שתף קטע נבחר

בולגריה: מאות משתתפים במצעד ניאו-נאצי

חרף צו מפורש של עיריית סופיה האוסר על קיומו, התיר בית המשפט הבולגרי למאות ניאו-נאצים לקיים מצעד ברחובותיה הראשיים של בירת המדינה. המפגינים צעדו לזכרו של גנרל אנטישמי שתמך בהשמדת יהודי בולגריה, כשהם נושאים לפידים וקוראים קריאות אנטישמיות. צפו

 

לפידים ושנאה במצעד ניאו-נאצי בבירת בולגריה: בסוף השבוע - בשישי ובמוצאי השבת - יצאו מאות ניאו-נאצים לרחובות סופיה, במצעד "לוקוב" האנטישמי, כשהם נושאים לפידים, קוראים קריאות אנטישמיות ומהללים את חריסטו לוקוב, גנרל בולגרי שתמך בחקיקה אנטישמית ובגירוש יהדות בולגריה למחנות השמדה בזמן מלחמת העולם השנייה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

 

המצעד השנתי התקיים בעיר הבירה חרף צו מפורש של ראשת העיר האוסר על קיומו, לאחר שמשתתפיו עתרו, כמדי שנה, לבית המשפט - שנענה לבקשתם לקיימו. הקונגרס היהודי העולמי, עם ארגון "שלום" המייצג את הקהילה היהודית המקומית, נאבקים בתופעה שנים רבות באמצעים פוליטיים ודיפלומטיים, אך בית המשפט קבע כי אין מניעה חוקתית לקיום המצעד.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

כבכל שנה יצאו לרחובות מאות תומכים ניאו-נאצים ובידיהם לפידים בוערים, וצעדו ברחובות המרכזיים ביותר של סופיה - החל בארמון התרבות הלאומי, ועד לביתו של חריסטו לוקוב. הקונגרס היהודי העולמי הביע בסוף השבוע את דאגתו מהתפשטות תופעת המצעדים הניאו-נאציים באירופה המקדמים אג'נדה של אנטישמיות ושנאת זרים, ומושכים מגוון רחב של תומכים בינלאומיים בהפגנת סולידריות, לצד מפגינים מקומיים.

 

"רק בשבת האחרונה חברו מאות ניאו-נאצים מאירופה לאלפים בבודפשט למצעד תמיכה במפלגת 'צלב החץ' ששיתפה פעולה עם הנאצים, ותחת שלטונה הקצר נרצחו עשרות-אלפי יהודים", אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר.

 

קונטרה מקומית למצעדי השנאה

על מנת להיאבק בתופעה, יזמה עיריית סופיה עם הקונגרס היהודי העולמי מצעד סובלנות מיוחד, שיהווה קונטרה למצעדי השנאה. במצעד שיתקיים במהלך חודש הבא עתידים להשתתף כ-30 אלף אזרחים שיקראו לסובלנות ולמאבק בתופעות השנאה.

 

מצעד ניאו נאצי בבולגריה  (צילום: הקונגרס היהודי העולמי )
מצעד ניאו-נאצי בבולגריה (צילום: הקונגרס היהודי העולמי )

 

"מזעזע לראות כי בשנת 2019 באירופה, במקום שבו ניסו הנאצים לחסל את אוכלוסיית היהודים כולה - צועדים בחופשיות אנשי ימין קיצוניים עם לפידים וסמלים נאציים, ומפיצים את מסר השנאה כלפי יהודים ומיעוטים נוספים", אמר זינגר.

 

"כל מגני הדמוקרטיה והסובלנות צריכים וחייבים למנוע את ההפגנות הללו למען ביטחונם של כלל אזרחי אירופה. הקונגרס היהודי העולמי מקיים לאורך השנה פעולות רבות לביטול המצעדים, דואג - בשיתוף הקהילות היהודיות המקומיות - לחזק את ביטחון אזרחי הקהילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הקונגרס היהודי העולמי
ניאו-נאצים ברחובות
צילום: הקונגרס היהודי העולמי
מומלצים