שתף קטע נבחר

מה בנימין נתניהו לא מבין על הרב כהנא

עבור יהדות ארה"ב הכהניזם אינו תופעה ישראלית אלא רעה שצמחה בחצר שלה. כשרה"מ פעל עבור עוצמה יהודית הוא לא העריך את עומק הסלידה

 

מאיר כהנה  (צילום: דוד רובינגר)
מאיר כהנא(צילום: דוד רובינגר)

בבואו לנאום בחודש הבא בפני ועידת איפא"ק יזכה בוודאי ראש הממשלה בנימין נתניהו למחיאות הכפיים הרגילות, אבל לצד החיוכים והחיבוקים יעמדו באוויר גם חשדנות וספקות שלא הורגשו עד כה. הציבור היהודי בארה"ב מתמודד עם אנטישמיות גואה, עם עוד ועוד פשעי שנאה שהנורא בהם היה הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, עם נשיא שלעיתים נראה שמבקש ליהנות מרוחות השנאה במקום להיאבק בהן – ודווקא מול האתגרים הללו סיפק נתניהו כרטיס כניסה לכנסת לממשיכי דרכו של הרב מאיר כהנא.

 

 

מדובר בקו אדום שנחצה. עבור הציבור היהודי בארה"ב מדובר בצעד אחד יותר מדי: תמיכה במקביליהם היהודים של אותם אנטישמים שהקהילה חשה מאוימת על ידם.

 

השבר הזה לא מורגש רק בקרב חוגי השמאל הליברלי, אלא בקרב הרוב המוחלט של יהודי ארה"ב, שחונכו לתעב את הגזענות הכהניסטית, ובוקר אחד מגלים שראש ממשלת מדינת העם היהודי נתן לאותה גזענות תעודת כשרות ערכית ופוליטית.

 

כהנא, יליד ברוקלין, פיתח את תורתו הגזענית בארה"ב. אמריקה גם הייתה המקום שבו הקים את "הליגה להגנה יהודית" (JDL), שהייתה הבסיס האידאולוגי להקמת תנועת "כך" בישראל. בראשית שנות ה-70 עסקה הליגה בעיקר בפעילות נגד יעדים סובייטים כמחאה על הסירוב לאפשר יציאת יהודים מברית המועצות. הקורבן הראשון של הטרור הכהניסטי הייתה איריס קונס, עובדת במשרדו של האמרגן סול יורוק בניו יורק, שנהרגה אחרי שחברי הליגה הטמינו במקום פצצה במחאה על כך שיזם הופעות של אומנים סובייטים בארה"ב.

 

 

הפעולות האלימות של הליגה להגנה יהודית הותירו את חותמן על הקהילה היהודית כולה, שכהנא היווה בעבודה סמל לאלימות ושנאה, מעין מקבילה יהודית של הקו קלוקס קלאן.

 

השורשים האמריקניים של הכהניזם הם אלה שעומדים בבסיס הסלידה של יהודי ארה"ב מהתופעה וממשיכיה. בעבור יהדות ארה"ב לא מדובר בתופעה ישראלית, אלא בגידול ממאיר שצמח בחצר שלה, גידול שלאורך שנים היא ראתה בו את הפנים המכוערות והמסוכנות ביותר של הגזענות.

 

כשנתניהו קידם את הברית המזוהמת בין הבית היהודי, הליכוד והכהניסטים, לא בטוח שהוא לקח בחשבון את עוצמת הסלידה הזאת. לא בטוח שהבין שבקרב רבים מידידי ישראל בארה"ב נחשב כהנא שווה ערך לתומכי העליונות הלבנה. לא בטוח שהוא הפנים ששמו של כהנא מוזכר על ידי רבים בצמידות לשמו של מנהיג ה-KKK לשעבר דיוויד דיוק, אולי האדם המזוהה ביותר בארה"ב עם הגזענות הלבנה.

 

עובדת היותה של עוצמה יהודית, ארגון ששורשיו האידאולוגיים נטועים בארה"ב היא שהביאה לעוצמת התדהמה ועמה גם הגינוי של הארגונים היהודיים, אפילו אלו דוגמת איפא"ק והקונגרס היהודי האמריקני, שבדרך כלל נמנעים מכל מילת ביקורת על מדיניות הממשלה והעומד בראשה.

 

  • יעל פתיר היא מנהלת J Street ישראל

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים