שתף קטע נבחר

פרס מגן השקיפות לדינה זילבר: "אחד מהערכים היסודיים"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קיבלה פרס על פועלה: "השקיפות אינה מנוגדת למשילות", אמרה זילבר ברקע המאבק שמנהלת נגדה שרת המשפטים שקד. יו"ר ועדת הפרס, השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, אמרה: "שרת המשפטים דרשה שדינה תתפטר או תפוטר, דינה איתנו כאן היום"

  

ברקע המאבק שמנהלת נגדה שרת המשפטים איילת שקד, קיבלה הערב (יום ד') המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר את פרס מגן השקיפות לשנת 2019. לאחר קבלת הפרס, בטקס שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, אמרה זילבר: "שקיפות היא כמו חמצן. חיונית. היא המצע שבהיעדרו מתפתחות פתולוגיות". בפרס זכתה גם עו"ד אינסאף אבו שארב, פעילה חברתית למען זכויות הנשים בחברה הבדואית.

 

זילבר אמרה עוד כי "בלעדי השקיפות, ההגנה על פרקטיקות משחיתות קלה יותר וחומרים מסוכנים זורמים בצינורות תת-קרקעיים בנחת. עד היום זהו אחד מהערכים היסודיים המכוונים את עבודת מוסד היועץ המשפטי לממשלה. השקיפות אינה מנוגדת למשילות אלא תורמת למשילות חשופה יותר ונקיה יותר, כזו שדופקת חשבון לציבור".  

דינה זילבר  (צילום: יובל חן)
"שקיפות היא כמו חמצן". זילבר בטקס(צילום: יובל חן)

בין האורחים הרבים שפקדו את הטקס של עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, שחוגגת 20 שנה להיווסדה, היו נשיאי בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק ודורית ביניש, שופט העליון מני מזוז, שופט העליון לשעבר יצחק זמיר וח"כ סתיו שפיר שכיהנה כיו"ר ועדת השקיפות בכנסת היוצאת.

 

יו"ר ועדת הפרס, השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, הוסיפה לדבריה בשבחה של זילבר נימה של תקיפה כלפי השרה שקד. "דינה נלחמה ונלחמת ללא לאות בכנסת ובממשלה", אמרה אופיר-תום. "שרת המשפטים דרשה שתתפטר או תפוטר. דינה לא התפטרה ולא פוטרה. היא איתנו כאן היום, ופרס השקיפות מחכה לה".

 

"השקיפות היא החיסון נגד השחיתות" 

השופט בדימוס זמיר אמר באירוע: "נוכח הפרשות שהמשטרה חקרה והיועץ המשפטי בודק בחשד לביצוע עבירות פליליות בצמרת השלטון בישראל - השקיפות היא החיסון נגד השחיתות". לדבריו, ישראל אינה מדינה מושחתת. "עדיין אנחנו מקבלים שירותים ציבוריים בדרך כלל ללא צורך לשלם שוחד לאנשי ציבור. אבל מדינת ישראל נתונה בסכנה להיעשות מדינה מושחתת, כמו מדינות רבות בסביבה שלנו, באפריקה ובאסיה. היא מתנדנדת על קו הגבול. הסכנה אינה תיאורטית ורחוקה אלא ממשית וקרובה".

 

העימות בין זילבר לשרה שקד פרץ בנובמבר האחרון, בעת שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מתחה ביקורת במהלך דיון בכנסת על התנהלות הממשלה. "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים אלא גם מילים חדשות – משילות, נאמנות, התגברות", אמרה אז זילבר. שקד מצדה אמרה אז כי זילבר "חצתה כל גבול", ואף ציינה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלבליט כי היא מצפה שזילבר תתפטר מתפקידה.

 

בראש עמותת שקיפות בינלאומית ישראל עומדות השופטת בדימוס נילי ארד (יו"ר) שכיהנה כנשיאת בית הדין הארצי לעבודה, והמנכ"לית עו"ד חלי עולמי. עיקר מטרות העמותה הן להנחיל את הערכים והנורמות של שקיפות, טוהר מידות, יושרה, אתיקה ואחריותיות, לאורם של ערכים אלה להניע תהליכים אפקטיביים למניעת השחיתות בחברה בישראל.

 

העמותה פועלת כסניף של ארגון השקיפות הבינלאומי TRANSPARENCY INTERNATIONAL אשר לו 100 סניפים ברחבי העולם, שמטרתם קידום עולם ללא שחיתות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים