שתף קטע נבחר

סיבה לדאגה: יותר נשים צעירות לוקות בהתקף לב

מחקר חדש ומקיף שנערך בארצות הברית מצביע על עלייה מדאיגה בסיכון להתקפי לב בקרב נשים צעירות. בקרב גברים צעירים, לעומת זאת, כמעט שלא חל שינוי בסיכון ללקות במחלה. קרדיולוג מומחה: "הממצאים מחייבים ערנות מוגברת מצד נשים"

מגמה מטרידה: הסיכון ללקות בהתקף לב גובר בקרב נשים צעירות, כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי Circulation.

  

התקף לב, או אוטם שריר הלב, מתרחש כאשר חלק מהלב אינו מקבל מספיק דם. על פי ארגון הבריאות העולמי בעולם, 85% מכלל מקרי המוות הקשורים למחלות לב וכלי דם נובעים מהתקפי לב ושבץ.

 

עלייה בשכיחות של גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב נשים צעירות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עלייה בשכיחות של גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב נשים צעירות(צילום: shutterstock)

 

המחקר המקיף נערך בארבע מדינות בארצות־הברית בין השנים 1995־2014 וכלל נתונים של 28,732 מאושפזים. הנבדקים במחקר התחלקו לשתי קבוצות: צעירים (35־54) ומבוגרים (55־74). תוצאות המחקר העלו כי חלקן היחסי של נשים צעירות שלקו בהתקף לב עלה באופן משמעותי מאז 1995, מ־21% מאוכלוסיית המתאשפזות, ל־31% (כלומר, עלייה של 10%).

  

בקרב הגברים התמונה הייתה שונה. בעוד אצל הנבדקות חלה עלייה משמעותית, בקרב הנבדקים מקבוצת הצעירים כמעט ולא חל שינוי בסיכון ללקות בהתקף לב. בנוסף, נמצא כי נשים נטו יותר לפתח אי־ספיקת לב חריפה, וקיבלו טיפול פחות אינטנסיבי מאשר הגברים.

  

צעירים יותר - חולים יותר

עוד מצא המחקר כי ישנה עלייה בשכיחות של גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב נשים צעירות: יתר לחץ דם, סוכרת, פגיעה כלייתית ואירועים מוחיים. החוקרים העלו השערה כי ייתכן ועליית השכיחות של התקפי הלב נובעת מתופעות אלו.

  

"המסר הוא כי אחוז הולך וגדל של התקפי לב מתרחש בקרב מטופלים צעירים יותר, למרות שהאוכלוסייה שלנו מזדקנת", טוענים החוקרים.

  

למרות הממצאים המדאיגים, ביקורות על המחקר גורסות כי הוא מוגבל שכן בדק ארבע קהילות בלבד. "ההנחה הרווחת היא כי נשים צעירות מוגנות באופן יחסי מהתקפי לב, וזאת בזכות הפרופיל ההורמונלי בגילים אלה, המעכב התפתחות טרשת העורקים", מסביר ד"ר יצחק אבנד, קרדיולוג מומחה וסמנכ"ל רפואה בשח"ל, "עם זאת, המגמה המוצגת במחקר בהחלט מדאיגה, וייתכן, אם כי לא הוכח במחקר זה, כי הנטייה הגוברת בקרב הציבור הרחב לפתח בגיל צעיר אורח חיים פחות בריא, ולעלייה דרמטית בשיעור הסוכרת בקרב אנשים צעירים, עלולה בכל זאת להוביל להתפתחות אירועים לבביים חריפים".

  

לדבריו של ד"ר אבנד, נתון נוסף הדורש תשומת לב הוא העובדה שנשים מקבלות פחות טיפולים שהוכחו כיעילים בקרב חולי לב, כדוגמת מדללי דם מתקדמים, צנתורים טיפוליים וסטאטינים. "אין ספק שהממצאים מחייבים ערנות גוברת בקרב נשים לאפשרות של התפתחות התקפי לב גם בגיל הצעיר”, מסכם ד"ר אבנד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shuttetrstock
עלייה בהתקפי לב אצל צעירים
צילום: shuttetrstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים