שתף קטע נבחר

המח"ט לרמטכ"ל היוצא: "לא מפעילים כוחות יבשה. בלי חיכוך - מוות קליני"

אל"מ רומן גופמן, מפקד חטיבת השריון 7, אמר בסוף 2018 בכנס עם מאות קצינים בכירים: "יש דפוס מאוד בעייתי שמתפתח - להימנע מהפעלת כוחות היבשה". איזנקוט השיב: "אם על כל רקטה שתעוף נצא למלחמת אין ברירה, ניכנס למלחמת 100 שנים". צפו בקטע מסרטו של הבמאי יריב מוזר "איזנקוט."

 

 

לאחר שב-ynet נחשפה ביקורת חריפה מתוך המטכ"ל על הימנעות הדרג הצבאי הבכיר מהפעלת כוחות היבשה – קצין בכיר נוסף מהדהד את הפחד המסוכן מתמרון קרקעי: מפקד חטיבת השריון הסדירה 7, אלוף-משנה רומן גופמן, הפציר ברמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גדי איזנקוט, להפעיל את כוחות היבשה ולא לחשוש מכך. הדברים מתפרסמים כאן לראשונה, בקטע מתוך סרט על איזנקוט שישודר בשבוע הבא ב"כאן 11". צפו בקטע בסרטון שבראשית הכתבה.

 

בצלאל סמוטריץ ואיתמר בן גביר ()
אל"מ גופמן והרמטכ"ל היוצא איזנקוט בכנס

הדברים יוצאי הדופן של מח"ט השריון נאמרו בכנס הפיקוד הבכיר האחרון שכינס איזנקוט, לפני כחודשיים בדרום. "הרמטכ"ל, רציתי ראשית להגיד לך שאנו מוכנים להילחם", הוא אמר על הבמה מול מאות קצינים בכירים. למרות שהמח"ט דיבר בארשת פנים רצינית, נשמעו מקהל לובשי המדים קולות צחוק, כולל מהשורה הראשונה, שבה ישבו אלופי המטכ"ל. גופמן חזר על אמירתו לרמטכ"ל, והוסיף: "יש בעיה אחת. אתם לא מפעילים אותנו. לאורך זמן יש כאן דפוס מאוד בעייתי שמתפתח ובעיקרו להימנע מהפעלת כוחות היבשה. ועדיין, במציאות הנוכחית, יש לנו הרבה מה להציע – ברצועת עזה, בלבנון ובסוריה, בכל מקום שיידרש".

 

רומן גופמן ()
רומן גופמן

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)

אל"מ גופמן, אחד הקצינים המוערכים בצבא היבשה, שפיקד על חטיבת בית לחם וכחלק מקידומו יחל את לימודיו במכללה לביטחון לאומי, הסביר: "פעם אחר פעם למעשה אנו מספרים לאנשים שלנו שיש כלים יותר רלבנטיים. הם פחות יהיו אותנו וזה בקצה משפיע על הרצון להילחם. מה שעושה אותנו למפקדים קרביים לאורך זמן זה חיכוך עם הצד השני. אחרת זה מצב של מוות קליני".

 

בדברים אלה, ככל הנראה, התכוון אל"מ גופמן לשגרת הביטחון השוטף ביהודה ושומרון ובגבול הרצועה, ש"בזכות" התקריות ומבצעי המעצרים שמתרחשות בה מעת לעת, הגדודים שומרים על הראש מעל למים מבחינת המתח המבצעי המינימלי.

 

הרמטכ"ל הקודם איזנקוט עלה לדבר בכנס והשיב: "אני מתחבר לכל מילה שאמר פה מח"ט 7 על הרוח. הדרג הזה של המג"דים והמח"טים צריך להיות מוכן ל'היום מלחמה', הוא צריך לרקוע ברגליים כדי שיפעילו אותו. אני מבין את המשמעות שיש למפקדים שלא מתנסים בהפעלה לאורך זמן. אנחנו בחרנו להילחם נגד ההתבססות האיראנית. אנחנו בחרנו להילחם נגד דאעש וליזום פעולות נגד התת קרקע בדרום ובצפון, יחד עם ההבנה שהזירה הפלסטינית לא הולכת לשום מקום וצריך להתמודד איתה. אם על כל רקטה שתעוף וכל דבר יהפוך למלחמת אין ברירה אז ניכנס למלחמת 100 שנים".

 

האתגר של כוכבי

הדברים שנאמרו מתכתבים עם חשיפת אמירות מדאיגות שהשמיעו שני אלופים בשיחות סגורות ופורסמו ב-ynet בתחילת החודש. בין היתר, אמר סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן: "בלי כניסה יבשתית תהיה טראומה לציבור, בהשוואה אליה מלחמת יום כיפור תיחשב לטיול. השדר מהפיקוד העליון הוא שהצבא זה חיל האוויר וזו קונספציה הרת אסון. לפיקוד העליון יש בעיה תודעתית – הוא לא בונה על כוחות היבשה. בגלל גישת הפיקוד הבכיר, רוח הנחישות של המפקדים הצעירים מתפוגגת".

ביקור הרמטכ
הרמטכ"ל כוכבי בדרום. השבוע הוא מינה מפקד זרוע יבשה חדש(צילום: דובר צה"ל)

בנוסף, נחשפו אמירות של אלוף נוסף, שעדיין מכהן בתפקיד בכיר במטכ"ל: "מפקד זרוע היבשה לא מתפקד, אין סמכות ואחריות. יש בעיות כשירות חמורות ביבשה. אין ראיה כללית. מתקיימת תפיסת עולם איך לא להפעיל את כוחות היבשה במלחמה".

 

דברי האלופים והביקורת של מח"ט השריון הגיעו לאחר עשור שלם שבו הדרג המדיני והצבאי הבכיר נמנעו מלהפעיל את כוחות היבשה, למרות חילופי מהלומות ומתיחויות ביטחוניות בצפון והסלמות בלתי פוסקות בדרום, ובה בעת הגדילו דרמטית את המשאבים והתקציבים לחיל האוויר ולמערכי המודיעין, הטכנולוגיה והסייבר.

 

גם בשתי ההזדמנויות העיקריות שהיו לצה"ל להפעיל את אגרופו הקרקעי, נמנעו מכך מקבלי ההחלטות - במבצע עמוד ענן ב-2012 ושנתיים לאחר מכן במבצע צוק איתן, אז פעלו הכוחות בקרבת גדר הגבול ברצועת עזה ולמשימה מוגבלת של איתור ונטרול המנהרות החודרות של חמאס. האתגר הזה מנוח לפתחו של הרמטכ"ל החדשד אביב כוכבי, שמינה השבוע לתפקיד מפקד זרוע היבשה אלוף מנוסה ומוערך - יואל סטריק.

 

הסרט

הסרט התיעודי "איזנקוט.", בהפקת דובר צה"ל ובבימויו של יריב מוזר, עוקב אחר הרמטכ"ל היוצא בחודשים האחרונים לכהונתו. מוזר מלווה את איזנקוט בין היתר במהלך סיור שלו במנהרה של החיזבאללה, בשיחות עם קצינים ועם חיילים בשטח, ובביקור מרגש בבה"ד 1 בחדר שבו שהה בקורס קצינים, ואף ב"בור" בקריה. במהלך הסרט מדבר איזנקוט על משנתו הצבאית שזכתה לא פעם לביקורות מצד שרים בממשלה, ומספר על חייו האישיים מילדות כבן להורים גרושים ועל נעוריו בפנימייה ועד היום. הוא ישודר ב"כאן 11" ביום שני ב-21:10.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים