שתף קטע נבחר

בית המשפט קבע: נער בן 17 השליך רימוני גז ובקבוקי תבערה לבתי פלסטינים

הותר לפרסום כי לפני כמה ימים קבע בית המשפט כי הנאשם, שהיה נער באותה עת, השליך יחד עם חברו בקבוקי תבערה ורימוני גז לבתי פלסטינים, בזמן שתושבי הבית ישנו. כמו כן ביצע פעולות תג מחיר נוספות. הרשעתו, וכן עונשו, ייקבעו בהמשך

הכרעת דין בפרשת הטרור היהודי "גוש טלמונים ": בית המשפט קבע כי אחד הנאשמים, שהיה באותה העת בן 17, ביצע עבירות חמורות כלפי ערבים. כך הותר היום (ג') לפרסום.

 

בית המשפט קבע בהכרעת הדין כי הנאשם היה חבר בארגון טרוריסטי וכן שעבר על עבירות של הצתה, תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, חבלה בכוונה מחמירה ועבירות נוספות. עם זאת הוא זוכה מעבירה של החזקת נשק. מכיוון שמדובר בקטין נקבע כי ביצע את העבירות, אך שאלת הרשעתו תיקבע רק בגזר הדין.

רכב שהוצת על ידי הנאשמים בפרשה ()
רכב שהוצת על ידי הנאשמים בפרשה

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, כמה פעילים יהודים באזור בנימין ביצעו פעולות "תג מחיר" שונות שכללו מעשים פליליים, לצד הפצת תעמולה ופרסום המעשים בדרך פרובוקטיבית. בין היתר הם הציתו רכוש השייך לערבים וריססו כתובות בעלות תוכן פרובוקטיבי ומתריס. הפעולות כוונו נגד אנשים תמימים אך ורק בשל השתייכותם הדתית או הלאומית.

 

לפי אחד האישומים, הקטין וקטין נוסף ביקשו להעביר מסר לגורמי הממשל בישראל שלפיו מעצר וחקירת החשודים בפרשת דומא לא יביא לסיכול אירועי "תג מחיר", וקשר קשר לביצוע פיגוע כלפי האוכלוסייה הערבית. ב-22 בדצמבר 2015 הגיעו השניים לבית בפאתי הכפר ביתילו, שבו ישנו באותה העת בני זוג ובנם הפעוט בן תשעה חודשים. הנערים ניפצו חלון סמוך, השליכו רימוני גז צה"ליים לתוך הבית ונמלטו בריצה מהמקום, כשהם מודעים לעובדה שהבית מאויש.

 

 

על פי אישום נוסף, בנובמבר 2015 הם החליטו להוציא פיגוע נקמה ברקע פיגועי טרור שבוצעו באותה העת נגד אזרחים יהודים. השניים הגיעו לבית משפחה בכפר מזרעה אל קבליה, זרקו שני בקבוקי תבערה לבית בזמן שהמשפחה ישנה ונמלטו מהמקום.

 

במקרה אחר, בתגובה לפיגוע שבו נרצחו בני הזוג איתם ונעמה הנקין ז"ל, כמה נאשמים יידו אבנים על רכבים פלסטינים, ניפצו שמשות רכב חונה וניקבו את צמיגיו ובהמשך הציתו רכב בכפר ביתילו. עוד מיוחס לנאשם ולאחרים כי הצטיידו במקלות עץ ונסעו לכיוון הכפר הפלסטיני ראס כרכר, במטרה להכות ערבי. לאחר שהבחינו במתלונן, פלסטיני בן 59, שעסק באותה עת בעבודה חקלאית, ריססו בפני המתלונן גז מדמיע והכו אותו באמצעות המקלות.

כתובת שרוססה במסגרת הפרשה  ()
כתובת שרוססה במסגרת הפרשה

בהחלטתו קבע בית המשפט: הנאשם, יחד עם נאשם שני, פעלו בצוותא כדי להוציא לפועל פיגועים קשים נגד אזרחים ערבים בשל מוצאם, כאשר את שני הפיגועים החמורים ביותר ביצעו בעצמם. אין המדובר באירועים ספורדיים, מנותקים, אלא ברצף של מעשי עבירה שבמרכזם הכוונה לפגוע בגוף וברכוש של פלסטינים אך ורק בשל מוצאם, כשזהותם הפרסונלית של קורבנות העבירה כלל לא הייתה ידועה לנאשמים".

 

עורכי הדין דן כהן ורעות אבירי מפרקליטות מחוז מרכז, שניהלו את התיק, מסרו: "בית המשפט קבע כי הנאשם ביצע עבירות אלימות ורכוש שבוצעו ממניע גזעני וכוונו נגד פלסטינים ורכושם, אך ורק בשל השתייכותם הדתית או הלאומית, וכן קבע כי ביצע עבירות במסגרת ארגון טרוריסטי. הפרשה מדגימה כי רשויות החוק והאכיפה פועלות במלוא הנחישות למיגור פעולות אלימות המהוות פעולות טרור ועל רקע לאומני מובהק".

 

במסגרת הפרשה הורשעו בעבר חמישה נאשמים ונגזרו עליהם עונשי מאסר. ביניהם שותפו לעבירות של הנאשם, קטין בן 16 בעת ביצוע המעשים, שהורשע על פי הודאתו ונידון זה מכבר לחמש שנות מאסר.

 

עו"ד חי הבר, המייצג את הקטין יחד עם עו״ד יהודה שושן מסר בתגובה: "בהכרעת דינו גם קיבל בית המשפט חלק מטענות ההגנה ולאור כך אף זיכה את הקטין ממספר מעשים שיוחסו לו בכתב האישום. מכל מקום יש רק להביע צער על האופן שבו התנהלה היחידה החוקרת והפרקליטות בתיק זה שכללה, בין היתר, שימוש במונחים של 'טרור' בכל הנוגע לקטין. האם באמת ראוי שמדינת ישראל תשים באותה המשבצת נער טועה שעשה מעשים פלילים עם רוצחים מהחמאס?

 

"אנו סבורים כי הכרעת הדין בנוגע לסעיפים שמתייחסים למעשים כ'מעשי טרור' שגוי ביסודו, הן משפטית והן עובדתית, מדובר במהלך שכל כולו יחסי ציבור וחבל שכך הוחלט. בכל אופן כל התייחסות נוספת קצת מקדימה את עצמה שכן על כולנו להמתין לגזר הדין. בשולי הדברים אציין כי קצת תמוה מדוע אצה-רצה הפרקליטות לבקש לפרסם את הכרעת הדין כאשר עדיין עונשו של הקטין לא נגזר ובשים לב כי מדובר באירועים מלפני כארבע שנים. אז בהחלט לא ברור מה היה כל כך דחוף ומדוע לא המתינו עוד קצת לסיום התיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים