שתף קטע נבחר

אלה הפוליטיקאים עם הכי הרבה תגובות מזוייפות בפייסבוק

מבחן הפייסבוק: מי הם הפוליטיקאים האהודים, למי יש הכי הרבה עוקבים מזוייפים וכמה מילים יש בפוסט ממוצע של בני גנץ? ביקשנו מד"ר יהונתן שלר, מומחה לבינה מלאכותית, להסתכל מקרוב על מה שקורה ברשת החברתית

לפי כל התחזיות - לרשתות החברתיות צפוי תפקיד מכריע במערכת הבחירות הקרובה: משתמשים מזוייפים ובוטים, הפצה של מידע כוזב ופייק ניוז, קמפיינים ממומנים והתערבות זרה בפלטפורמה - כל אלה מאיימים להשפיע על השיח הפוליטי והציבורי ברשתות החברתיות בכלל - ובפייסבוק בפרט, והלחץ רק ילך ויתגבר ככל שיום הבחירות מתקרב. אבל עד כמה משמעותית ההשפעה של פייסבוק, והאם היא מסוגלת לנבא את תוצאות הבחירות? ביקשנו מד"ר יהונתן שלר, מומחה בינה מלאכותית (AI) מהמכון הטכנולוגי בחולון, להסתכל קצת יותר מקרוב על מה שקורה ברשת החברתית.

 

>> כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

"אנחנו רואים פעילות חשודה כמזוייפת אצל כל המועמדים", מסביר שלר, שהסתייע בסטודנטים אילת אברהם, ניב נוימן, דביר סנדר ורון פרץ בביצוע המחקר. "נעשות גם פעולות אוטומטיות - כלומר בוטים, וגם אנשים שמשלמים להם כדי לכתוב תגובות ברמה כזו או אחרת אצל כולם. החלטנו להסתכל על הנתח הבולט של מגיבים, משתמשים שחוזרים ומגיבים כמה פעמים, ומצאנו שאצל איילת שקד יש את האחוז הגבוה ביותר של תגובות שחשודות כמזוייפות". עם 22 אחוז תגובות חשודות, איילת שקד נמצאת במקום הראשון ברשימת המזוייפים, ואחריה יאיר לפיד עם 13 אחוזים ובנימין נתניהו עם 10 אחוזים. המועמד שסוגר את הטבלה הוא משה יעלון, עם 3 אחוז תגובות חשודות בלבד.

 

יש מתאם בין הפוליטיקאים שאנחנו רואים על המסך לבין ההתנהלות שלהם ברשת החברתית?

"בדקנו את כמות המילים שהמועמדים כותבים בפוסטים שלהם. לא קשה לנחש מי כותב הכי פחות מילים בממוצע בפוסט - בני גנץ, עם ממוצע של 13 מילים בלבד בכל פוסט בפייסבוק. אפשר גם לבחון ביטויי אהבה ברשת החברתית ולראות מי יותר אהוד מבין המועמדים. לפי הבדיקה שלנו מסוף דצמבר - מי שמקבל הכי הרבה ביטויי אהבה בכל התקופה הזו הוא בנימין נתניהו, למרות שבתקופה האחרונה הוא דווקא נמצא במגמת ירידה".

 

בחירות פייסבוק 2019 ()

 

בחירות פייסבוק 2019 ()

 

שלר בחן גם את הפעילות הטרייה יחסית של בני גנץ וחוסן לישראל בפייסבוק. "הצלחנו לזהות קפיצה גדולה בפעילות במהלך יום הנאום שלו, ואפילו בשעה של הנאום, בין שמונה לתשע בערב, זיהינו פעילות מאוד חזקה. הוא המועמד שגדל הכי הרבה מבין כולם, למרות שאם מסתכלים על גידול ברמה יומית גם הוא חווה עכשיו ירידה בכמות".

 

בחירות פייסבוק 2019 ()

 

בחירות פייסבוק 2019 ()

 

נתונים נוספים שנבדקו כוללים חלוקה מגדרית בין המגיבים של המועמדים השונים - אצל נתניהו יש הכי הרבה נשים שמגיבות, והן מהוות 63 אחוזים מסך התגובות אצלו. אחריו בפער קטן יאיר לפיד, עם 60 אחוז נשים מגיבות. לפיד גם מוביל בכמות הפוסטים השבועית בפייסבוק - ונוטה לפרסם הכי הרבה פוסטים בשבוע. המשתמשים ברשתות החברתיות לא מסתירים את העובדה שיש מועמדים שהם מעוניינים לשלוח הביתה - ובראש הרשימה הזאת נמצא משה כחלון, עם 3 אחוז תגובות שקוראות לו לסיים את תפקידו בפוליטיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
הבחירות יוכרעו בפייסבוק?
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים