שתף קטע נבחר

12 שנה אחרי ההרשעה ברצח: הפרקליטות מסכימה למשפט חוזר

ויקטור גואטה, שמרצה מאסר עולם בגין הרשעה ברצח יצחק (איזו) שוורץ בנתניה, נענה בחיוב לבקשתו לערוך משפט חוזר בעניינו בעקבות חשיפת חומרים מחקירת רצח אחר. עם זאת, בפרקליטות מדגישים: "אין ראיה המלמדת על חפות גואטה, נבקש שוב להרשיע אותו ברצח של שוורץ"

 

ויקטור גואטה  (צילום: ירון ברנר)
2007: ויקטור גואטה בבית המשפט(צילום: ירון ברנר)

הפרקליטות הודיעה היום (א') לבית המשפט העליון כי היא מסכימה לערוך משפט חוזר בעניינו של ויקטור גואטה, שהורשע ב-2007 ברצח יצחק (איזו) שוורץ ז"ל בדירה בנתניה ב-2004. בעקבות ההרשעה נגזר על גואטה מאסר עולם, וב-2009 דחה בית המשפט העליון את הערעור שלו.

 

הבקשה של גואטה למשפט חוזר הוגשה בעקבות התפתחות שאירעה בשנת 2015 בחקירת פרשה אחרת מ-2004 רצח דורון סרוסי ז"ל. התברר כי בחומרים יש, בין היתר, הקלטות וחומרי חקירה שרלוונטיים גם להגנה של גואטה.

 

"בהקשר זה יודגש, כי בחומר החדש לא נמצאה ראיה המלמדת על חפותו של גואטה", צוין היום בהודעת הפרקליטות, שמתכוונת להמשיך ולבקש את הרשעתו ברצח של גואטה. "הרשעתו מבוססת על אדנים מוצקים".

 

בית המשפט העליון, שדחה בזמנו את הערעור של גואטה על הרצח, ציין אז כי "הרשעתו של המערער מבוססת כדבעי על ראיות חזקות ועדויות ברורות, ובעיקרן התוודויות המערער בפני אנשים שונים שעדויותיהם היו מהימנות על בית המשפט, המשתלבות לכדי תמונה שלמה ומלאה". בקשה שהגיש גואטה לדיון נוסף נדחתה.

ירום הלוי עו
עו"ד ירום הלוי(צילום: מוטי קמחי)

הפרקליטות טענה כי החומר הקשור לחקירת רצח דורון סרוסי לא נכלל בתיק בשל "תקלה, שיסודה בכך ששני התיקים נחקרו במקביל על ידי שני צוותי חקירה נפרדים, כאשר ההקלטות הנזכרות בוצעו על ידי צוות החקירה בתיק סרוסי, כלפי מי שנחשד בשעתו בביצוע רצח סרוסי, ולכן תויקו רק בתיק הרצח של סרוסי ובטעות לא תויקו גם בתיקו של גואטה".

 

הפרקליטות מסרה את כל החומר לידיו של גואטה כבר ב-2015 ולאחר שלוש שנים הוא ביקש משפט חוזר. למרות זאת, הפרקליטות סבורה כאמור כי "יש די ראיות מעבר לספק סביר להוכחת הרשעתו של גואטה בעבירת רצח".

 

עו"ד ירום הלוי, שמייצג את גואטה, מסר בתגובה: "אני שמח להיות שותף לתקדים ראשון שבו המדינה מסכימה למשפט חוזר בתיק רצח. הגיעה השעה שיזוכה לאחר 15 שנה בכלא על לא עוול בכפו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ויקטור גואטה
צילום: ירון ברנר
מומלצים