שתף קטע נבחר

נתניהו הכריע: ישראל כץ - ממלא מקום שר החוץ

אחרי 4 שנים בתפקיד, ובעקבות עתירה שדרשה ממנו למנות שר חוץ במשרה מלאה, בחר רה"מ את שר התחבורה והמודיעין לתפקיד מ"מ שר החוץ. כץ, שסיים שני בפריימריז וגבר במרוץ לתפקיד על שטייניץ, הפך בכך לבכיר שרי הליכוד

אחרי ארבע שנים בתפקיד, ראש הממשלה נפרד מתפקיד שר החוץ: ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (ראשון) למנות את השר לתחבורה ולענייני מודיעין ישראל כץ לממלא מקום שר החוץ. נתניהו, שמכהן כשר החוץ מאז מאי 2015 - מתחילת הקדנציה הנוכחית - יביא את המינוי לאישור הממשלה. 

בנימין נתניהו ישראל כץ ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
יהפוך לבכיר שרי הליכוד. כץ עם נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם)

ישראל כץ ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
(צילום: אמיל סלמן)

מינויו של כץ, שמגיע לאחר שסיים במקום השני בפריימריז של הליכוד, הופך אותו לבכיר שרי הליכוד. כץ שמר לעצמו כל העת בסיס תמיכה עצמאי בליכוד, וגבר במרוץ לתפקיד ממלא מקום שר החוץ על השר יובל שטייניץ. בהזדמנויות שונות שעלו ייחס נתניהו לכץ את מהפכת התחבורה שאותה הוביל בעשור האחרון - חיבור הגליל והנגב למרכז ברשת כבישים ורכבות והוזלת מחירי הטיסות ברפורמת השמים הפתוחים.

 

שטייניץ עצמו, שהפסיד במירוץ לתפקיד, הגיב בכניסה לישיבת הממשלה על מינוי כץ וסינן: "שיהיה לו בהצלחה". השר לבטחון פנים גלעד ארדן בירך את כץ לפני ישיבת הממשלה: "אני מברך את השר ישראל כץ ומאחל לו הצלחה רבה. אנחנו כמובן לא מתערבים לראש הממשלה איך הוא מחלק את התיקים והמינויים".

 

 

 

נתניהו מינה את כץ לתפקיד רק בעקבות עתירה שהוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון. בעתירה נדרש ראש הממשלה להודיע אם יוכל להמשיך ולכהן בתפקיד שר הביטחון, שר החוץ, שר הבריאות ושר הקליטה במקביל לכהונתו כראש הממשלה.

 

בדצמבר מונה יריב לוין לממלא מקום שר העלייה והקליטה וראש הממשלה הודיע כי ימנה בחודש ינואר מחליף גם לתפקיד שר החוץ. אלא שמאז דבר לא קרה וראש הממשלה נשאר בתפקידו כשר החוץ. בתנועה לאיכות השלטון הביעו חשש במסמך שהגישו לבג"ץ כי זה עלול לפגוע במדיניות הביטחונית מדינית של ישראל, במיוחד בתקופה רגישה כזו של בחירות.

 

המדינה ביקשה למנות ממלא מקום לתפקיד שר החוץ כבר היום והיא ביקשה להגיש הודעה מעדכנת לבית המשפט השבוע. בעקבות זאת מונה כץ לתפקיד ממלא מקום שר החוץ.

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה למינוי ואמרה: "אין מתאים משר הפקקים להוביל את הפקק המדיני שנתניהו יצר עם העולם המערבי. לשמחתנו, לא ישאר לו הרבה זמן לעשות שם נזק. בטח אם ייאלץ לעבור בין המשרדים בתחבורה ציבורית".

 

שחר חי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים