שתף קטע נבחר

חוקר רצח ורדית בקרקנוט: "ירדה לי אבן מהלב"

נצ"מ בדימוס פיני סלארי, החוקר הראשון בתיק, מספר על הכאב שליווה אותו למעלה מ-20 שנה, עד למעצר החשוד ברצח ובאונס. "התיק הזה לא עזב אותי אף פעם", אמר ל-ynet. "חקרנו כל צעד - מהרגע שבו ורדית נראתה לאחרונה ליד ביה"ס קמרה אובסקורה בת"א, ועד לגילוי גופתה ביער"

 

 

"אם יש תיק שאתה חושב מה לא עשית נכון, או מצטער שלא הצלחת לפענח - זה התיק. הסיפור הזה ליווה אותי בכל השנים האלה, ומעצר החשוד שחרר משהו חזק אצלי. ירדה לי אבן מהלב", כך סיפר אמש ל-ynet ול"ידיעות אחרונות" נצ"מ בדימוס פיני סלארי.

 

סלארי שימש בזמן הרצח כראש מחלק התשאול ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים, והיה מהחוקרים המרכזיים בפרשת הרצח והאונס של ורדית בקרקנוט. "אני משחזר עכשיו אם עשינו את כל הפעולות שהיינו צריכים לעשות. חקרנו אז כל צעד וצעד. מהרגע שבו ורדית נראתה לאחרונה ליד בית הספר לצילום "קמרה אובסקורה" בתל אביב, ועד לגילוי גופתה ביער, שם למעשה החלה החקירה האינטנסיבית", סיפר.

פיני סלארי חוקר רצח ורדית בקרקנוט (צילום: שאול גולן)
נצ"מ בדימוס פיני סלארי. "מעצר החשוד שחרר משהו חזק אצלי"(צילום: שאול גולן)

פיני סלארי חוקר רצח ורדית בקרקנוט (צילום: שאול גולן)
סלארי: "חקרנו כל צעד וצעד"(צילום: שאול גולן)
 

על החידושים הטכנולוגיים שסייעו במעצר החשוד, ולרי סאקוביץ', אמר: "אז, בניגוד להיום, לא הייתה קיימת האפשרות של בדיקות DNA ברמה כזאת. היום הטכנולוגיה עושה פלאים. הבדיקות שאספנו נשמרו במכון לרפואה משפטית. במשך השנים הטכנולוגיה התקדמה, מה שאפשר לצמצם את מאגר החשודים".

 

לדבריו, יציאתו של החשוד מהארץ לא עוררה בזמנו חשד שכן זהותו לא הייתה ידועה. סלארי מספר כי לאורך השנים שמר על קשר עם משפחת הנרצחת: "לפני שאתה חוקר אתה קודם כל בן אדם. היכרתי את ההורים מצוין והיו לי הרבה שעות עם האבא חיים ז"ל, עם האמא ועם האחות".

 

שלשום האריך בית משפט השלום בירושלים בעשרה ימים נוספים את מעצרו של סאקוביץ', שקשר את עצמו בחקירתו לזירה, אך טען כי לא רצח את בקרקנוט ולא תקף אותה מינית.

 

הארכת מעצר לחשוד ברצח ורדית בקרקנוט שנרצחה ביער אשתאול בשנת 1993, בבימ
(צילום: אלכס גמבורג, יואב דודקביץ)

גופתה של בקרקנוט, סטודנטית לצילום בת 27, נמצאה בנובמבר 1993 מוטלת ביער אשתאול, סמוך לבית שמש, עם סימני אלימות על גופה וחשד לאונס. הגופה נמצאה לאחר יומיים של חיפושים שבהם נעדרה.

 

בקרקנוט נראתה בחיים בפעם האחרונה כאשר המתינה לטרמפ בטרמפיאדה ליד גשר לה-גרדיה בתל אביב, לאחר שסיימה את יומה לימודיה בקמרה אובסקורה. היא נראתה עולה על רכב מסוג סובארו לגאסי, ועל פי החשד נרצחה בידי האדם שנהג במכונית. בדיקת המשטרה העלתה כי נאנסה לפני שנרצחה.

 

מיד לאחר הרצח שהסעיר את המדינה עצרה המשטרה טייס קרב במילואים מאזור השפלה בחשד לביצוע המעשה. ואולם, בדיקת פוליגרף שהקצין עבר במהלך שהייתו במעצר הוכיחה שהוא דובר אמת, וכי אין לו שום קשר לתקיפה המינית ולרצח.

 

במקביל נעצר לאחר מציאת גופתה של הצעירה סוכן מכירות מאזור המרכז ששירת עימה בצה"ל. גם חשוד זה שוחרר, כמו גם עבריין מין סדרתי שנעצר שלושה חודשים לאחר הרצח. שנתיים לאחר הרצח טענו הוריה של הקורבן כי שני גברים עומדים מאחורי המעשה, אך עד 2019 נותרה התעלומה בעינה. כעת, לפי המשטרה, נמצא הרוצח. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
נצ"מ בדימוס פיני סלארי
צילום: שאול גולן
מומלצים