שתף קטע נבחר

ייצוגית נגד איקאה: קטלוג ללא נשים במגזר החרדי

ב-2017 הוציאה איקאה קטלוג למגזר החרדי שהציג רק גברים וילדים, וקיבלה ביקורת קשה. שנה לאחר מכן שוב הוציאה קטלוג למגזר - והפעם ללא אנשים כלל. לקוחה דתייה חשה השפלה והחליטה לתבוע כ-1,500 שקל לכל אישה שנפגעה; עורך דינה: "אחרי שתבענו את רדיו קול ברמה וזכינו, נתבע חברות נוספות. הגיע הזמן לשים קץ לתופעת העלמת הנשים"

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה היום (ג') בקשה לתביעה ייצוגית נגד איקאה, בטענה שקטלוג ששיווקה למגזר החרדי ב-2017 מפלה ומשפיל נשים. הקטלוג חולק במאות אלפי עותקים ועוצב במיוחד למגזר, כולל הבלחות של ספרי קודש בתמונות וכיור כפול. בקטלוג שעורר זעם וסלידה והביא את איקאה העולמית להתנצל, הופיעו גברים וילדים בנים בלבד, והוצג בו משק בית נטול נשים וילדות. קטלוג דומה יצא גם בערב הסעודית.

 

איקאה העולמית מתנצלת על עלון למגזר החרדי שלא הופיעו בו נשים

ארגוני נשים נגד הפרסומת של תדיראן בכיכובו של מורגן פרימן

עם כיסוי ראש, בלי תחליפי חלב: כך נראות הפרסומות במגזר הדתי

 

הדרך לתביעה הייצוגית נסללה בזכות פסק דין קול ברמה, במסגרתו שילמה תחנת הרדיו פיצויים של מיליון שקל על שלא העלתה נשים לשידור. את התביעה נגד איקאה הגישה לקוחה דתייה לאומית, שקיבלה לביתה את הקטלוג מדיר הנשים וחשה, לטענתה, כעס והשפלה בעקבות המוצג בו.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

  ()
הקטלוג ה"רגיל" של איקאה - שמופץ לציבור הרחב

  ()
שער הקטלוג של איקאה למגזר החרדי

 

סקר: 10,000 נשים חשו פגועות מהקטלוג

בבקשה לתביעה נטען כי בהפצת הקטלוג "הפרה איקאה ישראל את הוראות חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים, תשס"א - 2000 - חוק האוסר על מתן שירות או אספקת מוצר מפלה. הבקשה מוגשת בשם כלל הנשים שקיבלו לביתן את הקטלוג המפלה. מסקר שנערך לרגל הגשת הבקשה עולה כי הנשים שחשו פגועות מהדרת הנשים מהקטלוג הן כ-10,000 נשים, ובית המשפט מתבקש לפסוק נזק של לפחות 1,500 שקל לכל אישה שנפגעה".

 

את התובעת מייצגות עורכות-הדין אורלי ארז-לחובסקי ומיטל ארבל מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, עו"ד אסף פינק ועו"ד שני ארזי.

 

עו"ד אורלי ארז לחובסקי מסרה כי "מטרתה של תובענה ייצוגית זו היא לפצות את אותן נשים שנפגעו עקב התנהלותה המפלה והמדירה של איקאה וכן לגרום להפצת קטלוג חדש שבו מופיעות ילדות ונשים לכל אותם בתים שקיבלו את הקטלוג המפלה. בנוסף, היא נועדה להעביר מסר לאיקאה ולכל חברה אחרת שתבקש לשווק את מוצריה תוך העלמת נשים, לפיו הדרת נשים היא אסורה וחברה שתדיר נשים תיאלץ לשלם פיצויים גבוהים בשל כך".

  ()
 

ב-2017 הדירו נשים, ב-2018 לא הציגו אף אחד

כששאלנו את עו"ד אסף פינק מדוע הוגשה הבקשה לתביעה רק עכשיו, שכן הקטלוג חולק ב-2017, הוא השיב שהתנהלו מגעים מול איקאה מזה זמן מה. לפי עו"ד פינק, נשים פגועות וכן המרכז הרפורמי לדת ומדינה פנו לאיקאה ישראל ב-2017 בבקשה להפיץ את הקטלוג הרגיל בכל אותם האזורים בהם הופץ הקטלוג מדיר הנשים. המרכז אף ביקש מאיקאה לשנות את הקטלוג המיועד למגזר החרדי. הפניות לשינוי לא נענו.

 

"היינו בהידברות ארוכה איתם, שיחלקו קטלוג עם נשים גם למגזר החרדי. הופתענו לגלות בקיץ 2018 שאיקאה שוב הוציאה קטלוג למגזר החרדי ושוב הוא לא הכיל נשים. הפעם הם התחכמו ולא הציגו בו בכלל אנשים - גם לא גברים", טוען פינק.

 

"אנחנו טוענים שהקטלוג עצמו הוא חלק מהמוצר או השירות של איקאה. יש לנו נוכחות בכל בית. מחזיקים אותו שנה בבית, משתמשים בו גם לא לצרכי קנייה והוא מדיר נשים באופן מובהק".

  ()
ילדים, נשים וגברים - הקטלוג שמיועד לציבור הרחב

  ()
הקטלוג שמיועד למגזר החרדי
 

"גל התביעות הבא - נגד עיתונות שמדירה נשים"

כבר שנים שחברות מסחריות וקופות חולים מפרסמות באופן הזה למגזר החרדי. למה התעוררתם רק עכשיו ולמה דווקא נגד איקאה? 

"בעקבות פסק הדין שניתן בתביעה שהגשנו בשם ארגן קולך נגד רדיו קול ברמה, על כך שהדיר נשים בעלייה לשידור, החלטנו לממש את פסק הדין גם לגבי חברות אחרות וכבר פנינו למספר חברות.

 

"האמירה שלך צודקת וזו סנונית שמבשרת את הסערה. גל התביעות הבא יהיה נגד עיתונות שבאופן עקבי לא מפרסמת תמונות של נשים".

  

איקאה לא מציגה אנשים בקטלוג החדש. היא יכולה לטעון עקב כך, שהיא לא מפלה אף אחד או מפלה את כולם.

"אנחנו טוענים שזה לא חוקי. אם מראש את כמעצבת בוחרת קמפיין יפה גרפית ללא דמויות, זה לגיטימי במסגרת חוק העיסוק, אבל זה לא המקרה. ניתן לראות שבקטלוג הרגיל של איקאה היא מפרסמת נשים וגברים, ילדות וילדים ובמגזר החרדי היא הוציאה בתחילה קטלוג ללא נשים וילדות וכעת ללא דמויות אנושיות בכלל, עקב כך זו אפליה.

 

"לתופעה נפסדת זו אין אח ורע בעולם. מבדיקה של קטלוגים שהופצו בארצות שחיים בהם מוסלמים אדוקים, כמו איחוד האמירויות, אינדונזיה, מצרים, טורקיה, וקטאר - נמצא כי נשים, גם כאשר הן לבושות בבגדים מסורתיים, מהוות חלק בלתי נפרד מהקטלוגים של איקאה.

 

"

תביעה זו מבקשת להעביר מסר חד משמעי - חברת איקאה, ולצורך העניין, כל חברה אחרת שתבקש לשווק את מוצריה תוך הדרת והעלמת נשים - תיאלץ לשלם פיצויים גבוהים בשל כך. כפי שעלה גם מעניין קול ברמה, הדרת נשים היא לא רק בלתי חוקית – היא גם בלתי משתלמת כלכלית".

 

איקאה מסרה בתגובה: "התובעים בחרו להעביר את המסמך לעיתונות עוד בטרם הגשתו אלינו. התובעים פנו אלינו בעבר, ונמצא כי אין יסוד לטענותיהם. לכשיגישו את המסמך אלינו, נלמד ונגיב לגופו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
איקאה ללא נשים - למגזר החרדי
מומלצים