שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רופאים בכירים: "במערכת הרפואית כולם מכירים את שיטת ליצמן"

  הפסיכיאטרים שקבעו שמלכה לייפר אינה כשירה לעמוד לדין מכחישים כי הופעלו עליהם לחצים - אולם בכירים במערכת טוענים כי המקרה שלה אינו היחיד. "ליצמן טוען שהוא לא מתערב אבל המסר ברור - אשרו את הטיפול או סדרו תור"

   

  המורה החשודה וסגן השר ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
  ליצמן ולייפר. "רק קצה הקרחון"(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

  ד"ר גדי לובין וד"ר קובי צ'רנס, שני הרופאים שכתבו את חוות הדעת שלפיה מלכה לייפר אינה כשירה לעמוד לדין - מכחישים שהופעל עליהם לחץ מצד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן או מישהו ממקורביו. אולם גורמים בכירים במערכת הבריאות דוחים את דבריהם.

   

  "הם מפחדים להודות שנכנעו ללחצים שהופעלו עליהם", אומר פסיכיאטר בכיר. "שינוי של חוות דעת מסיבות לא מקצועיות, שיכולות למנוע מפדופילית לעמוד למשפט - עלול להביא לשלילת רישיונם לעסוק ברפואה. אם הם לא ייתנו הסברים משכנעים במשטרה, אני מעריך שלא יהיה מנוס מלנקוט כנגדם בהליכים משפטיים".

   

  תיעוד במצלמה נסתרת: מלכה לייפר מתפקדת כרגיל בשכונת מגוריה

  תיעוד במצלמה נסתרת: מלכה לייפר מתפקדת כרגיל בשכונת מגוריה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ב-2016 נכתבה חוות דעת שקבעה כי לייפר, שהואשמה בעשרות מקרים של תקיפה מינית של ילדות ונערות באוסטרליה, איננה כשירה לעמוד לדין וכל הליכי ההסגרה שלה נעצרו. על חוות דעת זו היו חתומים ד"ר לובין, לשעבר ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, וד"ר צ'רנס, הפסיכיאטר הראשי של מחוז ירושלים. ב-2018 נכתבה חוות דעת נוספת, בחתימת ד"ר דניאל ארגו וד"ר איגור ברש, שבה נקבע כי לייפר כן כשירה לעמוד לדין, מה שפתח מחדש את הפרשה והוביל לחקירת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

   

  ד"ר לובין אמר ל"ידיעות אחרונות": "לא הופעל עליי לחץ מצידו של ליצמן או אנשיו לשנות את חוות הדעת שכתבתי", אולם הוא סירב להסביר מדוע חוות הדעת שכתב ב-2016 שונתה כעבור שנתיים. גם מקורביו של ד"ר צ'רנס, הפסיכיאטר הראשי של מחוז ירושלים, טוענים שהוא לא התבקש לשנות את חוות הדעת שלו.

   

  "הסיפור של לייפר הוא רק קצה הקרחון"

  רופאים רבים ששוחחו בסוף השבוע עם "ידיעות אחרונות" אומרים שהמקרה של מלכה לייפר אינו יחיד. "אנשיו של ליצמן פונים אלינו בבקשת סיוע ואנחנו נדרשים לתת מענה", אומר גורם בכיר באחת מקופות החולים. תמיד זה קשור למישהו מהאוכלוסייה החרדית. פעם אחת זה להקדים תור, ופעם אחרת זה לאשר תרופה שאינה בסל התרופות".

   

  הגורם אומר עוד: "אף אחד לא יכול לעמוד בפני בקשות כאלו ואנחנו נאלצים להיענות להן. הסיפור של לייפר הוא רק קצה הקרחון. אם מישהו יבדוק את כל האירועים שליצמן מעורב בהם, סגן השר יהיה בחדרי החקירות עד אחרי הבחירות".

    

  ליצמן יוצא מביתו בירושלים    (צילום: אלי מנדלבאום)

  ליצמן יוצא מביתו בירושלים    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  גורם לשעבר במשרד הבריאות מוסיף: "כולם מכירים את השיטה שבה ליצמן עבד, הוא טוען שהוא לא מתערב אבל המסר ברור - אשרו את הטיפול או סדרו תור. הדבר הזה מנוגד לכללי האתיקה והמנהל התקין. ליצמן מרגיש שהוא מעל החוק. אף שר לפניו לא נהג ככה. לא מעט רופאים פנו אליו כשהם אובדי עצות ולא יודעים איך לנהוג במצבים האלו".

   

  ליצמן צפוי להיחקר השבוע שוב בלהב 433. לחצים, העברת מסרים, ואיומים הם חלק ממסכת הראיות שנאספו בידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה נגדו. על פי העדויות שהצטברו ליצמן העביר מסרים ואף איים על בכירים במשרדו, כי אם לא תתקבל חוות הדעת הפסיכיאטרית הקובעת שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין - אנשים יודחו מתפקידם.

   

  יעקב ליצמן (צילום: AP)
  יעקב ליצמן במשרדו. ארכיון(צילום: AP)

   

  לחוקרים הגיע מידע לגבי אחד ממקורביו של ליצמן, שעל פי החשד היה זה שהעביר את המסרים לפחות לעובד בכיר אחד. בשבועות האחרונים מסר אותו עובד עדות במשרדי היחידה הארצית, ואישר כי היה נתון ללחצים. במשטרה חושדים כי ליצמן גם קיים בעצמו פגישה עם אחד הפסיכיאטרים שטיפלו במקרה.

   

  בסביבתו של ליצמן התייחסו כמעט בביטול לחשדות נגדו. "הוא לא התערב בנושא ובכלל לא קשור לסיפור", אמרו מקורבים על הטענה שניסה לטרפד במרמה את הסגרתה של לייפר. "הוא שיתף פעולה באופן מלא עם החקירה, שארכה כמה שעות, והיה רגוע מאוד - כי הוא יודע שלא עשה דבר".

   

  פרקליטיה של מלכה לייפר, עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד מסרו בתגובה: "איננו יודעים את פרטי החשד אשר מיוחס לסגן השר ליצמן. מרשתנו עצורה למעלה משנה בגין חוות דעת פסיכיאטרית אחת שקבעה כי הגברת לייפר בריאה וכשירה כביכול לעמוד לדין, וזאת לאחר שמספר דו ספרתי של חוות דעת מתקופות שונות קבעו וקובעות גם כיום כי מדובר בחולת נפש שאיננה כשירה לעמוד לדין".

   

  עוד נמסר מטעמם כי "אם לא די בכך, הרי שהפסיכיאטרים בשירות בתי הסוהר אינם מקבלים את הקביעה כי הגברת לייפר בריאה אלא מאבחנים אותה כחולת נפש, ומעניקים לה בימים אלה ממש טיפול אנטי פסיכוטי משמעותי תוך הגברת המינונים מעת לעת. רשויות המדינה ממש אינן מסייעות או מתערבות לטובת מרשתנו. למרבה הצער, המצב הפוך. אנו סמוכים ובטוחים כי אף רחש לא ימנע מבית המשפט להגיע לחקר האמת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  ליצמן ולייפר. לא המקרה היחיד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים