שתף קטע נבחר

ליצמן נחקר בחשד ששיקר וסייע למורה החשודה בפדופיליה

סגן השר יעקב ליצמן נחקר בחשד להפרת אמונים ולשיבוש מהלכי משפט לאחר שניסה לטרפד את הסגרתה לאוסטרליה של המורה מלכה לייפר החשודה בפדופיליה. הוא שיקר לכאורה וניסה לארגן חוות דעת פסיכיאטרית לטובתה. רופאים העידו נגד ליצמן שמסר כי "ענה לכל השאלות כנדרש"

המורה החשודה וסגן השר ליצמן (צילום: אלי מנדלבאום, עמית שאבי)
ליצמן והמורה החשודה בפדופיליה מלכה לייפר(צילום: אלי מנדלבאום, עמית שאבי)

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן נחקר היום (ה') בלהב 433 ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחשד שעשה שימוש בסמכויותיו בניגוד לחוק. ליצמן חשוד ששיקר בנוגע למצבה של מלכה לייפר, מורה החשודה בביצוע עבירות מין בשלוש תלמידות באוסטרליה, שברחה ארצה. על פי החשד, הוא ביקש לארגן חוות דעת פסיכיאטרית, באופן שחרג מסמכותו ובניגוד לנהלים, שתקבע שלייפר לא כשירה לעמוד לדין. החקירה בוצעה בהמשך לחקירה סמויה שהחלה לפני כמה חודשים.

 

חוקרי להב 433 גבו עדויות מרופאים במסגרת חקירת החשדות נגד ליצמן. העדויות שנגבו על ידי המשטרה ביססו את החשדות נגדו. סגן שר הבריאות חשוד בהפרת אמונים ובשיבוש מהלכי משפט.

 

יועץ התקשורת של ליצמן מסר כי הוא נחקר בפרשה הקשורה לפניית ציבור לעזרה. "ליצמן מסר את גירסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש. סגן השר ליצמן סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיע ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים", מסר.

המורה החשודה בפדופיליה מלכה לייפר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המורה החשודה בפדופיליה מלכה לייפר(צילום: אוהד צויגנברג)

לייפר נמלטה לישראל לפני 11 שנה מיד כשהחשדות נגדה עלו ומצאה מקלט בקהילה החרדית בעמנואל. אחרי שהתיישבה בארץ, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט כי יכריז עליה כבת הסגרה. ביוני 2016 הופסק הליך ההסגרה, לאחר שבחוות דעת פסיכיאטרית נקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בהמשך התכנסה הוועדה הפסיכיאטרית שלוש פעמים וקבעה כי היא עדיין לא כשירה, עד שבמרץ השנה הוגשה לבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה שלייפר כשירה לעמוד לדין. מאז היא נמצאת במעצר.

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין נגד שקד

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין נגד שקד

בחודש נובמבר האחרון נחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" כי מקורביה של לייפר שכרו את יועץ התקשורת רונן צור כדי שיכין קמפיין למניעת הסגרתה. הוא גיבש את קמפיין "השקד הרקוב" נגד שרת המשפטים איילת שקד, שאמורה לחתום על ההליך. שקד ממשיכה לדחוף להסגרת המורה החשודה, למרות שיבוש מהלכי החקירה לכאורה מצד ליצמן.

 

במשך תקופה ארוכה קיימו מארגני הקמפיין דיונים, עד שבישיבה שהתקיימה ממש לאחרונה הוצגו דרכי הפעולה המתוכננות. התוכנית כללה הצעה לגייס פסיכיאטר שיסכם את כשלי הטיפול בלייפר ויסביר שהיא אינה כשירה להסגרה. כמו כן הוצע לגייס עורכי דין שיבקשו להגיש תלונה נגד הרופאים הפסיכיאטרים שטיפלו בלייפר בשל רשלנות רפואית.

הקמפיין נגד שקד ()
הקמפיין נגד שקד

חלק אחר בתוכנית כוון נגד שרת המשפטים שקד. במצגת שבה פורטה התוכנית, שנקראה "השקד הרקוב", נכתב בין היתר: "מאז כניסתה לתפקיד, לשרת המשפטים יש אג'נדה ברורה - לכל חשוד בביצוע עבירה עומדת חזקת החפות... בתנאי שאתה מקורב אליה". כן פורטו במצגת "הוראות פעילות" נגד שקד: "נחשוף את התנהלותה הבזויה של השרה שקד בתיק לייפר, את הקשר התמוה בין השרה לבין אנשי הון ושלטון באוסטרליה ואת המחדלים המטלטלים של מערכת המשפט".

 

החקירה מתנהלת בליווי של פרקליטות מחוז ירושלים, ובאישורם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
סגן השר ליצמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים