שתף קטע נבחר

העו"ד של טראמפ בקונגרס: "הוא ידע על הפריצה לדמוקרטים"

מייקל כהן, שהודה ששיקר למען טראמפ ונשלח למאסר, הגיע לעדות נדירה. הוא טען שטראמפ ידע מראש על הדלפת המיילים ממחשבי הדמוקרטים, והיה מעורב במגעים לבניית מגדל במוסקבה בזמן הקמפיין. על דמי ההשתקה לנשים שניהלו רומן עם הנשיא: "שיקרתי למלניה, זה לא מגיע לה"

 

מייקל כהן, שהיה עורך דינו של דונלד טראמפ, הגיע אחר הצהריים (יום ד') לקונגרס למסור ראיות נגד הנשיא. כהן מוסר עדות פומבית נדירה על נשיא ארה"ב, וטוען לשקרים, מעשי מרמה והתנהלות גזענית לכאורה של הנשיא. כהן אמר שאין לו הוכחה שטראמפ שיתף פעולה עם רוסיה במהלך בחירות 2016, אך הוסיף: "יש לי את החשדות שלי".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

כהן, שנשלח למאסר אחרי שחשף ששיקר למען טראמפ, אמר בפתח דבריו: "אני מתבייש שהשתתפתי בהסתרת המעשים האסורים של טראמפ ולא הקשבתי למצפון שלי. אני מתבייש בגלל שידעתי מיהו טראמפ. הוא גזען, נוכל ורמאי. היום אני כאן לספר את האמת על טראמפ".

מייקל כהן (צילום: AFP)
מייקל כהן, היום בקונגרס(צילום: AFP)

מייקל כהן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

כהן, שמעיד תחת שבועה בבית הנבחרים, סיפר בין השאר על התבטאויות גזעניות של טראמפ נגד שחורים. הוא טען ששמע את טראמפ אומר שאנשים שחורים "לעולם לא יצביעו לו בגלל שהם טיפשים מדי". כהן סיפר שכאשר השניים נסעו בשכונת עוני בשיקגו טראמפ אמר לכהן ש"רק אנשים שחורים יכולים לחיות ככה". עוד לפני העדות הכחיש טראמפ טענות שהתבטא בגזענות. לפי טראמפ כהן התייצב להעיד בקונגרס בתקווה לקצר את עונש המאסר שנגזר עליו.

 

בנוסף אמר כהן שטראמפ הורה לו לאיים על התיכון והקולג' שבו למד, כדי שלא יפרסמו את תוצאות הבחינות שלו במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות. טראמפ, לפי כהן, גם הורה לו לשקר על הפטור שקיבל מהצבא בתקופת מלחמת וייטנאם. טראמפ, שטען שקיבל פטור בגלל בעיה בכף רגלו, התוודה בפני כהן שאין לו הוכחה לבעיה רפואית כזאת. "אני לא הייתי הולך לווייטנאם, אתה חושב שאני טיפש?", אמר לכאורה טראמפ לכהן.

 

"מיילים שיסבכו את קלינטון? 'זה יהיה נהדר'"

טענות קשות אחרות עלולות לסבך את טראמפ במיוחד: כהן אמר שהוא היה במשרד של טראמפ ביולי 2016 כשרוג'ר סטון, יועץ פוליטי שמקורב לטראמפ, צלצל אל המועמד הרפובליקני לנשיאות. לפי כהן סטון סיפר לטראמפ על שיחה בינו לג'וליאן אסאנג', מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס. בשיחה נאמר לו שתוך כמה ימים יודלפו מיילים שיפגעו בקמפיין הבחירות של היריבה הדמוקרטית הילרי קלינטון. "זה יהיה נהדר", אמר טראמפ.

מייקל כהן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מייקל כהן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מייקל כהן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

לטענת גורמים אמריקנים המיילים שפרסם "ויקיליקס" הם תוצאה של פריצה רוסית למחשבי המפלגה הדמוקרטית, במטרה להשפיע על תוצאות הבחירות ולהביא לניצחון הרפובליקנים. טראמפ הכחיש שידע על הפריצה למחשבי הוועידה הדמוקרטית הלאומית בזמן הבחירות.

 

בנוסף טוען כהן שטראמפ קידם את התוכנית לבניין "מגדל טראמפ" במוסקבה בזמן קמפיין הבחירות לנשיאות, ופיצה את כהן על דמי ההשתקה ששילם לשתי נשים שניהלו רומן עם הנשיא. הוא אף הציג צ'ק שלכאורה קיבל מטראמפ. כהן אמר שבהוראת טראמפ הוא הסתיר את המידע מהגברת הראשונה מלניה לטראמפ. "אחת החרטות הכי גדולות שלי זה ששיקרתי לגברת הראשונה. היא אדם טוב. אני מכבד אותה מאוד, וזה לא הגיע לה".

מייקל כהן (צילום: AFP)
צ'ק שקיבל מייקל כהן מטראמפ(צילום: AFP)

רבים מחברי הקונגרס מתייחסים בחשדנות לעדותו של כהן. מייקל כהן, נזכיר, היה יד ימינו של טראמפ במשך שנים – אך בגד בו. כהן נשלח לשלוש שנות מאסר אחרי הסדר טיעון.

 

כהן הודה ששילם דמי שתיקה לשתי נשים שניהלו רומן עם טראמפ כדי לא לפגוע בסיכויים בבחירות 2016 – ובכך עבר על חוק מימון בחירות. בנוסף הוא הודה שבשנת 2017 שיקר בעדויות בפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים ושל הסנאט. כהן הודה ששיקר כשטען שבינואר 2016 כבר זנח את הטיפול בהצעה להקים מגדל על שם טראמפ במוסקבה, כשבפועל המשיך לעסוק באפשרות לקדם את הפרויקט עוד חודשים לאחר מכן עם גורמים רוסים - במהלך קמפיין הבחירות.

 

"טראמפ הסתכל לי בעיניים: 'אין עסקים עם רוסיה'"

היום אמר כהן שטראמפ שיקר לעם האמריקני על המו"מ לבניית המגדל. כהן אמר שטראמפ ידע על המו"מ והנחה אותו מה לעשות. כהן אמר שטראמפ לא הורה לו "במפורש" לשקר לקונגרס, אך עשה זאת "בדרכו שלו". כהן אמר שבזמן שניהל מו"מ עם גורמים רוסים על הקמת הבניין טראמפ הסתכל לו בעיניים ואמר לו – "אין שום עסקים עם רוסיה".

 

כהן הזהיר את חברי המפלגה הרפובליקנית ללמוד מהמקרה שלו ולא להגן על טראמפ. "עשיתי את מה שאתם עושים עכשיו. במשך עשר שנים הגנתי על טראמפ", פנה כהן לרפובליקנים. "אנשים שהולכים אחריו בעיניים עצומות - כמו שאני עשיתי - יסבלו מאותן השלכות".

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה
 

כהן הגיע אתמול לגבעת הקפיטול ליום הראשון מבין שלושה שבהם יופיע בפני חברי קונגרס, תחילה בעדות בדלתיים סגורות לפני חברי ועדת המודיעין של הסנאט. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס ניסתה להקדים היום תרופה למכה, כשאמרה כי "מעוררת גיחוך המחשבה שמישהו יתייחס ברצינות לשקרן מורשע כמו כהן. פתטי לראות אותו מקבל עוד הזדמנות להפיץ את השקרים שלו".

 

עדותו של כהן היא מהחשובות ביותר מאז תחילת החקירה של ועדות המודיעין של בית הנבחרים והסנאט בנוגע לשאלה אם היו קשרים בין אנשי הקמפיין של טראמפ בבחירות לנשיאות לבין רוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מייקל כהן מגיע לקונגרס
צילום: EPA
מומלצים