שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לרוץ להמר בבורסה? קודם צריך חינוך פיננסי

  פחד מהשקעה במניות זו תחושה טבעית שצריכה להיות לכל מי שאינו בקיא בשוק ההון. עידוד משקי הבית להשקיע בבורסה באופן גורף מבלי לספק הסבר מתאים על הסיכונים הכרוכים בכך, הוא מהלך שגוי. דעה

  הבורסה הישראלית לניירות ערך השיקה אמש קמפיין חדש שתכליתו לעודד את הציבור להשקיע בשוק ההון ולהתגבר על הפחד ממניות. לקראת השקת הקמפיין, ערכה הבורסה סקר על התחושות של הציבור בכל הנוגע להשקעה. שני המוטיבים עליהם הצביעו הנשאלים הכי הרבה הם - שחייבים להבין בבורסה כדי להשקיע ושהשקעה בבורסה היא דבר מפחיד.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  מפחדים ממניות? הבורסה תנסה לשכנע אתכם להשקיע

  המהלך שיחסוך לנו אלפי שקלים בחיסכון

  פוחדים מסיכון? הילדים שלכם יצברו כנראה פחות כסף בחיסכון

   

  מבחינת הבורסה, צריך להתעלם מהפחד הזה. צריך להתגבר עליו ודווקא להרחיב את אפשרויות ההשקעה הישירה של משקי הבית, למשל על ידי עידוד השקעה גם בסכומים קטנים.

   

  פחד הוא תחושה טבעית והיא ממלאת תפקיד מרכזי בהישרדות ומשמשת כאמצעי להרחקה מסכנה. כמובן, בתוך גבולות הגיוניים בלי שתהפוך לפוביה לא רציונאלית.

   

  לבורסה, למניות ולשוק ההון בכלל, יש פוטנציאל להניב לציבור תשואה נאה על השקעותיו. ב-20 השנים האחרונות רשם מדד ת"א-35 תשואה של 375% ומדד ת"א-125 תשואה של 345%. הנתונים מראים שלאורך זמן השקעה במניות מניבה תשואה גבוהה באופן משמעותי בהשוואה לכל אפיק השקעה אחר. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שמדובר באפיק מסוכן.

   

  אי אפשר להדחיק את העובדה שבשביל לייצר סיכוי צריך לקחת סיכונים - כן מדובר בסיכון שבהחלט לא מתאים לכל משק בית, בטח כשרוב אזרחי ישראל לא ממש מבינים בהשקעות ובסיכונים הכרוכים בכך. מזה בהחלט צריך לפחד.

   

  כמעט כל היוזמות לחינוך פיננסי - פרטיות 

  במדינת ישראל אין חינוך פיננסי. כמעט כל היוזמות בתחום הזה הפכו למעשה לפרטיות. בעיקר הגופים הפיננסיים, בעלי האינטרסים, הם אלו שקיבלו על עצמם לחנך את הציבור כיצד להתנהל עם הכסף שלו.

   

  משרד החינוך, רשות שוק ההון, בנק ישראל, האוצר - למרות שלל הבטחות שהחלו כבר לפני כמעט עשור, אף אחד לא הרים באמת את הכפפה ויצר מהלך אסטרטגי שיסייע לציבור הרחב להבין קצת יותר בכל הקשור לכסף שלו.

   

  הבורסה, גוף ממלכתי, נכנס לוואקום הזה ופונה בקמפיין למשקי הבית עם "שיעור למתקדמים" בלי להסביר את הדברים הבסיסיים, שבחלקם מצדיקים בהחלט את ה"פחד" מהשקעות.

   

  אצבע קלה על ההדק בתחום ההשקעות היא הדבר האחרון שרוב משקי הבית זקוקים לו. בטח בלי להבין את המשמעויות השונות של ביצוע פעולה כזו.

   

  ראוי היה שהבורסה תשקיע את הכסף בקמפיין לחינוך בסיסי להכרת עולם ההשקעות, כולל הסיכונים הכרוכים בכך.

   

   


  פורסם לראשונה 19/02/2019 15:15
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים