שתף קטע נבחר

העו"ד של טראמפ מגיע למסור ראיות נגדו בקונגרס

עו"ד מייקל כהן, שהיה איש סודו של נשיא ארה"ב אך בגד בו וסיפר כי שיקר למענו, מתייצב לעדויות בוועדות המודיעין של הסנאט ובית הנבחרים. גורם הבקיא בפרטים סיפר: הוא יעיד על שקרים, מעשי מרמה והתנהלות גזענית של טראמפ – וגם יספק מסמכים

עורך דינו לשעבר של דונלד טראמפ, מייקל כהן, צפוי לספק מחר (יום ד') בדיון בבית הנבחרים האמריקני עדות פומבית נדירה על המתרחש מאחורי הקלעים בבית הלבן, ולספר על שקרים, מעשי מרמה והתנהלות גזענית לכאורה של הנשיא. כך מדווחים כלי תקשורת בארה"ב על סמך גורם הבקיא בפרטי העדות שימסור כהן. לפי הדיווחים, דברים שעליהם יעיד כהן עשויים להתברר כעבירות פליליות, והוא צפוי לספק מסמכים שלדבריו מעידים על המעשים שהוא מייחס לנשיא.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

דונלד טראמפ מייקל כהן (צילום: AP, AFP)
טראמפ ומייקל כהן. הנשיא: "שיקר כדי להקל את עונשו"(צילום: AP, AFP)

כהן הגיע היום לגבעת הקפיטול ליום הראשון מבין שלושה שבהם יופיע בפני חברי קונגרס, תחילה בעדות בדלתיים סגורות לפני חברי ועדת המודיעין של הסנאט. מחר יעיד בפני ועדת הפיקוח והרפורמה של בית הנבחרים, אז יוכל הציבור הרחב לשמוע אותו, ולאחר מכן, ביום חמישי, יעיד שוב בדלתיים סגורות – הפעם בפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים.

 

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס ניסתה להקדים היום תרופה למכה, כשאמרה כי "מעוררת גיחוך המחשבה שמישהו יתייחס ברצינות לשקרן מורשע כמו כהן. פתטי לראות אותו מקבל עוד הזדמנות להפיץ את השקרים שלו".

דוברת הבית הלבן שרה האקבי  (צילום: EPA)
סנדרס, הדוברת של טראמפ. "מגוחך שעוד נותנים לו הזדמנות לדבר"(צילום: EPA)

רבים מחברי הקונגרס אכן מתייחסים בחשדנות לעדותו של כהן, שכבר נידון למאסר אחרי שנחשף כי בשנת 2017 שיקר בעדויות בפני ועדות המודיעין של בית הנבחרים ושל הסנאט. הוא הודה כי שיקר לקונגרס כשטען שבינואר 2016 כבר זנח את הטיפול בהצעה להקים מגדל על שם טראמפ במוסקבה, כשבפועל המשיך לעסוק באפשרות לקדם את הפרויקט עוד חודשים לאחר מכן. עם זאת, חברי הקונגרס רוצים לשמוע מה יש לו לומר כעת, אחרי שבשנה שעברה זנח את נאמנותו לטראמפ, שעליו גונן במשך שנים.

 

עדותו של כהן היא מהחשובות ביותר מאז תחילת החקירה של ועדות המודיעין של בית הנבחרים והסנאט בנוגע לשאלה אם היו קשרים בין אנשי הקמפיין של טראמפ בבחירות לנשיאות לבין רוסיה. מלבד הודאתו ששיקר לקונגרס, כהן הודה אשתקד כי הפר את חוקי מימון הבחירות משום שארגן בשם הנשיא תשלום דמי שתיקה לשתי נשים הטוענות כי ניהלו רומנים עם טראמפ. התביעה הפדרלית בניו יורק קבעה כי טראמפ הנחה את כהן לשלם את הכסף. טראמפ דוחה את ההאשמות וטוען כי כהן שיקר לחוקרים כדי להשיג לעצמו עונש קל יותר משמגיע לו.

דונלד טראמפ שחקנית הפורנו פורנו סטורמי דניאלס (צילום: AFP)
שחקנית הפורנו סטורמי דניאלס. דמי שתיקה(צילום: AFP)

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה

גורם הבקיא בפרטי העדות שעומד כהן למסור לקונגרס אמר כי הוא יספק מידע על התצהירים הכספיים של טראמפ, שלדבריו מראה שהנשיא שיקר בדיווחים על נכסיו כדי לשלם מסים נמוכים יותר; יספק פרטים על התשלום לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס הטוענת שטראמפ ניהל איתה רומן, ויטען כי טראמפ ארגן סיפור כיסוי שבמסגרתו ייווצר מצג שווא שכהן קיבל את הכסף בחזרה; ויטען שטראמפ שאל אותו שאלות בנוגע לפרויקט מגדל טראמפ במוסקבה במהלך 2016, השנה שבה כבר דהר בפריימריז הרפובליקניים בדרך לנשיאות.

 

כהן צפוי לדבר גם על מה שידוע לו על הפגישה בין גורמים בקמפיין של טראמפ לבין עורכת דין רוסייה במגדל טראמפ לפני הבחירות ב-2016, פגישה שמעניינת במיוחד את הקונגרס ואת התובע המיוחד רוברט מולר, המנהל את החקירה הגדולה בנוגע לפרשת רוסיה גייט. על נושאים הקשורים לרוסיה צפוי כהן לדבר רק בעדויות בדלתיים סגורות בפני ועדות המודיעין, משום שיו"ר ועדת הפיקוח והרפורמה, שבה תהיה העדות פומבית, אינו רוצה שהיא תחבל בחקירתו של מולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עו"ד מייקל כהן. יספק מסמכים
צילום: AFP
מומלצים