שתף קטע נבחר

"מקסימום יראו שיטפון": דקה אחרי דקה עד האסון

ב-12:25 נמסר על גשם באגן הניקוז של נחל צפית, ב-13:00 החניכים נכנסו לנחל - ונהרגו. מנהל מכינת בני ציון והמדריך יואשמו בהריגה בכפוף לשימוע. כתב החשדות שהגיע לידי ynet מגולל איך התעלמו מכל האזהרות. "מי יבוא בל"ג בעומר??! זו לא נראית זרימה משמעותית, רק חשש לשיטפונות"

 

 

החזאי הזהיר, המדריכה חששה, מנהל יחידת החילוץ התריע - אבל הם התעלמו פעם אחר פעם. מכתב החשדות נגד מנהל מכינת "בני ציון" יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב, שהגיע לידי ynet, עולה בבירור שהם התעלמו מהמידע שהועבר אליהם.

 

קראו כאן את כתב החשדות במלואו

 

ההחלטות הללו עלו בסופו של דבר בחייהם של תשע ונערות ונער שנספו באסון השיטפון בנחל צפית. היום הוחלט כי המנהל כאהן והמדריך ברדיצ'ב יואשמו בהריגה בכפוך לשימוע. התיק נגד המדריכה נועם דור נסגר. ההורים אמרו כי אישום לאחר שימוע על פחות מהריגה "יהיה יריקה בפרצוף".

  

דור, בוגרת מכינת "בני ציון", ריכזה את תחום גיוס המועמדים והעשייה החברתית. מכתב החשדות עולה שדור - בתו של סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה - ניסתה שוב ושוב למנוע את קיום הטיול, אך איש לא הקשיב לה.

כוחות חילוץ בנחל (צילום: חיים הורנשטיין)
כוחות החילוץ בנחל(צילום: חיים הורנשטיין)

השתלשלות האירועים באסון בנחל צפית ()

ביום ראשון, 22 באפריל אשתקד, תחילת השבוע שבו אירע האסון, שלחה המדריכה הודעה בקבוצת הוואטסאפ "עדכוני חניכים יא". בקבוצה, שבה היו חברים פרט למדריכה גם המנהל, המדריך ברדיצ'ב והמדריכים הנוספים (אך לא החניכים) היא שלחה הודעת הכוללת את התחזית ובה נכתב כי "צפויות סופות רעמים פזורות וסיכוי של 80% למשקעים". היא שאלה לפיכך אם יש צורך לתכנן מסלול חלופי.

 

באותו יום היא קיבלה וואטסאפ מאביה צביקה דור, ששלח לה את הודעת השירות ההידרולוגי: "עונת הגשמים עומדת להסתיים, אך זו בדיוק התקופה שבה מופיעים שיטפונות בנגב, בערבה ובמדבר יהודה שיכולים להיות עוצמתיים. היום התפתחו שיטפונות במדבר יהודה, אולם זה רק הקדמה לאירוע שיטפונות שכרגע נראה משמעותי ויפקוד אותנו מיום רביעי. יש להיערך". נועם ביקשה לשקול אפשרות לדחיית הטיול ולמחרת אכן הוחלט לדחות את קיומו. בתחילה, יש לציין, תוכנן טיול בנחל צאלים, אך הוא נסגר והוחלט לשנות את מקום הטיול לנחל צפית.

 

בשעה 11:37 שלחה הודעה לחניכים לפיה היא וצוות הגיוס שאותו היא מלווה החליטו לדחות את הטיול לאור התחזית, לפיה צפויה זרימה משמעותית בנחלים בדרום הארץ. בתגובה כתב מנהל המכינה כאהן: "השתגעתם, מי יבוא בל"ג בעומר??!" כאהן, שלא היה מרוצה מההחלטה לדחות את הטיול, היה נחוש לקיים אותו במועד למרות ההתרעה על שיטפונות.

אילן בר שלום ז
הרוגי האסון

"זה ממש לא נראה זרימה משמעותית, זה נראה חשש לשטיפונות", הוסיף המנהל ולעד לאחד מחניכיו שהתריע על כך שהטיול לנחל צאלים בעת הזו אינו בטוח: "מי מכניס את ההיסטריה, ש'"?. בקבוצת הוואטסאפ המשיכו להתכתב בנושא, ומנהלת המשרד ומשאבי אנוש במכינה הודיעה כי "כלל הטיולים של משרד החינוך באזורים של השטפונות בוטלו".

 

מכתב החשדות עולה כי נועם העבירה התרעות לשיטפונות בקבוצה, אך מנהל המכינה ביטל אותה. "מקסימום יראו שיטפון בצאלים שזה אחלה", כתב כאהן וביקש שהחניכים יביאו ציוד לגשם. כאהן אף שוחח עם מנהל בית הספר לסיירות קק"ל והתייעץ עמו בדבר האפשרות לקיים את הטיול בנחל צאלים. זה הסביר לו שאסור בשום פנים ואופן לטייל בערוץ משום שישנו חשש לשטפון. מנהל בית הספר לסיירות אף שלח לו הודעה כי "התחזית מבחינת שיטפונות נראית מבטיחה", והציע לו לשנות את המסלול.

 

מנהל המכינה אף שוחח עם מפקד יחידת חילוץ ערד שהציע לו לא לקחת סיכונים ולא לקיים את הטיול בנחל צאלים. מנהל המכינה שלח הודעה בקבוצה כי במקרה שיילכדו בשיטפון על החניכים "לפתוח אוהלים וליהנות מהשיטפון". המדריכה קיבלה הודעה מאבא שלה, סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה, כי "כדאי לוותר הפעם. האירוע יהיה חריג ושונה ממה שאנו מכירים. אל תקחו צ'אנסים".

יובל כהאן ()
המנהל יובל כהאן

נועם, שהייתה מודאגת עקב העובדה שמנהל המכינה והמדריך מסרבים לדחות את הטיול, העבירה את ההודעה של אביה בקבוצה כדי לשכנע אותם לדחות את הטיול. נועם הודיעה לברדיצ'ב כי היא "מפחדת ומרגישה שזו אחריות גדולה מדי לקחת". ברדיצ'ב כתב לה כי "לא תהיה להם בעיה לקחת אחריות". היא שלחה לו הודעה נוספת, ביקשה ממנו שישנה את המסלול בנחל צאלים והזהירה: "אי אפשר לדעת, הטבע לא בשליטתנו. אי אפשר באמת לצפות איפה יזרום וכמה". שניים מחניכי המכינה עשו את המסלול של נחל צאלים והודיעו כי דרך הנחל מסוכנת אם יהיה שיטפון.

 

בתגובה לחששות של המדריכה השיב מנהל המכינה: "חברים, כבר סגרנו מזמן את העניין וחוזרים על עצמנו. סיכמנו שמקסימום יראו שיטפונות". למרות הדברים שלו, נועם המשיכה והתריעה וכאהן אמר בהודעה קולית: "שוב, צריך לזכור מה זה חשש לשיטפונות. שיטפון לא מגיע מהאדמה, הוא לא מגיע פתאום. יש לנו טלפון לווייני, יש לנו מטאו-טק, יש לנו מכ"ם גשם כל הזמן. אנחנו גם מרגישים אם יורד גשם, לא נעשה שום דבר בצורה עיוורת". בנוסף ציין כי "שום דבר לא יכול לקרות אם נפעל בצורה מחושבת. הדבר היחיד שיכול לקרות זה שלא ייצאו לטיול ולא יראו שיטפון".

 

ערב לפני הטיול התקיימה ישיבה ומנהל המכינה החליט לקיים את הטיול בנחל צאלים. זאת, למרות ההתרעות בדבר אפשרות לשיטפון, כולל של חברת מטאו-טק. כאהן ציין כי אם מטאו-טק יודיעו להם כי החל לרדת גשם באזור נחל צאלים לא ייכנסו לנחל. בסופו של דבר, ביום רביעי הוחלט לשנות את מסלול הטיול.

אביב ברדיצ'ב ()
המדריך אביב ברדיצ'ב
 

כאהן אף שלח כתבה של ynet ובה כותרת "ברד במרכז, הצפות בדרום: חשש לחיי נער שנסחף". כמו כן, תואר מקרה של קבוצת תלמידים ממרכז הארץ שנקלעו עם האוטובוס לשטפון ונזקקו לחילוץ. בשעה 16:44 נועם הודיעה להם כי נחל צאלים סגור בשל ירידת הגשמים. המדריכה וברדיצ'ב דנו באפשרות לשינוי המסלול. הם הגיעו למסקנה כי אחת האפשרויות היא טיול בנחל צפית ותמר, כ- 40 ק"מ דרומית לנחל צאלים.

 

נועם התייעצה עם איש רשות הטבע והגנים שאמר כי אם יהיה מזג אוויר טוב ושמשי מסלול זה מתאים לטיול. אך הוא הבהיר לה כי אם יירד גשם המסלול מסוכן בשל השיטפונות. כך, הם החליטו על המסלול בנחל צפית, מבלי שערכו כל הכנה לנושא. ברדיצ'ב, שהאזין לשיחה של השניים, קיבל החלטה על שינוי המסלול.

 

ביום רביעי בשעה 22:58 שלח מנהל המכינה הודעה בקבוצה כי יש חשש ממשי לשטפונות. "האירוע נראה חריג ונדיר", כתב. למרות שהוא שלח בעצמו את ההתרעה, והיה ברור כי יום למחרת צפויה סכנה ממשית של שיטפונות חריגים, הוא לא בירר פרטים לגבי מסלול הטיול.

חיפושים נעדרים נחל צפית מד
השיטפון בנחל צפית, אשתקד(דוברות מד"א)
 

ב-7:00 בבוקר של יום חמישי, יום האסון, ביקש ברדיצ'ב תחזית מזג אוויר לנחל תמר ונחל צפית מאחד מבוגרי המכינה, ששימש כחזאי בחיל האוויר. הוא קיבל הודעה בשעה 7:18 שלפיה אין חשש לגשמים, אך עוד שעתיים יגיעו נתונים נוספים. בשעה 8:10 התקשר לחברת מטאו-טק וביקש תחילה תחזית לאזור נחל צאלים. "זה לא יום לפעילות בחוץ", אמר לו החזאי. ברדיצ'ב אמר כי הם חושבים לטייל בנחל תמר והחזאי השיב לו כי גם באזור זה אין שינוי במזג האוויר.

 

בשעה 9:37 שלח בוגר המכינה, אלמוג לאופר, ששימש כחזאי בחיל האוויר, הודעה למדריך וכתב: "נראה כי יש החמרה משמעותית וסיכוי לגשם". אך ברדיצ'ב לא עדכן איש במידע. בשעה 9:55 קיבל דואר אלקטרוני ממטאו-טק, כאשר בכותרת נכתב כי מדובר בתחזית לאזור צאלים (ערד) ובו צוין כי "קיים חשש כבד לשטפונות בנחלי האזור". גם את ההודעה הזו לא העביר.

 

בשעה 10:03 התקשר ללאופר ושחח עמו לגבי ההחמרה בגשמים. ברדיצ'ב שאל אם הוא מבין בשיטפונות ונענה בשלילה. בשעה 11:02 החלו החניכים לטפס בסולמות של נחל תמר. בשעה 11:25 שלח מנהל המכינה הודעה בקבוצה: "אתם מאופסים על גשמים ושיטפונות צפויים נועם"? נועם הודיעה כי צפוי להתחיל טפטוף בשעה 12:00 והם אמורים לצאת מהנחל תוך שעתיים שלוש.

 

בכתב החשדות נאמר כי "אף שכאהן הבין שהחניכים בתוך מסלול הנחל, וכי בחצי השעה הקרובה צפוי גשם, ואף שהתריע כי אם יורד עליהם גשם אסור להיכנס לנחל מחשש לשיטפון, הוא לא עשה מאומה כדי להוציא אותם מהנחל". במקום זאת, ענה רק: "אז תהיו ערניים, כולל ניתוח אגני הנחל ומיקום הקבוצה ומיקום הגשם".

ציון אמיר (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד ציון אמיר(צילום: מוטי קמחי)
 

בשעה 12:00 החל לרדת גשם על החניכים. ברדיצ'ב הניח כי תוך שעה יוכלו לעבור את תוואי נחל צפית. בשעה 12:03 לאופר התקשר אליו ואמר כי בשעה זו באזור נחל תמר ונחל צפית צפוי גשם קל עד בינוני ובשעה 15:00 צפוי גשם משמעותי.

 

איש רשות הטבע והגנים התקשר לנועם בשעה 12:25, ומסר לה שהחל לרדת גשם במכתש הקטן, אגן הניקוז של נחל צפית, ועל החניכים להזדרז ולצאת מהנחל. נועם התקשרה לברדיצ'ב וניסתה להשיג אותו. בשעה 12:34 הוא התקשר אליה. החניכים טרם נכנסו לנחל צפית עצמו ונועם מסרה לו את מה שאיש רשות הטבע והגנים אמר לה.

 

בשעה 12:38 שלחה נועם הודעה בקבוצה "התחיל לרדת גשם במכתש הקטן שהוא האגן של צפית. הם תוך פחות משעה מחוץ לנחל. עליהם יורד טפטוף קל".

 

בשעה 12:50 כתב כאהן כי הוא בישיבה, בשעה שהחניכים רגע לפני הכניסה לנחל צפית. תוך דקות הם נכנסו לתוך ערוץ הנחל והחלו לצעוד בו. בשעה 13:13 לערך, מי השיטפון שנאספו באגן הניקוז במישור רותם זרמו במורד הנחל ופגעו בעוצמה בחניכים. "מי השטפון סחפו עמם את 10 המועמדים לגיוס והחניכים והטיחו אותם אל הסלעים שמורד הנחל", נכתב. תשע נערות ונער נספו באסון שאותו ניתן היה למנוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים