שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: "תחשבו על זה - לפיד ראש ממשלה. כתב במחנה"
  זמן קצר לאחר נאומם המשותף של מנהיגי רשימת "כחול לבן", מסר ראש הממשלה הצהרה לתקשורת, שבה תקף אותם בחריפות: "פעמיים היינו בסרט הזה, עם גנרלים מהשמאל שמתחזים לימין. מסתמכים על גוש חוסם של מפלגות ערביות". הוא ציין כי גנץ ואשכנזי התנגדו להקמת הגדר בדרום ותקף גם את הרקורד הכלכלי שלהם

   

   

  במשך כ-16 דקות תקף הערב (יום ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו בחריפות את ראשי "כחול לבן" שהכריזו היום על ריצה משותפת. "בני גנץ מוכן לתת את ראשות הממשלה ליאיר לפיד, שניסיונו הביטחוני מסתכם בכך שהיה כתב במחנה. אני רוצה שתחשבו על זה רגע. יאיר לפיד ראש ממשלה. תחשבו על זה".  ynet העביר בשידור חי את נאומו.

   

  כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  "הם אומרים גוש חוסם ימני, הם מסתמכים על גוש חוסם של מפלגות ערביות שלא רק שאינן מכירות במדינת ישראל, הן פועלות לחסל את מדינת ישראל. זאת אומרת גוש חוסם ימני ציוני זה אסור, אבל גוש חוסם של מפלגות ערביות שפועלות לחסל את מדינת ישראל, זה לגיטימי. איזה אבסורד. אני רוצה להגיד לכם שכבר פעמיים היינו בסרט הזה, עם גנרלים מהשמאל שמתחזים לימין. מדברים על אחדות, אבל למעשה הם מתכננים להעביר את המדיניות של השמאל והתוכנית של השמאל. ב-92' קיבלנו את רבין ואסון אוסלו, ב-99' את ברק והאינתיפאדה של אוטובסים מתפצצים ומעל אלף הרוגים".

   

  בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: אבי מועלם)
  (צילום: אבי מועלם)
   

  נתניהו תקף את גנץ: "לגלג עליי, על קצין ומפקד בסיירת מטכ"ל. אני, שנפצעתי בקרב עם מחבלים, שסיכנתי את חיי פעם אחר פעם גם במבצעים שיודעים עליהם וגם במבצעים רבים עלומים שעדיין אי אפשר לחשוף בציבור".

     

  נתניהו אמר כי כסגן הרמטכ"ל, בני גנץ התנגד להקמת הגדר בגבול מצרים. "אגב, גם הרמטכ"ל, שהיה אז גבי אשכנזי, גם התנגד. הם אמרו לא צריך, זה יקר מדי, יש חלופות, גדר וירטואלית, כל מיני דברים. אבל הייתי בעד. התעקשתי על כך. מול דעתם של בכירים, גם של שר הבטחון שהיה נגד. התעקשתי והעברתי את ההחלטה בממשלה, הובלתי את המהלך, ירדתי שם כל שלושה חודשים הייתי הולך לשם ובודק איך הגדר מתקדמת. הקמנו אותה ובלמנו כליל את ההסתתנות לישראל ואם לא היתה קמה הגדר. אנחנו יכולים לדבר עד מחרתיים על מדינה יהודית ודמוקרטית אבל היינו נשטפים בשיטפון דמוגרפי של מהגרים לא חוקיים מאפריקה, בלמנו אותה, הם התנגדו להקמת הגדר, קשה קצת להאמין"

   

  "אותו דבר בכלכלה. פעם לפיד ראיין אותי. הוא היה מראיין בתוכנית ראיונות, הוא אמר תגיד לי ראש הממשלה, אני לא מבין בכלכלה, אולי תסביר לי משהו. הוא אמר 'אני לא מבין שום דבר בכלכלה'. הוא צדק. הוא באמת היה שר אוצר כושל. אולי הכושל ביותר בתולדות המדינה, ומה עם הרקורד הכלכלי של גנץ? הוא פשט את הרגל. אגב עשה את זה בזמן שיא, בניסיון היחיד שלו בשוק הפרטי. הביא את החברה שלו לקריסה, לפשיטת רגל. הוא שרף מיליונים של משקיעים - ופיטר את כל העובדים".

   

  נתניהו המשיך לתקוף את הרקע הכלכלי של אנשי כחול לבן: "לפיד וגנץ לא מבינים שום דבר בכלכלה. לא רק בגלל שהם אומרים את זה. איך שאמר לי לפיד, אלא שהם הוכיחו את זה לצערי בעשייה שלהם. לפיד וגנץ לא מבינים בכלכלה לכן הם יעשו מה שיגיד להם המומחה לכלכלה שלהם, ששובץ במעלה הרשימה שלהם, ניסנוקרן. יו"ר ההסתדרות ואיש השמאל הכלכלי, נציג הוועדים המונופליסטים שמונעים תחרות במשק.

   

  בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: רויטרס)
  "גנץ ולפיד יקימו מדינה פלסטינית"(צילום: רויטרס)
   

  בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: אבי מועלם)
  (צילום: אבי מועלם)

  "אתם יודעים שהצלתי את כלכלת ישראל מקריסה ב-2003 ושוב ב-2009 מול משברים עולמיים?", שאל נתניהו, "אתם יודעים שהפכנו את כלכלת ישראל לאחת הכלכלות החזקות והמתקדמות בעולם? לא רק אני אומר את זה. המספרים אומרים את זה וגם אתם יודעים את זה. אתם שנוסעים לחו"ל וחוזרים יכולים להשוות. רואים את ההתקדמות, הפיתוח והשכר העולה.

   

  "אני גאה בכל ההישגים האלה", אמר נתניהו, "ואני גאה בנבחרת המנוסה והמוצלחת של הליכוד שאין טובה ממנה. בחרנו רשימה מדהימה ורבים היו שותפים בעשייה הכבירה הזאת. חשוב שנמשיך להוביל את המדינה בדרך שלנו, דרך של הצלחה, של ביטחון ושל שגשוג. אבל הערב אני רוצה להגיד לכם ביושר, זה בכלל לא בטוח. בעוד פחות מחודשיים עלולה לקום פה ממשלת שמאל של לפיד וגנץ שנשענת על גוש חוסם של המפלגות הערביות. ממשלה כזאת תהרוס את כלכלת ישראל ותקים, רציתי להגיד במוקדם או מאוחר אבל זה יהיה מוקדם, מדינה פלסטינית.

   

  "זה לא מעבר להרי החושך, זה פה. בפאתי תל אביב, ליד עפולה וליד באר שבע. מדינה פלסטינית תסכן את קיומינו. זה מה שהם מתכננים לעשות. מטשטשים את זה, מעלימים את זה, אבל כל השמאל ששבוי בקונספציה האסונית הזאת מתגייס לעזור להם כדי להביא את ה'פיתרון' הנורא הזה. ולכן מעכשיו עד הבחירות מכונת התעמולה של התקשורת תפעל יומם ולילה. 24/7. כדי לשכנע אתכם שהשמאל הוא לא שמאל. הם יהללו וישבחו את מפלגת השמאל של לפיד וגנץ, כבר התחילו בזה. גם לא חותכים להם את הנאומים. בואו נראה מה קורה פה הערב.  

   

  "הם יהללו וישבחו את מפלגת השמאל של לפיד וגנץ, ויכפישו אותנו בלי הרף. הם יתנו כתבות ותחקירים, הם יהללו אותם בלי הרף ויכפישו אותנו בלי הרף. יש להם מטרה אחת: המטרה לעביר קולות מימין לשמאל, או לפחות להשאיר אתכם מצביעי הימין בבית כדי שאולי לא תצביעו בכלל. ואני אומר לכם, אל תתפתו. מי שמצביע ללפיד וגנץ מצביע לשמאל. מי שנשאר בבית מצביע לשמאל. מי שמצביע למפלגת ימין שלא עוברת את אחוז החסימה מצביע לשמאל. הערב יש לי מסר אחד, רק ליכוד גדול ימנע ממשלת שמאל, ורק ליכוד גדול יבטיח את המשך השגשוג הפריחה והביטחון. כלומר המסר הוא להצביע מחל. תודה רבה לכם".

   

  גנץ: "ערב מכונן בתולדות ישראל"

  בהצהרה המשותפת של מנהיגי "כחול לבן" בגני התערוכה אמר גנץ כי "זה ערב מכונן בתולדות ישראל". הוא הוסיף כי "את תמונת האחדות שאתם רואים על הבמה ובקדמתה לא ראינו בארץ עשרות שנים. כולנו יודעים שמדינת ישראל היא הגשמת חלום אבותינו. אנחנו אוהבים את ישראל, גאים בישראל ומחוייבים לה באופן מוחלט. הרגשנו, ואמרנו שאנחנו יודעים גם שבעשור האחרון משהו השתבש. ישראל איבדה את הדרך, הממשלה יצרה ריב ומדון, פיצלה עם טוב וחכם לשבטי משנה. ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים, שמשסעת אותנו".

   

  בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: יאיר שגיא)
  "ערב מכונן בתולדות ישראל". גנץ ולפיד הערב(צילום: יאיר שגיא)

  בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
  מתחבקים לפני ההצהרה המשותפת(צילום: מוטי קמחי)

  ני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות ()

  גנץ אמר עוד: "רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן הערב בכדי לומר - עד כאן, מספיק ודי. במקום פלגנות, אנחנו מציעים אחדות. במקום קיצוניות, אנחנו מציעים ממלכתיות. במקום שיסוי, אנחנו מציעים פיוס לאומי".

   

  הרמטכ"ל לשעבר אמר כי ממשלה בראשותו "לא תהיה ממשלה של קיצונים ומסיתים אלא ממשלה של כולם. ממשלתנו תדאג שהקשישה שמגיעה לחדר מיון תראה רופא מהר ומיד, שהחייל שנוסע ביום ראשון ידע שתהיה רכבת, שיהיה לו מקום לשבת. ממשלתי שהיא ממשלתנו תדאג לשיפור מעמד המורים שיחנכו את ילדינו. ממשלתי שהיא ממשלתנו תבטיח באמצעות הכוחות האמונים על כך את הביטחון של מדינת ישראל ותחתור לשלום".

   

  "לא לבזבז את קולות הימין, יש כאן סכנה"

  מוקדם יותר, בישיבת מזכירות הליכוד שהתכנסה בכפר המכבייה, הזהיר נתניהו כי "אנחנו לפני מערכת בחירות קשה. השמאל מתאחד, הוא ייהנה מתמיכת התקשורת ומתעמולה בלתי פוסקת 24/7 מעכשיו ועד יום הבחירות".

   

  ראש הממשלה, ששואף לקרב "ראש בראש" בבחירות, קרא "לא לבזבז קולות" ואמר כי יש לשכנע את בוחרי הימין לא להצביע "למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה" - ובמקום זאת להצביע לליכוד. אם הדבר לא יקרה, הוסיף, "אנחנו יודעים שיש כאן סכנה. אני אומר את הדברים כהוויתם. אני לא מייפה אותם ואני גם לא מכביר מילים על הסכנה, אתם מבינים אותה".

   

   

  בישיבת המזכירות אושרה פה אחד הצעתו של נתניהו לשריון סגן השר אלי בן-דהן, מהבית היהודי, במקום ה-28 ברשימת הליכוד. זאת, כחלק מההסכם שגיבש נתניהו לאיחוד בין הבית היהודי-האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית - תוך הבטחה לשריון מועמד של הבית היהודי בליכוד. בנוסף, אושרה גם בקשת נתניהו להעניק שריון לארז תדמור, ממייסדי תנועת "אם תרצו", במקום ה-41 ברשימה.

   

  לפני כינוס המזכירות, קיים נתניהו התייעצויות פוליטיות בעקבות האיחוד בגוש המרכז, בהן עלו אפשרויות להרחיב את גוש הימין. עם זאת, יו"ר כולנו, השר משה כחלון, שלל בהמשך אפשרות לאיחוד עם הליכוד. 

   

  רשימת הליכוד לכנסת ()
    

  אחר הצהריים פורסמה הרשימה המאוחדת של גנץ ולפיד, תחת השם "כחול לבן". העשירייה הראשונה תכלול רק שתי נשים, יוצאי אתיופיה שובצו למקומות 24 ו-33 - והנציגים הלהט"בים נדחקו למקומות 32, 34 ו-44.

   

  בהודעה על האיחוד, שהתפרסמה בסביבות 5:30 בבוקר, נכתב כי סוכם על רוטציה בראשות הממשלה בין גנץ ללפיד, וכי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי יצטרף לרשימה המשותפת החדשה. ההערכה היא שהצדדים סיכמו שבמקרה של הקמת ממשלה על ידי הרשימה, לפיד יכהן כשר החוץ בשנתיים וחצי הראשונות לכהונת הממשלה - וגנץ יהיה ראש הממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים