שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משפחות הל"ה נגד סרטון הליכוד: "סמלם היה אחדות העם, זה מקומם ומביש"
  משפחות חללי שיירת הל"ה, שחלקת הקבר שלהם הופיעה בתעמולת הליכוד, מחו: "מכאיב שמנצלים את הזיכרון בצורה פלגנית". משפחות שכולות נוספות זעמו: "לא סופרים אותנו". נתניהו: "כאח שכול אני מבין את כאב המשפחות"

   

   

  סרטון התעמולה של הליכוד, שהציג תמונה של בית עלמין צבאי, גרם לכעס רב בקרב משפחות שכולות, במיוחד אלה ששכלו את יקירהם בשיירת הל"ה ונדהמו לגלות את חלקת הקבר של קרוב משפחתם בסרטון. אורי קושניר, יו"ר משפחות הל"ה ששכל את אחיו טוביה בשיירה, אמר ל-ynet: "הסמל שלהם היה והינו אחדות העם - ופתאום מגיע איזה מופע על חשבון המצבות האלה שמכניס פוליטיקה בצורה הכי מפלגת ומסכסכת. זה פשוט חילול הזיכרון, זה מקומם ומביש".

   

  כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  ליכוד טי וי בבית העלמין הצבאי (צילום: ליכוד טי וי)
  חלקת הל"ה בסרטון הליכוד. "הסמל שלהם היה והינו אחדות העם"(צילום: ליכוד טי וי)

   

  קושניר סיפר כי זיהה מיד את החלקה שבה קבור גם אחיו, "בכל שנה אנחנו מתייחדים כל המשפחות בחלקה הזו, הנופלים שלנו היו מכל שכבות העם ומכל הרקעים האידיאולוגיים והמפלגות. אי אפשר לדבר בשם הנופלים על צד כזה או אחר של המפה הפוליטית, בין הנופלים היו מכל העם וזה מכאיב מאוד שגם את הזיכרון הזה צריך לנצל בצורה פלגנית, שוברת ומסכסכת".

   

  טוביה קושניר ז
  טוביה קושניר ז"ל

  האנדרטה לזכר שיירת הל"ה (צילום: ירון רוזנטל) (צילום: ירון רוזנטל)
  האנדרטה לזכר שיירת הל"ה(צילום: ירון רוזנטל)

  שיירת הל"ה הייתה מחלקה שיצאה לתגבר את גוש עציון המנותק במלחמת העצמאות. הלוחמים יצאו לדרכם בשעות הלילה המאוחרות, אך לפנות בוקר התגלו, כותרו על ידי המוני ערבים מהסביבה וכל לוחמי השיירה נהרגו בקרב שנמשך לאורך כל היום. פרשת הל"ה נחרטה בזיכרון הלאומי כסמל למחיר הכבד ששילם היישוב היהודי במלחמת העצמאות וכן כסמל לגבורה וההקרבה שאפיינו מלחמה זו.

  ארז שגיא ()
  ארז שגיא ז"ל

  אלכסנדר דורון, אחיינו של אלכסנדר (לוסטיג) שוני ז"ל מנופלי שיירת הל"ה, אמר: "הזדעזעתי לראות שימוש באנשים שהקריבו את חייהם עבור המדינה לצורך מסרים פוליטיים של הליכוד. אם הדבר אכן קיבל את אישור ראש הממשלה זה מצביע על שיקול הדעת הפגום והלקוי שלו".

   

  "התחושות שלי מהסרטון הזה מאוד קשות", הוסיף דורון. "דוד שלי שעל שמו אני קרוי הוא אחד מהל"ה וזה ניצול מאוד ציני, קשה ולא במקום של אנשים שהקריבו את החיים שלהם למען המדינה בשביל מטרות פוליטיות. אם לא היו מסירים את הסרט, הייתי מגיש תביעה משפטית בעניין הזה על עוגמת הנפש שנגרמה לנו".

   

  עו"ד נילי אגוזי, בתה של אלמנת אחד הנופלים: "אמא שלי אלמנתו של יוסף (יופ) קופלר, מנופלי הל"ה. כל המשפחה שלנו שומרים את זכרו ועולים לקברו בכל שנה. לא רציתי לצער אותה כל כך בשעת ערב ואני מתארת לעצמי שהיא עוד לא ראתה. אם הייתה רואה זה היה מאוד פוגע בה. שאלתי את עצמי כמה אטימות יכולה להיות במדינה הזו אפילו כלפי משפחות נופלים? שיירת הל"ה הייתה קבוצה של אנשים שנלחמו יחד כתף אל כתף ונפלו יחד: חילונים ודתיים, אשכנזים ומזרחים. לכן להפוך את הנושא הזה למקור פילוג בשביל תעמולת בחירות זוועתית עם כל התמונות מהפיגועים זה כל כך מצער אותי". אגוזי נולדה מנישואיה השניים של האם האלמנה.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התנצל על הסרטון, הורה להוריד אותו מהרשת והאחראים ל"ליכוד TV" הושעו מתפקידם עד להודעה חדשה. נתניהו פרסם התנצלות: "מיד כשדווחתי הערב על טעות העריכה המצערת שנעשתה במטה הליכוד, הנחיתי להסיר את התמונה, לתחקר את האירוע ולנקוט צעדים נגד האחראים לתקלה. כאח שכול שב-43 השנים האחרונות עולה לקבר אחיו ז"ל בהר הרצל, אני מבין היטב את כאב המשפחות".

  בסרטון נראה הפובליציסט אבישי עברי תוקף את הרמטכ"ל לשעבר ומפלגתו. בסוף הסרטון הוא נצפה ברקע בית עלמין צבאי ואומר "גנץ זה שמאל ושמאל זה מסוכן". בסצנה אחרת נראה עברי כשמאחוריו תמונות מפיגועים, בהם גם כאלה שאירעו במהלך שלטון נתניהו. עברי הושעה משידורי "הליכוד טי.וי" לאחר פרסום הסרטון, אולם מגיש השידורים אלירז שדה יישאר בתפקיד.

   

  אלי דהאן, ששכל את בנו אסף ז"ל באסון המסוקים, סיפר כי קיבל לאורך הערב טלפונים רבים ממשפחות שכולות. "כולם מביעים תדהמה מזילות השכול הבלתי מתקבלת על הדעת של אנשים מסוימים. כנראה שהפוליטיקאים לא מבינים שאנחנו ממשיכים להיאבק יום-יום אחרי האסון שפקד אותנו. יש גורמים שלא בוחלים באמצעים כדי לקדם את האינטרסים שלהם".

  ליעד לביא ז"ל. "התרגלתי שאף אחד לא סופר אותנו" (צילום: באדיבות המשפחה ) (צילום: באדיבות המשפחה )
  ליעד לביא ז"ל. "התרגלתי שאף אחד לא סופר אותנו"(צילום: באדיבות המשפחה )

  "כשראיתי את הסרטון הרגשתי לרגע שאני לא במדינת ישראל ושזה תשדיר של האויב", אמר שמואל לביא, ששכל את בנו ליעד ז"ל בצוק איתן. "זה עצוב, אבל התרגלתי שחלק מהעולם שלנו זה שאף אחד לא סופר אותנו. הזלזול של נתניהו במשפחות השכולות, שראינו אחרי פרסום דו"ח המבקר, נמשך גם פה".

   

  לביא הוסיף כי הוא אינו מקבל את ההתנצלות של נתניהו: "יכול להיות שהוא לא היה שותף לסרטון, אבל אני בטוח שזו רוח המפקד כי אחרת אף אחד לא היה מעז לעשות דבר כזה. אני בטוח לא אבחר בו ואני קורא לכל ההורים השכולים שלא להצביע עבורו, רק בגלל הסרטון הזה".

   

  "ראיתי את זה והצטמררתי. זה גועל נפש", אמר אילן שגיא, אביו של ארז ז"ל שנפל בצוק איתן. "להכניס תמונה של בית עלמין צבאי לתוך הפוליטיקה זה משהו שלא עושים".

   

  אלי טהר, ששכל את אחיו יוסי ולאחר מכן גם את בנו רועי, הגיב בתדהמה לסרטון: "אני כואב, דומע והמום. זה סרטון שפוגע ישירות בלב של המשפחות השכולות. נחצו פה קווים אדומים. הילדים שלנו גם מימין וגם משמאל, שכבו במלחמה אחד ליד השני ושוכבים בקברים אחד ליד השני. הם משחקים על הדם של חללי צה"ל כדי להגיע לשלטון, פשוט דורכים בלי להתחשב. שיעזבו אותנו בצד, אנחנו לא במשחק הזה".


  פורסם לראשונה 26/02/2019 23:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ליכוד טי וי
  חלקת הל"ה בסרטון הליכוד
  צילום: ליכוד טי וי
  מומלצים