שתף קטע נבחר

מנכ"ל טבע קאר שולץ: "אם לא היינו מפטרים עובדים - כל החברה הייתה פושטת רגל"

במסיבת העיתונאים הראשונה שלו כמנכ"ל טבע מתייחס קאר שולץ לשנה שחלפה מאז מינויו לתפקיד, ולצורך להיפרד מאלפי עובדים. הוא מבהיר באופן חד-משמעי: ״אין לנו תוכניות להוציא את המטה מישראל״. על החיים בארץ הוא אומר: "אני מאוד אוהב לגור בת"א, חוץ מהקטע של לחכות לטופס 4"

 

 

"נאלצנו להיפרד מעובדים, זה מאוד עצוב, אבל לא היתה ברירה. כל החברה היתה פושטת רגל", כך אמר הבוקר (ג') מנכ"ל טבע, קאר שולץ, במסיבת העיתונאים הראשונה שהוא מכנס, מאז כניסתו לתפקידו לפני כשנה. עם זאת הדגיש באופן חד משמעי, כי ״אין לנו תוכניות להוציא את מטה החברה מישראל״.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הצרות של טבע: לשולץ כבר אין סיפור לספר למשקיעים

טבע צופה כי 2019 תהיה שנה קשה לעסקים; המניה צוללת

8 חודשים אחרי האקזיט: המשקיע שיציל את מפעל טבע בקריית שמונה

 

שולץ התייחס לחוב הענק של טבע, שנוצר בעקבות רכישת אקטיביס תמורת 40.5 מיליארד דולר: "אם אתה לא משלם משכנתא אתה מאבד את הבית, ואם ההכנסות יורדות, אז צריך להוריד את העלויות שלך. וזה מה שאנחנו עושים. הצלחנו להוריד חוב ב-2.2 מיליארד דולר במהלך 2018. המטרה שלנו היא להוריד את החוב הקיים ב-5-3 שנים הקרובות כדי שנוכל להיות יותר גמישים בפעילות". 

 

"אין לנו יותר חובות לבנקים, אלא רק למשקיעי אגרות החוב שלנו - ולהם אנו משלמים בזמן", ציין.

 

קאר שולץ מנכ
קאר שולץ, מנכ"ל טבע, במסיבת העיתונאים(צילום: יריב כץ)

 

הקופקסון: "תרופה נפלאה שהפכה לבעיה"

על המוצר העיקרי של טבע, הקופקסון, אמר שולץ ש"היקף המכירות שלו אומנם יורד, אבל גם בכוונת טבע להגדיל את הרווחיות ממנו ככל האפשר".

 

שולץ ציין שהקופקסון, היא סיפור היסטורי של תרופת בלוקבסטר והוסיף שלכל החברות הגנריות היתה תרופת בלוקבסטר, שהיתה נפלאה לתקופה, ואז הפכה לבעיה הגדולה שלהן.

 

"היא היתה תרופה נפלאה, ועכשיו היא אתגר. ההכנסות ממנה נפלו מהר, ירידה של כ-20%, אבל פחות מהר ממה שציפינו, כי אנו פועלים להשאיר את החולים שמשתמשים בתרופה", אמר שולץ והוסיף כי גם לזה יש מחיר. "כשיש תחרות גנרית, צריך לתת הנחות ואנחנו הורדנו את המחיר ב-25%. נתח הקופקסון 40 מיליגרם עמד על כ-74.7% מהשוק בסוף 2018".

 

לדבריו, "כשאתה מוביל שוק ומגיע לקוח ומבקש הנחה אז אתה מוריד, זאת מכיוון שאתה רוצה להמשיך ולמכור את אותן הכמויות להן אתה רגיל. הבעיה היא שהמתחרים שלנו מורידים את המחיר עוד יותר. ואז נוצר מצב שאנחנו נאלצים למכור במחירים שהם נמוכים אפילו מהעלויות, ומתחילים להפסיד".

  

"מכרנו 10% מהמוצרים בארה"ב בהפסד. זה לא טוב לשלם 15 סנט לייצור התרופה ולמכור אותה ב-10 סנט", ציין שולץ.

 

לייצב את הספינה

טבע פרסמה ביום חמישי שעבר את הדוח הכספי והציגה הכנסות של 18.9 מיליארד דולר, ויעד של 18 וחצי עד 19 מיליארדי דולר ל-2019. בסגרת הדוחות ציין שולץ ששנת 2018 היא השנה הראשונה לתוכנית הבנייה מחדש של החברה והגענו או עלינו על היעדים הפיננסיים המרכזיים שהצבנו לשנה זו.

 

במסיבת העיתונאים התייחס שולץ לגבי תוכניות החברה לשנת הפעילות הנוכחית (2019) וציין שבכוונת טבע להצמיח מוצרים חדשים, עד כמה שאפשר, ו"לעשות הכל" כדי שהמכירות הגנריות בארה"ב ובעולם ייתיצבו. כמו כן, בכוונת החברה לנסות ולהקטין את פגיעת אובדן האקסלוסיביות של הקופקסון.

  

"נמשיך לבצע ארגון מחדש של ההוצאות, להגיע ליעד הקיצוץ המלא שהוצב ב-2017 – קיצוץ של 3 מיליארד דולר בבסיס ההוצאה. והמשך סגירת 11 המפעלים שהוכרזו", הדגיש שולץ.

 

לגבי התחזית המאכזבת ל-2019, אמר ש"אנשים שוכחים שזה שאנחנו מנהלים את המצב, לא משנה את זה שההכנסות ממשיכות לרדת. ב-2019 ההכנסות ימשיכו לרדת, ב-2020 אנחנו מקווים להתייצב ומשם לעלות".

 

תמיכה מוורן באפט

בשבוע שעבר פורסם כי למרות התקופה הקשה בה נמצאת טבע, חברת ההשקעות ברקשייר הת'אווי בבעלות וורן באפט, לא שינתה את אחזקתה בחברה.

 

"לא פגשתי את וורן באפט. דיברתי עם אחד משותפיו הקרובים ביותר. אני יכול להגיד שאם היתה להם כוונה למכור את המניות שלהם בטבע, או לקנות, הם לא היו מספרים לאף אחד", אמר שולץ והוסיף כי באפט אמר לו שהוא שלא היה מעורב בזה.

  

עם זאת, שולץ ציין שהוא בטוח שבאפט יודע מה קורה אצל בחברה. "הוא קנה אח"כ עוד מניות ברבעון הראשון של 2018. אני חושב שהם מאוד מרוצים. יש לנו דיאלוג עם כל בעלי המניות הגדולים. אנחנו מדברים עם ברקשייר, פידליטי וכיוב'. אנחנו מדברים עם כולם ובדיאלוג טוב", הוסיף.

 

על השאלה איך זה לחיות בישראל אמר שולץ: "אני מאד אוהב לגור בתל אביב, חוץ מהקטע של לחכות לטופס 4".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: twitter
מנכ"ל טבע, קאר שולץ
צילום: twitter
מומלצים