שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התיירים יסתפקו בפלאפל? עשרות מסעדות יישארו סגורות בזמן האירוויזיון

  בשל מחאת המסעדנים: עשרות מסעדות יסגרו ליום אחד במהלך שבוע האירוויזיון. מוביל המחאה: "המשק בדרך לכוס קפה ב-20 שקל"

   

  בעוד שבועות ספורים ימלאו את רחבי תל אביב מאות אלפי תיירים שיגיעו ליהנות מהאווירה בעיר החוף ובירת התרבות התוססת של ישראל. אבל מסתבר שאחד הדברים המרכזיים שהופך את העיר תל אביב לכזאת - המסעדות ובתי הקפה - יסגרו את דלתותיהם ליום אחד במהלך חגיגות שבוע הארוויזיון בתל אביב.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
  תומר מור, בעל בית קפה "ג'רמיה" בתל אביב, ומראשי המחאה, טוען שאין ברירה: "לצערנו הגענו לנקודה שבו אנחנו חייבים להציף את הבעיות שלנו, ואפילו שזה אקט קיצוני, מסעדנים חזקים ביחד. כל מסעדני ישראל אגב, חשוב לציין, מאילת, מחיפה, מירושלים, וגם מתל אביב, מצטרפים למאבק הזה. אם לא תהיה ברירה אנחנו נסגור את המסעדות, כן, אפילו במחיר פגיעה בנו".

   

  מה ההגיון בשבוע אולי הכי חם שלכם, בטח בשנה הקרובה, לסגור ולפגוע בבעלי עסקים, באנשים שכמו שאתם אומרים, נאבקים כדי לשרוד, מה זה נותן?

  "זה לצערנו משהו שאנחנו חייבים לעשות. מה הוא נותן? הגענו למצב שהממשלה במיסוי יתר. מסעדנים משלמים 50 אחוז יותר מס מכל עסק אחר בישראל על כוח אדם. יוקר המחיה מגיע מהמקומות האלה, אנחנו לא עושים את זה בשמחה ובששון אבל אם לא תהיה ברירה, זו הדרך שלנו לבוא לממשלה, לשר האוצר כחלון ולממשלה, אנחנו צריכים את העזרה שלכם, אתם יוצאים החוצה בפרסומים נהדרים על הקולינריה המובילה, הסטרט אפ ניישן של המזה"ת בקולינריה. המסעדות, הבילויים, הכל אצלנו, אבל שום דבר לא בא לעזרתנו והמצוקה בתוך המדינה בתעשיה היא אדירה. חברים, צריך להתעורר".

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
    

  אנחנו בתקופת בחירות, לשרים שונים יש דברים אולי מעט יותר קריטיים להתעסק בהם, אתה לא חושש שבסוף אף אחד לא ייפגע מזה, רק אתם?

  "ואם זה יהיה הדבר, כך יהיה. אנחנו לא רוצים לסגור אבל אם זה מה שצריך אנחנו נסגור. תראו אנחנו מגיעים למצב שהיום דעת הקהל מאוד חשובה ואנחנו מבקשים, אנחנו סוג של קריאה לעזרה מהממשלה, חברים, תתעוררו, תבואו, תושיטו יד, אנחנו מבינים שזו תקופת בחירות אבל עדיין יש דברים שאפשר לעשות וצריך לעשות, ואנחנו מבקשים שהממשלה תושיט יד ותעזור למסעדנים בכל רחבי הארץ".

  תומר מור (צילום: מתוך אלבום פרטי)
  תומר מור(צילום: מתוך אלבום פרטי)

  אבל רגע, לפני כל המאבק שאותו אנחנו מלווים, אנחנו ורוצים גם להבין את הלוגיקה שעומדת מאחורי המהלך הזה שלכם. אם אתה טוען שמסעדנים מפסידים אז אתה לוקח את השבוע שבו אתה יכול לעשות רווחים, וסוגר אותו? איך זה עוזר לכם? תעשו את המאבק אחר כך מה זה נותן חוץ מפופוליזם?

  "דבר ראשון לא אמרנו שבוע, אמרנו שנעשה את זה ליום אחד, עדיין לא קבענו את היום הספציפי. זה לא פופוליזם, פופוליזם זה לבוא ולחשוב שאפשר להמשיך לדרוך על המסעדנים, אפשר להעמיס עליהם מיסים, חוקים, פסיקות שלא הגיוניות ולחשוב שיש כיס עמוק ללא הגבלה, הדבר הזה לא כך. הגענו לנקודה שבה אנחנו נמצאים במקום שעלות מעביד עלתה בעשרה אחוזים בחמש השנים האחרונות, העסקים הטובים והמובחרים ביותר בארץ, והכי מוכרים שגם מלאים כל הזמן, נמצאים באחוזי רווח נמוך ביותר. אלפי עסקים נסגרים כל שנה, ואנחנו אומרים: חבר'ה, זה חלק מהכלכלה, אנחנו עשרים מיליארד שקל בשנה מייצרים למדינה, מתוך זה מיליארדים של מיסים, מעסיקים כ-250 אלף עובדים, הדבר מצריך התייחסות".

  מלצרית בעבודה (צילום: shutterstock)
  בדרך לכוס קפה ב-20 שקל?(צילום: shutterstock)

  מישהו פנה אליכם מטעמו של שר האוצר כדי לנסות לפתור את המשבר הזה?

  "כן, כבר פנו אלינו, מסתבר שלמחאה הזאת יש עזרה ותועלת, אבל לנו דיבורים לא עוזרים, כבר דיברו וידברו איתנו, וזה לא משנה. אנחנו צריכים תוצאות, צריכים הפחתה במיסוי כדי להקל גם על יוקר המחיה. יוקר המחיה מתחבר למס באופן ישיר, ואנחנו חלק מהנטל. את הנטל הזה אנחנו רוצים לצמצם כדי שגם אנחנו בסופו של דבר נוכל להרויח ולהתפרנס בכבוד וגם נוכל לתת לאנשים כוס קפה לא במחיר של 20 שקלים, כמו שהמשק בדרך אליו כרגע, לצערנו. אנחנו לא רוצים להגיע לשם".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  למעלה מ-150 מסעדות ייסגרו בשבוע האירוויזיון
  צילום: רויטרס
  מומלצים