שתף קטע נבחר

גבאי שוחח עם זנדברג: "איחוד יוריד מנדטים ולא יוסיף, אך נבחן את האופציה"

שעות אחרי האיחוד בין גנץ ללפיד קיימה מפלגת העבודה דיון בנוגע לחבירה אפשרית למרצ. בסיומו אמר גבאי לזנדברג: "בכל מקרה תעברי את אחוז החסימה". זנדברג: "מזמינים את גבאי לשולחן הדיונים באופן מיידי". ח"כ יחימוביץ': "סרבנות אוטומאטית עלולה להירשם לנו לדיראון עולם"

 

תמר זנדברג אבי גבאי (צילום: עמית שאבי, חורחה נובומינסקי)
יו"ר מרצ תמר זנדברג ויו"ר העבודה אבי גבאי(צילום: עמית שאבי, חורחה נובומינסקי)

מפלגת העבודה התייחסה הבוקר (ה') לאיחוד אפשרי עם מרצ - לקראת סגירת הרשימות לבחירות 2019 הערב ב-22:00. בהודעה שפרסמה המפלגה נאמר כי "בתום דיון שבו השתתפו חברי סיעה, הוחלט על בחינת כל האפשרויות, על מנת להבטיח מהפך שלטוני בישראל, תוך שמירת ערכי מפלגת העבודה". עם זאת, יו"ר העבודה אבי גבאי ששוחח עם יו"ר מרצ תמר זנדברג אמר לה בצהריים: "גם בלי איחוד אתם עוברים את אחוז החסימה. האיחוד מוריד מנדטים ולא מוסיף מנדטים. אבל נבדוק את האופציה".

 

 

האפשרות נדונה בעיקר על רקע שני איחודים מהיממה האחרונה: בין הבית היהודי לעוצמה יהודית אתמול, ובעיקר על רקע החיבור בין בני גנץ ומפלגתו חוסן לישראל הבוקר, לבין יאיר לפיד ויש עתיד.  

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איציק שמולי, התייחס לנושא בכנס נשיאות המגזר העסקי בתל אביב: "היינו עכשיו בישיבה של שעתיים. אנשים דברו מדם לבם. מדובר בשתי תנועות שונות במהותן. יחד עם זאת, אתמול נפל דבר (האיחוד בין הבית היהודי ולעוצמה יהודית, א"ב). החלטנו לבחון את כל האפשרויות ברצינות. נבחן אפשרות של איחוד טכני עם מרץ. לא מדובר על איחוד אידיאולוגי, אלא חבל הצלה למרצ שיכול להוביל את כל הגוש כולו. נראה מה יוליד יום. היתה אווירה עניינית, אווירה טובה ופתוחה. 

 

"אני מעריך שזנדברג ושאבי גבאי מדברים עכשיו. הוא לא ענה לה קודם כי היינו בישיבה. מפלגת העבודה היא העבודה, מרצ זאת מרצ, אלה תנועות נפרדות. יש לנו אחריות כי בסוף מרצ היא מפלגה אחות שלנו. אנחנו מסתכלים על התמונה הגדולה - לייצר גוש חוסם לנתניהו. גם אם אנחנו לא רוצים, האחריות רובצת לפתחנו. אחרי הבחירות בכל מקרה אנחנו ומרצ נפרדים. אין תסריט אחר".

איציק שמולי בכנס בחירות על כלכלה (צילום: יאיר שגיא)
איציק שמולי, היום בתל אביב(צילום: יאיר שגיא)

 

 

על איחוד גנץ-לפיד אמר: "זה דבר מבורך אבל יש תחושה אמביוולנטית. מצד אחד זה מחזק את היכולת לייצר גוש חוסם לנתניהו והכהניסטית, מצד שני צריך צריך מפלגת עבודה חזקה שתוכל להשפיע על האידיאולוגיה. צריך להגיד מה כן, לא רק לא נתניהו. גנץ לבד לא יכול והוא צריך את מפלגת העבודה גדולה ומרץ בפנים איתנו".

 

מוקדם יותר התייחסה יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ לקריאתה של יו"ר מרצ תמר זנדברג לאיחוד עם מפלגת העבודה: "נוכח הסיטואציה הפוליטית החדשה שנוצרה יש לבחון ביסודיות ובמהירות אפשרות יצירת בלוק משותף עם מרצ לצורך ההתמודדות. סרבנות אוטומטית לכך תירשם לנו לדיראון עולם אם המצב החדש יביא חלילה למחיקת מרצ ולקריסת העבודה". על איחוד גנץ-לפיד אמרה יחימוביץ': "יצור כלאיים עמום שנוצק ונוסד במשרדי פרסום".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה כי בעקבות האיחוד בין מפלגות המרכז של גנץ ולפיד, הגיע הזמן לאיחוד גם בין מרצ והעבודה: "לאור האיחוד במרכז זה הזמן לאיחוד בשמאל כדי להקים ממשלת שמאל-מרכז. מרצ תהפוך כל אבן על מנת שזה יקרה. יש לנו 12 שעות ואנחנו מזמינים את אבי גבאי לשולחן הדיונים באופן מידי".

 

מוקדם יותר אמר שמולי: "יש קולות במפלגת העבודה שתומכים באיחוד עם מרצ ויש שמתנגדים, אבל במצב שנוצר אי אפשר לפסול מראש שום אפשרות. האופציה לאיחוד תבחן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים