שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  המחאה הגזענית והשפלת המנקות בקרני שומרון: "התנהגות ההורים מבישה"

  בעקבות חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" שלפיה הורים איימו בשביתה בשל העסקת מנקות ערביות בבית ספר במועצה המקומית - שנכנעה לדרישתם - מתוכננת הפגנה מול המוסד החינוכי. ארגון "תג מאיר": "מדוע קולו של שר החינוך לא נשמע?". המרכז לנפגעי גזענות: "קורבנות ההסתה פוטרו"

  בית ספר קרני שומרון (צילום: שאול גולן)
  בית הספר בקרני שומרון (צילום: שאול גולן)

  החשיפה הבוקר (ו') ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" שלפיה מנקות ערביות בבית ספר במועצה המקומית קרני שומרון ספגו השפלות, והעסקתן במוסד הופסקה בעקבות מחאה של הורי התלמידים - עוררה זעם. תושבים במועצה אומרים כי "מדובר במיעוט קיצוני" וטוענים כי קולם יישמע כעת יותר על מנת למגר את התופעה.

   

  אחרי שהורים פתחו בקבוצות וואטסאפ מחאה על רקע גזעני, בשל העובדה שמדובר במנקות ערביות, ואיימו להשבית את בית הספר, אמר אחד התושבים: "אני ממש לא מסכים עם המחאה הזאת. זה לא לגיטימי בעיניי שמישהו יחליט באופן שרירותי על שביתה".

    

  ארגונים שונים שנלחמים בגזענות מתכננים לסייע למנקות הערביות מבחינה משפטית, ואף לקיים מול בית הספר הפגנה בתחילת השבוע. מפורום "תג מאיר" נמסר: "אנחנו מגנים בשאט נפש את מופע הגזענות של מועצת קרני שומרון שנכנעה ללחץ הורים והפסיקה להעסיק מנקות ערביות בבית ספר ביישוב. אין לקבל אמירות חשוכות של הורים כמו: 'אנחנו גזענים ואוהבים את הגזע היהודי'. היכן קולו של שר החינוך?".

  בית ספר קרני שומרון (צילום: שאול גולן)
  בית ספר במועצה המקומית(צילום: שאול גולן)

  קרני שומרון (צילום: צביקה טישלר)
  קרני שומרון(צילום: צביקה טישלר)

  ב"מרכז לנפגעי גזענות" טוענים כי "התנהגותם של ההורים גזענית ומבישה וכניעתה המקוממת של המועצה שגינתה ההסתה אך פיטרה קורבנותיה, פסולה ולא חוקית. אנו קוראים למועצת קרני שמרון לחזור בה ולא למנוע פרנסה מנשים ערביות בגלל הסתה. נעקוב אחרי המקרה ונציע סיוע משפטי לעובדות".

   

  מחאת ההורים החלה לילה לפני תחילת עבודתן של העובדות, ערביות ישראליות בעלות תעודות זהות כחולות. בתחילת השבוע ולאחר בעיות ניקיון בבתי הספר היסודיים ביישוב, החליטה המועצה המקומית להעסיק חברת ניקיון חדשה.

   

  חברת הניקיון פועלת בכמה בתי ספר ביישוב, אלא שבבית ספר אחד מחאת ההורים החריפה. הם פנו לראש המועצה, יגאל להב, ולאנשי אגף החינוך, ואיימו כי ישביתו לחלוטין את בית הספר עד שהמנקות הערביות יוצאו מבתי הספר. הם פנו לראש המועצה, יגאל להב, ולאנשי אגף החינוך, ואיימו עליהם כי ישביתו לחלוטין את בית הספר עד שהמנקות הערביות יוצאו מבתי הספר. באחד מהימים כ-40 תלמידים לא הגיעו לבית הספר בעקבות המחאה.

   

  "כן, אנחנו גזענים ואוהבים את הגזע היהודי"

  בין היתר פתחו ההורים קבוצות וואטסאפ ובהן נכתב: "לצערי, ערביי ישראל רכשו בצדק את חוסר האמון כלפיהם". בהודעה נוספת נכתב: "כן, אנו גזענים - חיי ילדינו קודמים. אנחנו גזענים ואוהבים את הגזע היהודי". בקבוצות נכתב עוד: "אזרחות נטולה גזענות. בואו לא נהיה גזענים וניתן להם לעלות לארץ. בואו לא נהיה גזענים ונגייס אותם לצבא. בואו לא נהיה גזענים ונתחתן איתם".

  המכתב מהמועצה להורים בקרני שומרון שמודיע על פיטורי המנקות ()
  המכתב להורים

  המנקות שהגיעו לעבודה ספגו גם מהילדים אמירות גזעניות קשות. "המורה אספה אותנו ואמרה לנו שלא מדברים לא יפה למנקות ולא מקללים אותן, וזה לא משנה שהן ערביות", סיפר אחד הילדים בכיתה.

    

  לאחר מכבש הלחצים החליטו, בלית ברירה, גם במועצה להיענות לדרישת ההורים שההחלטה על העסקת החברה משותפת גם להם, ושיגרו ביום רביעי האחרון מכתב ובו ההחלטה על הפסקת עבודתן של המנקות הערביות בבתי הספר.

   

  "לצערנו הרב, בשבוע הזה התנהל שיח מסית נגד עובדות הניקיון הערביות. האווירה ביישוב הובילה להתנהגות בלתי הולמת כלפי המנקות, ואף להטרדות ואיומים על חלק מחברי ועד ההורים. אחרי שיחה עם ועד ההורים הבנו כי איננו יכולים להרשות לעצמנו להגיע לשיח ולהתנהגות מסוג זה ביישוב, והחלטנו להוציא את חברת הניקיון מבית הספר לאלתר", נכתב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  "זה מיעוט גזעני". בית הספר שבו פרצה המחאה
  צילום: שאול גולן
  מומלצים