבריאות?

"החבר'ה שיוצאים ללמוד רפואה בחו"ל הם הפתרון לבעיה. יש עומס עצום על רופאים בבתי חולים בארץ, יש בעיה של תקינה, אבל מחלקות מוצאות לזה פתרון ומשיגות תקנים בדרכים אחרות. למעשה אני לא מכיר תלמיד אחד שלנו או רופא אחד שהוא מובטל. רופאים מוצאים עבודה בארץ. רופאים שלמדו בחו"ל הם הפתרון לבעיה של חוסר בכוח אדם בארץ וככה צריך להתייחס אליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"לימודי רפואה זה ייעוד"
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים