שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הפיקוח הכריע: סוכני נסיעות לא יוכלו למכור ביטוח נסיעות

  הישג ללשכת סוכני הביטוח: חוזר שפרסם הממונה על שוק ההון, הביטוח וחיסכון קובע כי החל מחודש מאי יאסר על סוכני הנסיעות למכור ביטוח. נשיא הלשכה: "ניצחון גדול למבוטחים שהיו מטופלים על ידי גורם לא מפוקח"

  קרב הסוכנים הוכרע: סוכני הנסיעות לא יוכלו למכור ביטוח נסיעות לחו"ל החל מ-1 במאי, כך קבע היום (ג') הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון משה ברקת. בכך הכריע הפיקוח ויכוח שנמשך שנים בין סוכני הנסיעות לסוכני הביטוח, ועבר אף דרך בג"ץ והכנסת.

   

  לרוץ להמר בבורסה? קודם צריך חינוך פיננסי

  הקלות למושכים סכומים קטנים יחסית מקופות גמל

  המפץ הגדול של העסקים הקטנים: "35% מהאשראי ינדדו מהבנקים"

   

  נזכיר כי כבר לפני יותר משלוש שנים פרסמה המפקחת על הביטוח הקודמת, דורית סלינגר, טיוטת חוזר לפיה רק מי שמורשה למכור ביטוח, יוכל למכור ביטוחי נסיעות. בכך למעשה ביקשה סלינגר כבר אז להכריע במאבק שניהלו סוכני הביטוח נגד סוכני הנסיעות המוכרים לנוסעים פוליסות.

   

  >>לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  נתב
  נמל תעופה בן גוריון(צילום: shutterstock)

  סלינגר אימצה אז את טענת סוכני הביטוח לפיה "נוצר חשש שהלקוח יטעה לחשוב שסוכן הנסיעות היושב מולו בקיא בתחום הביטוח ומודע לצרכי הביטוח הייחודיים שלו. מאחר שלרכישת פוליסת ביטוח ישנן השלכות הרות גורל על היקף הפיצויים שהמבוטח יהיה זכאי לו בעת קרות אירוע ביטוחי, על הביטוח להיות משווק על ידי איש מקצוע המתמחה בתחום בלבד".

   

  למרות הכרעת בג"ץ - סוכני הנסיעות התעקשו

  לחץ כבד שהפעילו סוכני הנסיעות הביא לדחייה ביישום החוזר, שהיה אמור להיכנס לתוקף כבר בשנת 2016, כאשר במקביל הם הגישו גם עתירה לבג"ץ נגד הפיקוח.

   

  לפני כשנה הכריע בג"ץ, בהרכב של שלושה שופטים, כי הוראת המפקחת על הביטוח ודרישת סוכני הביטוח יישארו בעינם ועתירת סוכני הנסיעות שביקשו גם הם למכור ביטוחים – נדחתה. בג"ץ קבע אז כי החל מיוני 2018, תיכנס הוראת הפיקוח לתוקף.

   

  אלא שסוכני הנסיעות לא הרימו ידיים. בעזרת הכנסת הם הצליחו לקדם הצעת חוק שתקבע כי סוכני הנסיעות יהיו מורשים להמשיך ולמכור ביטוחי נסיעות לחו"ל, כפי שנהגו במשך שנים רבות. הטענה עליה התבססו היא שהדרישה מהלקוח ללכת ולרכוש ביטוח בנפרד משירותי הנסיעה, תביא בסופו של דבר לכך שלקוחות רבים פשוט לא יעשו את הצעד הזה ויישארו בלי ביטוח – מה שעלול להתגלגל לכיסה של המדינה בעלויות חילוץ, בריאות וכדומה.

   

  "רק בעל רישיון יעסוק בתיווך לעניין ביטוח"

  מי שהוביל את החקיקה, שגם אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה, הוא ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ולמעשה היא קיבלה גם את ברכת רשות שוק ההון שהחליטה למעשה לחזור בה מהחלטתה הקודמת. אלא שבינתיים הכנסת פוזרה לקראת הבחירות.

   

  לאור הנסיבות, הרשות החליטה למעשה לחזור להחלטה המקורית שלה. ברקת היום בחוזר שפרסם: "לאור שינוי הנסיבות הפוליטי וקביעת מועד הבחירות לחודש אפריל 2019, קיימת אי ודאות לגבי קידום הצעת החוק בכנסת הבאה. לאור זאת הוראות החוזר יכנסו לתוקף, אחרי תקופת היערכות קצרה, ביום 1 במאי 2019, וזאת על מנת לעמוד בהוראות חוק הפיקוח על הביטוח, ולהבטיח כי רק מי שהוא בעל רישיון יעסוק בתיווך לעניין ביטוח״.

   

  נוסיף, כי למרות איסור המכירה שחל על סוכני הנסיעות, לא נאסר עליהם שיתוף פעולה עם סוכני ביטוח או חברות ביטוח במכירה כגון הפניה בעזרת לידים וכדומה.

   

  ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח ()
  ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח

  נציין בדרך אגב כי ח"כ אליטוב, שהוביל כאמור את הצעת החוק שתאפשר לסוכני הנסיעות למכור ביטוח, הודיע היום על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

   

  בלשכת סוכני הביטוח הביעו היום שביעות רצון רבה מהכרעת הרשות. ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח אמר היום: "תחום ביטוח הנסיעות לחו"ל הוא לא מוצר מדף שאפשר למכור כמו סלולרי, אלא מוצר שדורש מיומנות, נסיון וידע. מדובר בניצחון גדול למבוטחים, שהיו מטופלים עד כה על ידי גורם לא מפוקח. ביטוח נסיעות לחו"ל מורכב מהיבטים מקצועיים קריטיים שצריכים להיות בידיהם של אנשים המתמחים בענף, סוכני הביטוח, שיודעים להתאים את הפוליסה לצרכיו של הנוסע ולסיכונים האפשריים הכרוכים בנסיעתו לחו"ל ולהגן על הציבור מפניהם".

   

  "השינוי עומד בניגוד מוחלט לעמדת הרשות עד כה"

  בהתאחדות סוכני הנסיעות מביעים תרעומת על החלטת רשות שוק ההון: "השינוי בהחלטת הרשות עומד בניגוד מוחלט לעמדת הרשות עד כה, לפיה יש לפעול בהתאם להנחיית בג"ץ ולקדם חקיקה שתאפשר למשרדי הנסיעות למכור ביטוח נסיעות לחו"ל.

   

  "המפקח מסביר בחוזר "כי לאור שינוי הנסיבות הפוליטי וקביעת מועד הבחירות לחודש אפריל 2019 קיימת אי וודאות לגבי קידום הצעת החוק בכנסת הבאה. ואולם דווקא השארת המועד של החוזר הקודם, ה- 14 ביולי 2019, הייתה מאפשרת לבחון האם הכנסת הבאה אכן מעוניינת בקידום הליך החקיקה.

   

  "ההתאחדות תמשיך לקדם גם בכנסת ה-21 את הצעת החוק אשר תאפשר למשרדי הנסיעות למכור ביטוח נסיעות לחו"ל, כפי שנהגו עשרות שנים ובדומה למצב במרבית מדינות העולם המערבי".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  סוכני נסיעות לא ימכרו ביטוח נסיעות
  צילום: shutterstock
  מומלצים