שתף קטע נבחר

חסקה וגוגל טרנסלייט: כך המצילים מתכוננים לשבוע האירוויזיון

אירועי האירוויזיון במאי הקרוב ימשכו לכאן המוני תיירים, לא רק אל תחרות השירה והבמות שיוקמו ברחבי תל אביב, אלא גם אל חופי העיר. ושם, מי שיקבל את פניהם אלו אנשי שירותי ההצלה כמובן. קיבלנו הצצה לראות איך המצילים מתכוננים לשבוע המדובר ולומדים לתקשר עם התיירים

 

במאי: אסף קוזין

 

"הגבר עם בגד הים השחור - צא מהמים", נא לחזור לכיוון החוף, אתם נסחפים". אלו משפטים שהמבלים בחופי הרחצה המוכרזים בארץ רגילים לשמוע. בחודש מאי הקרוב כנראה שנשמע את המצילים בחופי תל אביב מדברים, או לפחות מנסים לדבר, בעוד כמה שפות.

 

לקראת המוני התיירים שצפויים לפקוד את חופי תל אביב בשבוע האירוויזיון שיסתיים באירוע הגמק ב-18 במאי, עיריית תל אביב-יפו ומשרד התיירות יזמו סדנה למצילים בחופי העיר. 

סדנת מצילים בתל אביב (צילום: ניצן דרור)
לפני פתיחת עונת הרחצה: פתיחת הסדנאות למצילים(צילום: ניצן דרור)
את הסדנאות למצילים מעביר חיים קארו, מומחה לחוויית לקוח מטעם משרד התיירות. התלווינו ליום אחד של סדנה בחוף ירושלים בתל אביב כדי להבין איך זה עובד. 12 מצילים הגיעו ללמוד ולנסות להתמודד עם מספר תרחישים שקארו יצר עבורם, יחד עם תיירים מחו"ל שבילו על החוף והסכימו לשתף פעולה.

 

"האירוע הכי גדול בתחום התיירות שהיה בארץ אי פעם"

"אנחנו הולכים לעבור סדנת שירות לתייר כדי להיערך לקראת האלפים שאנחנו צפויים לראות פה בשבוע האירוויזיון. הולכת להיות פה 'מכת' תיירות מבורכת כמו שאף פעם לא הייתה. זה הולך להיות האירוע הכי גדול בתחום התרבות והתיירות שאי פעם היה במדינת ישראל", כך פתח את הסדנה איתן שוורץ, מנכ"ל מנהלת "עיר עולם ותיירות" בעירייה.

סדנת מצילים בתל אביב (צילום: ניצן דרור)
חופי תל אביב: מתכוננים לאלפי התיירים(צילום: ניצן דרור)
 

"אמן" - אלו ראשי התיבות שקארו ביקש מהמצילים לזכור כאשר הם ניגשים לתיירים. א - אמון, מ - מקצועיות ו-נ' עבור ניסיון לעזור. קארו מסביר כי ברור לו שתהיה בעיית שפה בחלק מהמקרים, כי גם אם המצילים יודעים אנגלית, צרפתית או רוסית - השפות הזרות הפופולריות בתל אביב מלבד ערבית, זה לא מבטיח שהצד השני יבין אותן.

 

לכן נדרשת עבודה על הסברים באמצעות מחוות גוף ואפילו דרך גוגל טרנסלייט בטלפון הנייד. כך למשל, בסימולציה שנערכה עם זוג תיירים מאסטוניה. אלו התבקשו לשים את כסאות השמש שלהם על קו המים - פעולה אסורה על פי המצילים מאחר והיא חוסמת את דרך הפינוי מהמים.

 

המציל שניגש אליהם במטרה לפנות אותם, נתקל בבעיות תקשורת קשות מאחר והתיירים לא ידעו אנגלית והמציל, פחות דובר אסטונית. לאחר מספר נסיונות עם מחוות גוף ואף רעיון להביא את החסקה מסוכת המציל עד אליהם, רק כדי להראות להם שהוא מפריעים לו בדרך, לבסוף נמצא פתרון. 

סדנת מצילים בתל אביב (צילום: ניצן דרור)
המצילים עם התיירת מצרפת רגע לאחר הסימולציה(צילום: ניצן דרור)

המציל עשה שימוש בטלפון הנייד, בעצת המדריך קארו שהראה לו איך מתרגמים כל שפה לכל שפה באפליקציית גוגל טרנסלייט. המציל השמיע להם את הבקשה שלו באסטונית דרך האפליקציה ואלו הבינו לבסוף מה עליהם לעשות והם פינו את המקום. אז זה לקח כרבע שעה! אבל לבסוף, זה קרה.

 

לאחר מכן נעשו סימולציות נוספות עבור תרחישים שונים שעשויים להתקיים ברגעי האמת. תיירים מקנדה ומצרפת שתפו פעולה, כשפעם אחת ניסו להבין איפה ניתן למצוא מקום מוצל להחלפת חיתול לתינוק ומה עושים כשהנייד אבד או נגנב. איך זה הסתיים? צפו בסרטון שבתחילת הכתבה.

 

כל מי שיבוא במגע עם התיירים יקבל סדנאות

בסדנאות שיועברו על ידי עיריית תל-אביב-יפו ומשרד התיירות יקבלו נותני השירותים כלים יצירתיים לתקשורת בלתי מילולית, במקרה שאינם יודעים אנגלית, כמו היעזרות בטלפון הסלולרי, שימוש במחוות גוף וכו'. המדריכים יקיימו סימולציות שיאפשרו לעובדים והעובדות התנסות מעשית.

 

הסדנאות מיועדות למגוון עובדי עירייה ונותני שירותים שיבואו במגע עם התיירים, בהם: פקחי העירייה, עובדי האגף לביטחון עירוני, עובדי המוקד העירוני, נציגי פניות הציבור, מצילים ורכזי החופים, עובדי מתחם האקספו, בו יתנהל מרכז התקשורת באירוויזיון, עובדים בבתי מלון בעיר (בשיתוף עם התאחדות המלונות), אפילו סוחרי שוק הכרמל ועוד. בנוסף, תקיים העירייה סדרת סדנאות לתושבי העיר, בהן תפרט את מכלול האירועים הצפויים להתרחש בעיר בתקופה זו.

סדנת מצילים בתל אביב (צילום: ניצן דרור)
12 המצילים בסדנה לקראת האירוויזיון(צילום: ניצן דרור)
 

"האירוויזיון הוא הזדמנות של פעם בדור להראות את פניה היפות של מדינת ישראל לעולם. בכל הסקרים שאנחנו עושים, עולה שאחד הנכסים העיקריים שלנו, הוא שאנחנו נחמדים, מסבירי פנים וחמים - ואת הנכס הזה אנחנו רוצים למנף כדי לתת לאלפי התיירים שימלאו את העיר את חוויית האירוויזיון הטובה ביותר.

 

"עובדי עיריית תל אביב-יפו שעוברים דרך קבע קורסים והכשרות מקצועיות כדי שיצטיינו בעבודתם, מקבלים עתה הכשרות שנותנות להם כלים למתן סיוע של לאלפי התיירים שיגיעו ובעיקר - הפגנה של הרוח התל אביבית החמה", אמר ראש העירייה, רון חולדאי.

 

מנכל משרד התיירות אמיר הלוי הוסיף כי: "משרד התיירות בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, החליט לקחת את זה צעד אחד קדימה ולקדם סדנאות הכשרת כלל הגורמים שתפקידם להעניק שירותי תיירות שונים לקבלת פניהם של התיירים. במסגרת הסדנאות יוענקו כלים מעשיים לפקחים, סוחרי השוק, מצילים וכו' שיאפשרו להם למנף את הכניסה המאסיבית של התיירים להצלחה כלכלית והסברתית, וכך לבסס את מעמדה של ישראל בעולם כיעד תיירותי אטרקטיבי".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
המצילים לומדים להציל את עצמם
צילום: ניצן דרור
מומלצים