שתף קטע נבחר

פרסומת להלוואה: בנק ישראל קנס את ישראכרט ב-675 אלף שקל

לאחר שהורה להסירה, הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל הטיל קנס על חברת ישראכרט - בעקבות הפרסומת "המינוס הופך לפלוס" שהוצגה באתר האינטרנט השיווקי של החברה

שלב הקנסות: בנק ישראל הטיל קנס בסך 675 אלף שקל על חברת כרטיסי האשראי ישראכרט בעקבות הפרסומת "המינוס הופך לפלוס" שהוצגה באתר האינטרנט השיווקי של החברה.

 

זהירות: מבול של הלוואות בדרך

קנס של 2.25 מיליון שקל לדיסקונט ולאומי קארד על פרסומת להלוואה

הפועלים מתניע את הנפקת ישראכרט לפי 3.5 מיליארד שקל

 

בבנק ישראל מציינים כי הפרסומת שודרה ללא הצגת אזהרה כנדרש, כאשר על פי ההוראות, הגופים הפיננסיים נדרשים לצרף למודעות הפרסומת ולדרכי השיווק השונות המעודדות נטילת הלוואה על ידי הלקוח, אזהרה בנוסח "אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל".

 

החוק נועד לגרום לצרכנים, שלא כולם בעלי ידע והבנה פיננסיים, לשקול את יכולתם לפרוע את ההלוואה, ולהגביר את המודעות להשלכות הכלכליות שעשויות להתרחש כתוצאה מאי עמידה בהחזר ההלוואה. בפיקוח מציינים כי חשיבות החוק מתחדדת לנוכח הגידול המהיר באשראי הצרכני שחל בשנים האחרונות מבנקים ומגופים חוץ-בנקאיים, אשר מגדיל את הסיכון למשקי הבית בתחום זה.

 

נציין כי הפרסומת עלתה לאוויר לפני כחודשיים ורק מספר שבועות לאחר מכן בנק ישראל הורה לחברה להסיר אותה. "הפרסומת הייתה חלק מקמפיין נרחב של החברה שבו שולבו מסרים לצרכנות בלתי אחראית מעבר ליכולותיו הפיננסיות של הלקוח", אומרים בפיקוח.

 

בהתאם לחוק, סכום העיצום הכספי המקסימאלי שניתן להטיל בגין הפרה מסוג זה הינו 750,000 שקל. אולם בפיקוח החליטו להפחית מהסכום "הואיל ועל החברה לא הוטל עיצום כספי בחמשת השנים האחרונות ובשל החשיבות שהפיקוח מייחס לעובדה זו המצביעה ככלל על ציות לחוק".

 

נזכיר כי לפני כחודש קנס הפיקוח גם את בנק דיסקונט וחברת לאומי קארד בגין הפרה דומה.

 

ישראכרט מסרה בתגובה: "ישראכרט הסיקה את מסקנותיה ומדגישה כי תמשיך לפעול בהתאם להנחיות בנק ישראל. במקרה הנדון, מדובר בתקלה טכנית נקודתית אשר תוקנה מיידית ברגע שנתגלתה. התבקשנו על ידי בנק ישראל לבחון את הנושא ולאחר בדיקה, החלטנו להסיר את הפרסומת לאלתר.

 

"חשוב לציין, שמדובר בתקלה חריגה ושמתוך מאות פרסומים ותשדירים בכלי התקשורת לרבות תשדירים בטלוויזיה, סרטי וידאו ושלטי חוצות ברחבי הארץ האזהרה לא צוינה בבאנר אחד ספציפי ובגרסת המובייל בלבד. כחברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט מציעה לכלל הלקוחות פתרונות תשלום ומימון מתקדמים המאפשרים להם להגשים את המטרות והיעדים שלהם באופן שהולם את יכולותיהם, בצורה נכונה ואחראית".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים