שתף קטע נבחר

גנץ ולפיד הודיעו על איחוד ורוטציה, אשכנזי מצטרף

דרמה פוליטית ביום האחרון לסגירת הרשימות: יש עתיד וחוסן לישראל מסרו כי "סוכם על ריצה משותפת לראשות הממשלה ברוטציה. גנץ יהיה הראשון, ולפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי". ההחלטה התקבלה בתום מו"מ לילי שהוכרע כשאשכנזי הצטרף לפגישה משולשת. הוא ימוקם רביעי

מפץ פוליטי: יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודיעו הבוקר (ה') על הקמת רשימה מאוחדת. בהודעתם נמסר כי סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, וכי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי יצטרף לרשימה המשותפת החדשה. ברשימה המאוחדת של המפלגות ממוקם גנץ במקום הראשון. אחריו נמצא לפיד, משה יעלון במקום השלישי ואשכנזי רביעי. ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet  

 

יאיר לפיד בני גנץ גבי אשכנזי איחוד מפלגה משה בוגי יעלון תל
אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון, הלילה

 

רשימת חוסן לישראל ויש עתיד ()

בהודעה משותפת מסרו: "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת".

 

עוד נמסר כי סוכם על ריצה משותפת לראשות הממשלה בהסכם רוטציה. גנץ יהיה הראשון בהסכם. לפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי, למשך שנתיים. "מתוך הכרה בחשיבות הרגע והמשימה הלאומית החליט גם רא"ל גבי אשכנזי להצטרף למפלגה החדשה", נמסר.

 

על פי ההסכם, הרשימה תכלול מספר שווה של מועמדים מרשימת חוסן לישראל ויש עתיד, וביניהם ישולבו מועמדיו של בוגי יעלון ממפלגת תל"ם.

 

 

קמפיין בחירות 2019
מצטרף לרשימה המאוחדת. אשכנזי

פריצת הדרך במו"מ נרשמה לקראת חצות, ואז הוחלט לצרף את אשכנזי לפגישה משולשת. למעורבים היה ברור כי משמעות צירופו אשכנזי היא שהאיחוד סגור. היועץ האסטרטגי של גנץ, רונן צור, הגיע אישית לביתו של הרמטכ"ל לשעבר בכפר סבא ולקח אותו לפגישה עם גנץ ולפיד, הפעם לא בסביון אלא במטה מפלגת חוסן לישראל במתחם "המיקסר" בגני התערוכה (אקספו תל אביב). מאז ובמשך כל שעות הלילה ישבו גנץ, לפיד ואשכנזי ותפרו את ההסכם.

 

על פי מקורבים לאשכנזי, הוא היה מעורב למדי במהלכי האיחוד לא רק לאורך הימים האחרונים אלא תקופה ארוכה הרבה יותר. "חודש ימים גבי עבד באינטנסיביות על האיחוד וזה היה התנאי שלו", הוסיפו. "הוא הבטיח להיות הגרוש ללירה וקיים".

 

מעבר לשלישייה ולרונן צור היו עוד כמה יועצים וחברי רשימה שהיו בסוד הפגישה והמו"מ הליליים: צור בכר, הוד בצר, מעיין ישראלי, הלל קוברינסקי, שלום שלמה, יועז הנדל וצבי האוזר.

פגישה בין יאיר לפיד ו בני גנץ בחירות 2019 עפר שלח (צילום: יאיר שגיא)
גנץ בסביון, אתמול(צילום: יאיר שגיא)

יאיר לפיד פגישה עם בני גנץ ב סביון  (צילום: יאיר שגיא)
לפיד בסביון, אתמול(צילום: יאיר שגיא)

 

 

אתמול קיימו גנץ ולפיד פגישה חשאית בביתו של הלל קוברינסקי, ראש מטה הבחירות של יש עתיד, בסביון. הצדדים נועדו במסגרת מאמץ אחרון להגיע לסיכום על איחוד רשימות ביממה האחרונה להגשת הרשימות. יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, הצטרף לפגישה, שבה נכחו גם יועץ התקשורת רונן צור ומעיין ישראלי, ראש המטה האישי של גנץ.

 

קוברינסקי נחשב לאדם המקורב ביותר ללפיד ולאיש סודו. כעבור כשעתיים עזב את המקום גנץ. בהמשך עזב גם לפיד, והיועצים הקרובים הסתגרו במקום. סלע המחלוקת העיקרי בין האישים היה רוטציה על תפקיד ראש הממשלה במקרה שבו ינצחו בבחירות. לפיד התעקש בימים האחרונים על רוטציה.

 

בימים האחרונים קיימה גם יו"ר מפלגת גשר, אורלי לוי-אבקסיס, מגעים עם גנץ בניסיון לאחד את הרשימות. אמש היא הודיעה כי מפלגתה תרוץ לבד, אחרי שהמשא ומתן עם מפלגתו של גנץ נכשל. "גנץ מנוהל על ידי אחרים", טענה לוי-אבקסיס. לדבריה, גנץ ביקש אתמול אורכה במגעים עד שישלים את ההסכם עם לפיד, זאת אחרי שהם הגיעו כבר לסיכומים מוקדמים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages
לפיד וגנץ
צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages
מומלצים