שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נדחתה הבקשה: נתניהו נדרש להחזיר מיליון שקל שקיבל להגנה משפטית
  נדחתה סופית בקשת רה"מ לגייס תרומות בסך שני מיליון דולר משני מקורביו לטובת ייצוגו המשפטי. נתניהו הונחה להשיב 300 אלף דולר שקיבל מבן דודו וכן חליפות (או את ערכן) לאיש עסקים. פרקליטי רה"מ: "נעתור לבג"ץ". זעם בליכוד: "לצורך הקמת ממשלת שמאל של לפיד-גנץ לא בוחלים בשום אמצעי"

   

  בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: אבי מועלם)
  ראש הממשלה נתניהו(צילום: אבי מועלם)

  מיליון שקל וחליפות (או שוויין) יוחזרו למקורבים שתרמו לראש הממשלה: הוועדה למתן היתרים שליד משרד מבקר המדינה דחתה את בקשתו השנייה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר לו לגייס תרומות בסך שני מיליון דולר משני מקורביו, בן דודו נתן מיליקובסקי ואיש העסקים ספנסר פרטרידג', לטובת מימון הייצוג המשפטי שלו. כך נמסר בהודעה שהעביר הבוקר (יום א') משרד המבקר לפרקליטיו של ראש הממשלה. במקביל נקבע כי ראש הממשלה נדרש להחזיר 300 אלף דולר שגייס מבן דודו מיליקובסקי וחליפות שקיבל מאיש העסקים פרטרידג'.

   

  לעיון בהחלטה המלאה של ועדת ההיתרים - לחצו כאן

   

  בהודעה בנושא ציינו חברי הוועדה למתן היתרים כי "היועץ המשפטי לממשלה הביע דעתו כי אם הוועדה תדחה את הבקשה לדון מחדש בפניית ראש הממשלה, יידרש ראש הממשלה להשיב למר מיליקובסקי את הסכומים ששולמו על-ידו. על ראש הממשלה להשיב אפוא את הסכומים האמורים תוך המצאת אסמכתאות, להנחת דעתם של מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה ולפי לוח זמנים שייקבעו".

  החלטת ועדת היתרים ()
  "אדם אמיד". מהחלטת ועדת ההיתרים

   

  בנוגע לחליפות שקיבל נתניהו מאיש העסקים פרטרידג' צוין כי "אנו סבורים כי מן הראוי שהמבקש יחזיר את החליפות לנותנם. ואולם אם כבר עשה בחליפות שימוש והחזרתן אינה אפשרית, כדי שהמבקש יוכל להותיר את החליפות בידיו יהיה. עליו להחזיר את שווי החליפות לנותנם או לשלם את שוויין למטרה ראויה שתיקבע".

   

  הוועדה ציינה כי "מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד. הוא נדרש אפוא להוכיח, בהתאם להחלטות הקודמות של הוועדה, כי מיצה את

  יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות".

   

  השרה רגב מתייחסת להחלטה    (צילום: רוני כנפו)

  השרה רגב מתייחסת להחלטה    (צילום: רוני כנפו)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בעקבות ההחלטה הגיבו פרקליטיו של נתניהו בחריפות, ואמרו כי מדובר ב"החלטה חסרת תקדים שפוגעת בעקרונות יסוד. לא יעלה על הדעת שתימנע מראש הממשלה הזכות הבסיסית להגנה משפטית שניתנת לכל חבר כנסת". הם הודיעו שיעתרו לבג"ץ "נגד ההחלטה השערורייתית".

   

  גם במפלגתו של נתניהו, הליכוד, הגיבו בחריפות. "במטרה להקים ממשלת שמאל של לפיד-גנץ לא בוחלים בשום אמצעי, כולל לשלול מראש הממשלה נתניהו את זכותו לממן את הגנתו המשפטית, זכות בסיסית שניתנת לכל חבר כנסת אך כעת נשללת מחבר כנסת אחד שקוראים לו בנימין נתניהו", צייצו במפלגת השלטון. שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה לפני ישיבת הממשלה השבועית כי מדובר ב"החלטה הזויה".

   

  "לא ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות בטיפול בחשדות כאלה"

  בחודש דצמבר קבעו מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי ראש הממשלה לא יוכל לקבל סיוע בסך שני מיליון דולר במימון הגנתו המשפטית באמצעות בן דודו מיליקובסקי ואיש העסקים פרטרידג'.

   

  ועדת ההיתרים בראשות השופט המחוזי בדימוס עוני חבש ציינה אז בהחלטה לדחות את בקשת נתניהו כי "אין זה ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית הכוללת חשד למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון".

   

  חברי הוועדה קבעו עוד שמימון כזה "עלול לפגוע באמון הציבור בטוהר המידות של נציגי השלטון". החלטת ועדת ההיתרים הייתה סופית, וניתן לערער עליה רק בפני בג"ץ. ברקע יצוין כי במהלך הדיון בבקשה לא היה ידוע למבקר כי נתניהו כבר קיבל סכום של 300 אלף דולר מבן דודו מיליקובסקי. ואולם, בהחלטת ועדת ההיתרים נקבע כאמור כי נתניהו נדרש להחזיר את הכסף שקיבל כתרומה.

  החלטת ועדת היתרים ()

  החלטת ועדת היתרים ()

  מבקר המדינה שפירא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מבקר המדינה שפירא(צילום: גיל יוחנן)

  בחודש שעבר פנה המבקר שפירא באופן חריג לוועדת ההיתרים, וביקש ממנה להתכנס שוב כדי לשמוע את טיעוני עו"ד נבות תל-צור, פרקליטו של ראש ממשלה. בבקשתו הסתמך שפירא על סעיף המאפשר לו לפנות לוועדה במקרה שבו "הנסיבות השתנו באופן בולט", לאחר שהגיע להחלטה.

   

  המבקר ציין אז עוד כי "כללי הצדק הטבעי והדין המנהלי מחייבים את הוועדה להתכנס ולאפשר למבקש לטעון את טענותיו, כפי שאף ביקש במפורש, ורק לאחר מכן לקבל את החלטתה, בהתאם להלכה הפסוקה ותוך איזון מכלול האינטרסים".

   

  הצהרת נתניהו בעקבות איחוד גנץ-לפיד    (צילום: עמית הובר)

  הצהרת נתניהו בעקבות איחוד גנץ-לפיד    (צילום: עמית הובר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  חברי ועדת ההיתרים השיבו אז למבקר כי הם מציעים לקיים דיון פנימי עם מבקר המדינה והיועץ המשפטי, ובו ידונו כיצד להתייחס לבקשה. "למען הסר ספק, יודגש כי בהצעתנו לקיים דיון פנימי ובהסכמתנו להשתתף בדיון כזה אין משום הסכמה מעבר לכך, פתיחת פתח או הבטחה כלשהיא לגבי עצם העניין, ובוודאי שלא הסכמה לדיון בבקשה לגופה ולא הסכמה לשמוע את בא כוח המבקש".

   

  כמה ימים לפני כן הגיש נתניהו בקשה מחודשת לוועדת ההיתרים, כדי שתאפשר לו לקבל את התרומות ממקורביו לטובת מימון הייצוג המשפטי שלו בפרשיות הפליליות השונות שבהן הוא מעורב. היום, כאמור, נודע כי הוועדה דחתה בפעם השנייה את בקשת ראש הממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם
  ראש הממשלה בנימין נתניהו
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים