שתף קטע נבחר

נתניהו הגיש בקשה מחודשת למימון ייצוגו המשפטי על סך שני מיליון דולר

פרקליטי רה"מ העבירו לוועדת ההיתרים נימוקים לאישור קבלת תרומות מבן דודו נתן מיליקובסקי ומאיש העסקים ספנסר פרטרידג', הכוללים תקדימי עבר. גורמים בסביבתו טוענים שהוא לא יוכל לממן את הייצוג מכספו הפרטי

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: קונטקט)
ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: קונטקט)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש אתמול (ב') בקשה מחודשת לוועדת ההיתרים שפועלת ליד מבקר המדינה, כדי שתאפשר לו לקבל תרומות על סך שני מיליון דולר מבן דודו נתן מיליקובסקי, ומאיש העסקים ספנסר פרטרידג', לטובת מימון הייצוג המשפטי שלו בפרשיות הפליליות השונות שבהן הוא מעורב.

 

צוות הפרקליטים החדש של נתניהו, בראשות עו"ד נבות תל צור, הגיש בקשה מפורטת ומנומקת שכוללת גם תקדימים לאישור בקשות דומות בעבר. גורמים בסביבת ראש הממשלה טענו בעבר כי בעוד המשטרה והפרקליטות הוציאו סכומי עתק על המערכה המשפטית, לראש הממשלה אין אפשרות לממן הגנה משפטית בהיקף כזה על חשבונו הפרטי.

 

בקשה דומה של נתניהו נדחתה לפני כחודש על ידי ועדת ההיתרים, שטענה כי "מימון הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית, הכוללת חשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון שונים, לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון". בנימוקה הביעה הוועדה חשש שמימון כזה עלול לפגוע באמון הציבור בשלטון בהקשר של טוהר המידות.

 

פרקליטי נתניהו מסרו בתגובה כי "לאור שילוב הנסיבות של פטירתו של עו"ד יעקב וינרוט ז"ל והאירועים הביטחוניים שראש הממשלה נתניהו ניהל בעת האחרונה, לא עלה בידו לענות לשאלות הוועדה במועד שהיא קבעה. צוות הפרקליטים החדש כבר פנה לוועדה והבהיר כי בימים הקרובים יועברו כל הנימוקים לבקשה שהופנתה לוועדה ובכלל זה תקדימים בהם ניתנו אישורים לנבחרי ציבור למימון הגנתם. לפיכך, יש להמתין להחלטה הסופית של הוועדה לאחר שתשמע את הנימוקים המלאים שיוגשו בפניה". 

 

 

ביולי האחרון קבע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי מימון ההגנה המשפטית של ראש הממשלה באמצעות מקורביו טעון אישור של ועדת ההיתרים, לפי הכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים. ראש הממשלה פנה תחילה ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, בבקשה כי תבחן את האפשרות שיקבל כספים ממיליקובסקי ומפרטרידג' לצורך מימון הוצאות הקשורות בחקירותיו.

 

לפי פרסום ב"כלכליסט", לפני כשנתיים רכש ספנסר פרטרידג', יזם נדל"ן אמריקני ומקורב לנתניהו, מחצית מבית הוריו של ראש הממשלה מאחיו הצעיר עדו נתניהו תמורת 4.24 מיליון שקל.

 

אתמול תקף נתניהו פעם נוספת את מערכת המשפט על רקע ההליך המשפטי נגדו, וטען כי הוא דרש מחוקריו להתעמת עם עדי המדינה וסורב פעמיים. הוא הוסיף: "מצדי שהעימות יהיה בשידור חי, שהציבור יראה וישמע הכל. לא מזמנים אנשי מפתח במסגרת תיקי החקירה למתן עדות".

 

בשנה שעברה הודיעה המשטרה לראש הממשלה כי היא ממליצה להעמידו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקי החקירה שבהם הוא מעורב - תיק 1000 ("פרשת המתנות"), תיק 2000 ("שיחות נתניהו-מוזס") ותיק 4000 ("פרשת בזק-וואלה").

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: לע"מ
מומלצים