שתף קטע נבחר

ש"ס ויהדות התורה: "לא נשב בממשלת גנץ-לפיד"

איחוד הכוחות בין גנץ ללפיד שהצית תקווה מחודשת בגוש המרכז התקבל באופן הפוך לגמרי בצד החרדי. ש"ס ויהדות התורה הודיעו כי לא יישבו בממשלת גנץ-לפיד וציינו כי החיבור ביניהם הוא בבחינת סכנה ליהדות: "לפיד הוכיח כישלון טוטאלי בכל היבט, תוך הרס עולם התורה והצביון היהודי"

החיבור של מפלגות המרכז הפיח תקווה חדשה במחנה להחלפת נתניהו, אך במפלגות החרדיות - פעם לשון מאזניים בין ימין ומשאל - מצננים את ההתלהבות: ש"ס ויהדות התורה הכריזו הבוקר (ה') חד משמעית שלא יישבו בממשלה אחת עם יאיר לפיד, וממילא לא ישתפו פעולה עם כל ניסיון של בני גנץ להרכיב קואליציה.

 

 

"אני חד משמעית לא אשב עם ממשלת גנץ-לפיד", הצהיר יו"ר ש"ס השר אריה דרעי. "כשגנץ התחיל עם הסיפור של נישואים אזרחיים ושבת, והתחבר ללפיד שביסס את השנאה לחרדיות - הוא בעצם היווה סכנה ליהדות. אנחנו נעשה כל מה שאנחנו יודעים ויכולים כדי למנוע שירכיבו ממשלה ביחד", הוסיף. 

 

גם ביהדות התורה מסרו שלא יצטרפו לממשלה בראשות גנץ לאחר החיבור בין חוסן לישראל לבין יש עתיד. "לפיד הוכיח כישלון טוטאלי בכל היבט, תוך הרס עולם התורה והצביון היהודי", הסבירו. "כל חיבור אליו מגדיל את הסכנה ליהדות ולציבור החרדי. יו"ר המפלגה, סגן השר יעקב ליצמן אמר: "מדובר באיחוד לשם פירוד בעם ושיסוי נגד מסורת ישראל. החיבור מהווה סכנה ברורה לציביון היהודי של המדינה, ונקודת אזהרה חמורה מפני חזרה לתקופת ‘גזירות לפיד’ שסיכנה את היהדות החרדית".

 

ח"כ אורי מקלב אמר בראיון לאולפן ynet כי איחוד מפלגות המרכז על בסיס רעיון ומצע משותף (בשונה לבלוק-טכני) הוא הפסד לגנץ, ש"בכל הקשור לחיבור עם הגוש החרדי עשה כאן צעד משמעותי לאחור".

אריב דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
"לא אשב בממשלת גנץ-לפיד". דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

אורי מקלב (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
"גנץ עשה צעד משמעותי לאחור". ח"כ מקלב(צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

 

"העברנו מסרים במהלך השבוע האחרון באופן פומבי ובאופן אישי לגנץ כי אנחנו לא נשב יחד עם לפיד", ציין מקלב. "בחיבור הזה הוא מרחיק את האפשרות שלו להרכיב את הממשלה. אנחנו נחזק את הגוש החרדי, כי מול החיבור הזה אף יהודי חרדי לא יכול להשאר שאנן", סיכם.

 

מוקדם יותר היום הודיעו גנץ ולפיד על הקמת רשימה מאוחדת. בהודעתם נמסר כי סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, וכי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי יצטרף לרשימה המשותפת החדשה. ברשימה המאוחדת של המפלגות ממוקם גנץ במקום הראשון. אחריו נמצא לפיד, משה יעלון במקום השלישי ואשכנזי רביעי. ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

 

בהודעה משותפת מסרו: "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את ביטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת".

 

יאיר לפיד בני גנץ גבי אשכנזי איחוד מפלגה משה בוגי יעלון תל
אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון, הלילה

גנץ יהיה הראשון במסגרת הסכם הרוטציה. לפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי, למשך שנתיים. "מתוך הכרה בחשיבות הרגע והמשימה הלאומית החליט גם רא"ל גבי אשכנזי להצטרף למפלגה החדשה", נמסר.

 

על פי ההסכם, הרשימה תכלול מספר שווה של מועמדים מרשימת חוסן לישראל ויש עתיד, וביניהם ישולבו מועמדיו של בוגי יעלון ממפלגת תל"ם.

 

פריצת הדרך במו"מ נרשמה לקראת חצות, ואז הוחלט לצרף את אשכנזי לפגישה משולשת. למעורבים היה ברור כי משמעות צירופו אשכנזי היא שהאיחוד סגור.

 

היועץ האסטרטגי של גנץ, רונן צור, הגיע אישית לביתו של הרמטכ"ל לשעבר בכפר סבא ולקח אותו לפגישה עם גנץ ולפיד, הפעם לא בסביון אלא במטה מפלגת חוסן לישראל במתחם "המיקסר" בגני התערוכה (אקספו תל אביב). מאז ובמשך כל שעות הלילה ישבו גנץ, לפיד ואשכנזי ותפרו את ההסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אריה דרעי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים