שתף קטע נבחר

מגיפת סרטן בראש העין: התושבים נגד האנטנות הסלולאריות

מקום לדאגה: ברדיוס של 500 מטרים במרכז ראש־העין התגלו בשנים האחרונות עשרות מקרים של סרטן. כארבעים בני אדם כבר נפטרו מהמחלה. התושבים בטוחים שהגורם לתחלואה הוא אנטנות סלולריות שניצבות על גג בניין השייך לעירייה. "אנשים מתים פה אחד אחרי השני", הם אומרים. העירייה: "הגשנו תביעה להסרת האנטנות". פורום החברות הסלולריות: "לאנטנות יש את כל האישורים על פי חוק"

 

 

בשכונת הרקפות בלב ראש־העין, בין בתי קרקע ותיקים המוקפים בחצרות מרווחות, עומד בניין משרדים ישן בן שלוש קומות השייך לעירייה. על גג הבניין, ברחוב שילה 21, מיתמרת אנטנה סלולרית גבוהה וסביבה אנטנות נוספות, נמוכות יותר. כבר שלושה עשורים האנטנות האלה מכערות את הנוף השכונתי.

  

ברדיוס של כ־500 מטרים מסביב לבניין - אזור שמקיף את רחובות רש"י, סנהדרין, רמת הגולן, עלי הכהן, ועוד ישנו ריכוז חריג, כמעט חסר תקדים, של תחלואה בסרטן. כמעט בכל בית אפשר למצוא בן משפחה שסבל מגידול סרטני, בבתים מסוימים מדובר ביותר מאחד. כארבעים חולים כבר נפטרו, ואחרים עדיין מתמודדים עם המחלה. התושבים משוכנעים שהמקור לכך הוא הקרינה הסלולרית שפולטות האנטנות.

  

קראו עוד

150 מטר מהבית: "לא רוצים אנטנות סלולריות"

תעלומה בדרום: מכת סרטן בבית הספר בקריית גת

הסלולרי מסרטן או לא? מיתוסים על קרינה

 

האוכלוסייה במקום מבוגרת ברובה. התושבים תולים את תקוותיהם בעירייה, שמנהלת מאבק משפטי עם חברות הסלולר להסרת האנטנות, לאחר שהחוזים עימן הסתיימו לפני כשנתיים. בחודש הבא צפויים הצדדים להיפגש בבית המשפט, אך לא ברור כמה זמן יימשך ההליך המשפטי, והתושבים חוששים לחייהם.

  

"כשהראשונים נפטרו חשבנו שזה צירוף מקרים", מספרת לאה עורקבי, שבעלה חיים ז"ל נפטר מסרטן לפני שלוש שנים. "לאט־לאט שמנו לב שזה לא פוסח על אף בית פה. כל מי שפותח את החלון ורואה את האנטנה נפגע. היו לבעלי חברים בשכונה, הם נהגו להיפגש מדי יום ואף אחד מהם לא נשאר. כשבעלי התלונן לפני הרבה שנים, נאמר לו שהוא עובד עירייה וכדאי לו לשתוק. השתיקה שלו עלתה לו בחייו".

  

 

סרטן (צילום: טל שחר)
תושבים שהסרטן פגע במשפחתם. שורה קדמית, משמאל לימין: פנינה נתן, דינה דב, בתיה סיאון־סדומי, שרית כפרי שורה אחורית, משמאל לימין: לאה עורקבי, שלום כפרי, צבי מאיר, צידקי עורקבי, עזר ארגש, שרון נתן, תהילה צבי, ציונה סדומי, יוסי סדומי (צילום: טל שחר)

"כואב הלב שאנחנו והילדים שלנו שקופים"

שלום כפרי מתגורר במרחק שני בתים מלאה עורקבי. בימים אלה הוא מתמודד עם סרטן. "המחשבה שכל האזור פה מסרטן אמורה להדיר שינה מעיני הרשויות", הוא אומר, "אנשים מתים פה אחד אחרי השני. מי שגר פה נמצא רוב היום בבית כך שהחשיפה היא ללא הפסקה. כל כך הרבה מהשכנים שלי נפטרו, אנשים שגדלנו איתם, שהיו כמו משפחה. אף אחד לא יגיד לי שזה גורל".

  

בבתים הסמוכים מתגוררות דינה דב ובתיה סיאון־סודמי. דינה התאלמנה מבעלה לפני חמש שנים, בתיה איבדה את אביה לפני שנתיים. שתיהן בגלל הסרטן. "שנים שאנחנו זועקים ואיש לא מקשיב", אומרת בתיה. "קל לזנוח את התושבים פה, ובינתיים אנחנו מאבדים עוד ועוד נפשות. בשכונות החדשות נלחמים על איכות חיים, אנחנו נלחמים על החיים".

  

יוסי סודמי, שרואה מחצר ביתו את האנטנה האימתנית, החלים לאחרונה מסרטן הערמונית. "הייתי בכמה לוויות של חברים ושכנים, והפחד שזה יגיע אליך מהדהד כל הזמן. בהלוויה האחרונה פגשתי את ראש העירייה שלום בן־משה. אמרתי לו 'בכוחך להמית או להחיות'. לשמחתי הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק שלנו. ההשלכות של התופעה מורגשות אצל דור העתיד. הילדים שבגרו עזבו את השכונה בזה אחר זה".

  

שרון נתן, שאביו נפטר מהמחלה, מספר: "יש לי פה שטח ענק, רק לבנות ולהיכנס, אבל אשתי הטילה וטו. פחדה על הילדים ועלינו. עזבתי לשכונה חדשה ואמא שלי נשארה פה לבד. נאלצנו לעזוב את המקום שגדלנו בו מחשש לחיינו".

  

תהילה צבי טוענת לאטימות מצד הגורמים שהתושבים פנו אליהם. "אנחנו נתקלים בתגובות לא נורמליות שעוסקות בזה שאם יורידו לנו את האנטנות לא תהיה לנו קליטה. כאילו זה מה שחשוב. אינטרנט מהיר? שיחות בלי תקלות? אנשים מתים פה!".

  

העובדה שברחוב משעול עלי הסמוך נמצא אשכול גנים, שאליו מגיעים מדי יום 180 ילדים בגילאי שלוש עד שש, מוסיפה לדאגת התושבים. לדאגה הזאת יש בהחלט על מה להתבסס. גננת ושלוש סייעות נפטרו מסרטן, שתיים מהן רק לאחרונה.

  

לימור והב, שבתה לומדת באחד מהגנים, אמרה בכאב: "אני לא הולכת לישון רגועה שהבת שלי חשופה לקרינה. כואב הלב שאנחנו והילדים שלנו שקופים. הצעד הבא זה שביתות והפגנות, כי אין דרך אחרת". מעיריית ראש־העין נמסר: "האנטנות הוצבו לפני למעלה מ־30 שנה. בעקבות פניית התושבים לפני כארבע שנים הורה ראש העירייה לא להאריך את החוזים מול החברות הסלולריות. כשהחוזים הסתיימו דרשה העירייה מהחברות להסיר את האנטנות. חברות הסלולר סירבו, והעירייה הגישה תביעה לבית המשפט שיורה להן להסיר את האנטנות לאלתר. הדיון בנושא נדחה לבקשת החברות הסלולריות והוא מתוכנן להתקיים בחודש הבא".

  

בהודעה נמסר עוד: "העירייה שכרה בודק קרינה מוסמך שביצע באוגוסט 2017 מדידות בבתי התושבים המתגוררים בסמוך לבניין. נמצא כי רמת הקרינה שנמדדה נמוכה ואינה עוברת את ערך הסף הבריאותי המחמיר ביותר שהוגדר על ידי הוועדה הבינלאומית לקרינה בלתי מייננת".

  

מפורום החברות הסלולריות נמסר: "האנטנות בראש־העין הוקמו במטרה לספק קליטה לתושבים באזור. לאנטנות יש את כל האישורים הנדרשים על פי חוק, לרבות היתרי בטיחות מהמשרד להגנת הסביבה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
אנטנה סלולרית
צילום: הרצל יוסף
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים