שתף קטע נבחר

פעילים בבית היהודי מתנגדים לאיחוד: "נתניהו עושה עלינו סיבובים תקשורתיים"

האיחוד עם עוצמה יהודית זוכה לביקורת מצד פעילים בבית היהודי. המועמדת יפעת ארליך תקפה את נתניהו: "הוא יכול להבטיח הרבה דברים, תן לנו לנהל את המפלגה שלנו". פעיל אחר אמר: "לקחנו את סמוטריץ' בלית ברירה, ועכשיו מביאים לנו את עוצמה יהודית? רוב האנשים שהיו איתנו מתחילים לברוח"

 

 

פעילים בבית היהודי תקפו הערב (רביעי) בחריפות את ההסכם שהתגבש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר המפלגה רפי פרץ בנוגע לשילוב אנשי "עוצמה יהודית" ברשימת המפלגה לכנסת ה-21. "נתניהו עושה עלינו בשבועיים האחרונים סיבובים תקשורתיים",טען אחד הפעילים. חברו הוסיף: "רוב האנשים שהיו איתנו מתחילים לברוח".

 

שורשים כהניסטיים וגזענות: כך נולדה המפלגה שנתניהו מתאמץ להכניס לכנסת

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

מסיבת עיתונאים של יפעת ארליך, המתנגדת לאיחוד בימין  (צילום: ליהי קרופניק)
פעילי הבית היהודי. "נתניהו עושה עלינו סיבובים תקשורתיים"(צילום: ליהי קרופניק)

עמיעד טאוב, יו"ר מועצת הסניפים של המפלגה ומשנה לראש העיר מודיעין, תקף את ראש הממשלה: "אני קורא לרב רפי פרץ להיות חזק מול נתניהו, שכבר שבועיים עושה עלינו סיבובים תקשורתיים ומנסה להפחיד אותנו. אני לא מפחד. אין שום ספק שהבית היהודי והאיחוד הלאומי יעברו את אחוז החסימה ובגדול. נחזור לציונות הדתית המפוארת בלי לפחד".

 

יוסי הרוש, סגן ראש העיר לוד, סיפר: "היה לנו מאוד קשה לקבל את ההתנהגות של בצלאל (סמוטריץ') בחודש האחרון ולקחנו אותו בלית ברירה, פתאום מביאים לנו עכשיו את עוצמה יהודית?". הוא הוסיף: "כואב לנו שרוב האנשים שהיו איתנו מתחילים לברוח מאיתנו".

מסיבת עיתונאים של יפעת ארליך, המתנגדת לאיחוד בימין  (צילום: ליהי קרופניק)
ארליך. "נתניהו - תן לנו לנהל את המפלגה שלנו"(צילום: ליהי קרופניק)

מסיבת עיתונאים של יפעת ארליך, המתנגדת לאיחוד בימין  (צילום: ליהי קרופניק)
"נתניהו מנסה להפחיד אותנו". טאוב(צילום: ליהי קרופניק)

ארליך, שמועמדת מטעם המפלגה לכנסת, חיזקה בתחילת דבריה את יו"ר המפלגה: "לא העליתי בדעתי איזה לחצים מטורפים יש במערכה הזאת, איזה ספינים ואגרסיביות יש בה, ואיזה איומים יש בה".

 

עם זאת הבהירה ארליך: "הערכים שלנו מאוד מאוד ברורים. אני חושבת שיהיה לנו קל מאוד להסביר לציבור שהבית היהודי והאיחוד הלאומי הן שתי קבוצות שיכולות להיות נציגות מספיק אותנטיות וגם אלה שייכעסו עלינו יירגעו בעוד דקה".

 

גם היא תקפה את ראש הממשלה: "נתניהו יכול להבטיח הרבה מאוד הבטחות, אנחנו שמחים בהבטחות שלו ונשמח להיות חלק מהקואליציה שהוא אולי יקים, אבל אנחנו מבקשים ממנו לתת לנו לנהל את המפלגה שלנו. כל אלה שאוהבים את ארץ ישראל מתבקשים לשאת גם הם במחיר של הצורך הגדול באחדות".

 

בעוד כשעה צפוי מרכז המפלגה לאשר את האיחודים עם "האיחוד הלאומי" ועם "עוצמה יהודית". ראש הממשלה בנימין נתניהו מפעיל בשבועות האחרונים לחץ כבד על המפלגה לרוץ במשותף עם "עוצמה יהודית". במסגרת המאמצים הוא נפגש עם היו"ר פרץ ועם ח"כ מוטי יוגב, שנחשב לאחד המתנגדים החריפים לריצה המשותפת.

 

בסופה של הפגישה סיכמו הצדדים על הצטרפותה של "עוצמה יהודית" לרשימה של "הבית היהודי" ו"האיחוד הלאומי". בתמורה, נתניהו התחייב להעניק לרשימה שני משרדים ממשלתיים משמעותיים (אותם צפויים לקבל פרץ וסמוטריץ'), וכן שריון של מועמד מהרשימה המשותפת במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת.

רפי פרץ בצלאל סמוטריץ' (צילום: יואב דודקביץ)
פרץ וסמוטריץ. יקבלו שני משרדים משמעותיים ושני כיסאות בקבינט תמורת ריצה עם "עוצמה יהודית"(צילום: יואב דודקביץ)

כמו כן הובטח על חקיקת חוק נורבגי מורחב, וכן ששתי המפלגות לא תתקופנה אחת את השנייה במהלך מערכת הבחירות, אלא יחזקו זו את זו. גורמים פוליטיים מסרו עוד כי נתניהו הבטיח לרשימה הדתית המאוחדת שני כיסאות בקבינט המדיני-ביטחוני, וכן הגדלה משמעותית בכספים הקואליציוניים.

 

יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, אמר לאחר הסיכום: "לא ניתן למטיפים משמאל להכתיר את עצמם כמנהיגי המדינה. בסוף התהליך כולם יראו שצדקנו. אקבל החלטה במהלך היום ואבקש את אישור מרכז המפלגה להסכם. הציונות הדתית תהיה שותפה בכירה בהנהגת המדינה ובממשלה הבאה".

 

ח"כ יוגב אמר: "קשה היה לי מאוד, ועדיין קשה, עם ההסכם הזה שמחייב אותנו להכניס את מי שאינם מאנשי הציונות הדתית. כתוצאה מכך, עלולים חברים וחברות שלנו שלא למצוא את עצמם בבית היהודי, על אף שמדובר רק בבלוק טכני. גם בביתי שלי יהיו מי שיתקשו להצביע לרשימה כזאת, אך הם יצטרכו להבין שזוהי מציאות של חוסר ברירה. אי אפשר להישאר באוויר עם כל האמת, ויש להשיג את המשימות ברות ההשגה, בדרך לבניין העם והמדינה, ברוח הציונות הדתית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליהי קרופניק
פעילי הבית היהודי
צילום: ליהי קרופניק
מומלצים