שתף קטע נבחר

גל אנטישמיות באירופה: צלבי קרס וכתובות נאצה בצרפת, פולין, ספרד ויוון

צלבי קרס וכתובות אנטישמיות רוססו סמוך לבתי יהודים בצרפת ובמדריד. בוורשה נתלו שלטי ענק: "הבתים יוחזרו כדי לרצות את דרישות היהודים". באתונה רוססה בחצר בית ספר יהודי הכתובת "יהודים זונות". יהודי צרפתי שריססו סמוך לביתו צלב קרס: "כל יום חושש שזה יקרה שוב"

 

 

המתקפות האנטישמיות באירופה נמשכות: אורי ורעות הומינר, מורים שליחים מטעם ההסתדרות הציונית, גילו הבוקר (ב') צלבי קרס וכתובות אנטישמיות בסמוך לביתם במדריד, בירת ספרד. המשטרה פתחה בחקירה.

 

גם בצרפת צוירו צלבי קרס מחוץ לבתים של יהודים. אחד מהם, אוליבר פלדמן, סיפר בריאיון לאולפן ynet: "זו תחושה קשה, אבל החיים שלי הם כאן". הוא הוסיף: "אני פוחד על אשתי, על ילדיי ועל עצמי. אני מסתכל אחרת על אנשים, כל יום אני תוהה אם זה יקרה שוב".

אנטישמיות באתונה מדריד צרפת וורשה ()
גל אנטישמיות באירופה

 

הוא הבהיר כי למרות התגברות האנטישמיות ביבשת הוא אינו שוקל לעלות לישראל. "החיים שלי הם כאן, אני עובד בצרפת, החברים שלי בצרפת, המשפחה שלי בצרפת. זה חלום (לעלות לארץ - א.ל.), אבל החיים שלי פה".

 

לפני כשלושה חודשים ריססו אלמונים סיסמאות אנטישמיות ואנטי-ישראליות, בצירוף צלבי קרס, מול ביתו של אנחל מאס, פעיל בכיר בקהילה היהודית בספרד ויו"ר ארגון יהודי שפעיל במאבק בתנועת ה-BDS במדינה. "אם המסרים שלי מעוררים כזו התנגדות וכעס כנראה שאני מעביר את המסרים החשובים שלנו ועושה משהו נכון", אמר.

אנטישמיות בצרפת ()
צלבי קרס מתחת למזוזות בצרפת

אנטישמיות בספרד מדריד ()
צלבי קרס וכתובות נאצה ליד בית השליחים במדריד

אנטישמיות בספרד מדריד ()
צלבי קרס וכתובות אנטישמיות ליד ביתו של מאס

השימוש בסמלים ניאו-נאצים נעשה שכיח לאחרונה לאור ההקצנה של הזירה הפוליטית. קבוצות רדיקליות מכל קצוות הספקטרום הפוליטי משתמשות בסמלים אלו במסגרת המאבק בינן. הימין הקיצוני הניאו-נאצי עושה שימוש בסמלים אלו כדי להדגיש את זהותו ועמדותיו, השמאל הקיצוני מרסס את הסמלים הנאציים כדי להכפיש את מתנגדיו. עם זאת, ריסוס סמלים ניאו-נאצים בכוונה תחילה בשכונה שבה מתגוררים כמה יהודים הוא עניין נדיר מאוד בספרד.

אנטישמיות בספרד מדריד ()
כתובות אנטישמיות במדריד

משטרת מדריד פתחה בחקירה בעקבות המקרים, הנושא מטופל גם על ידי ארגון הביטחון של הקהילה היהודית וכן על ידי עיריית מדריד, שדאגה להסרת הסיסמאות מחוץ לביתו של מאס.

 

שגרירות ישראל במדריד העבירה את התמונות לכמה ארגונים שפועלים בניטור ומאבק באנטישמיות וכן פרסמה את התמונות ברשתות החברתיות. בשגרירות הוסיפו: "עצוב לראות שאנטישמיות עדיין קיימת בספרד". 

 אנטישמיות בוורשה ()
הכרזה האנטישמית בוורשה
 

בתחילת השבוע פורסמו שלטים אנטישמיים בוורשה, בירת פולין. מדובר בשלטי ענק שהודבקו על קירות כמה בנייני מגורים ועליהם נכתב: "הבניינים האלה יוחזרו בקרוב ליהודים, כדי לספק את דרישותיהם".

 

באתונה רוססו בחצר בית ספר יהודי כתובות נאצה אנטישמיות. בין היתר נכתב: "יהודים זונות".

אנטישמיות באתונה ()
כתובות אנטישמיות בחצר בית ספר יהודי באתונה

 

גל של אנטישמיות בצרפת

בשבועות האחרונים מתמודדים באירופה עם גל של מקרים אנטישמיים. בין היתר, רוססו צלבי קרס על תיבות דואר הנושאות את תמונתה של ניצולת השואה היהודייה-צרפתייה סימון וייל, שהייתה שרה בממשלת צרפת ונשיאת הפרלמנט האירופי. בפריז, נכתבה המילה Juden על חלון הכניסה לחנות.

 

באירוע אחר, הותקף הפילוסוף היהודי-צרפתי אלן פינקלקראוט בקריאות אנטישמיות, כשנקלע להפגנת "האפודים הצהובים" במרכז פריז. הרשויות במדינה דיווחו שכ-80 קברים חוללו בבית עלמין יהודי ליד שטרסבורג, במזרח המדינה.

 

 

בנוסף, אלמונים השיחתו את אתר ההנצחה בפרברי פריז לאילן חלימי ז"ל, הצעיר היהודי שעונה למוות ב-2006 בהתקפה אנטישמית שזעזעה את צרפת. שני עצים שנשתלו במקום שבו הוא נמצא גוסס בפרברי פריז הושחתו בהתקפה מכוערת. 

 

ביום חמישי שעבר רוססו כתובות אנטישמיות על חזיתות בתים וריהוט רחוב ברובע ה-14 של פריז. גורם רשמי בעירייה מסר כי כתריסר כתובות אנטישמיות רוססו בכמה רחובות בדרום הבירה הצרפתית. אדם שעובד באזור סיפר ש"הכתובות לא היו כאן בלילה".

כתובות אנטישמיות רוססו ב רובע ה-14 ב פריז צרפת  (צילום: AFP)
כתובות אנטישמיות בפריז(צילום: AFP)

כתובות "יהודי מלוכלך", "החוצה" וצלב קרס מהופך רוססו על דלת עץ של אחד הבניינים. כתובות דומות נמצאו גם מחוץ לשירותים ציבוריים, על ספסל בתחנת אוטובוס, וכן על חזית בניין נוסף, ליד שלט מרפאה.

 

בעקבות האירועים האנטישמיים בצרפת נערכה לפני כשבוע עצרת גדולה בהשתתפות רבבות בני אדם בפריז. להפגנה הגיעו בין השאר ראש הממשלה אדואר פיליפ, והנשיאים לשעבר פרנסואה הולנד וניקולה סרקוזי. לקראת העצרת אמר פיליפ שהאנטישמיות "נטועה עמוק בחברה הצרפתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים