שתף קטע נבחר

כולם התחילו ללכת מלבד הילד שלי

מה קורה אם הילד עבר את גיל שנה וחצי ולא מראה שום רצון להתחיל ללכת? האם לתת לו להתפתח בקצב שלו או להתחיל סדרת בדיקות? "אני מאמינה שצריך להקשיב לאינסטינקט ההורי ולזכור שגוגל וקבוצות פייסבוק הם לא רופאים", אומרת אמא שבנה החל ללכת בגיל שנה ותשעה חודשים

כל הורה בודק מתי הילד שלו מתהפך, מתחיל לזחול ובהמשך ללכת. יש עקומות בטיפת חלב ושיחות הורים בגינה, וגם אם אתם ממש מנסים להתעלם ומאמינים שלכל ילד את הקצב שלו בשלב מסויים עולות תהיות ואף דאגות כשההתפתחות לא "לפי הספר".  

 

"הבכורה שלי לא הלכה עד כמעט גיל שנתיים", משתפת רונית עבדי מפתח תקווה. "הלכתי לרופאים, אבל הם לא ממהרים להסיק שיש בעיה".

 

מה היה ציון הדרך?

"בגיל שנה היא לא זחלה והחלטתי שאני לא מוותרת. לא חשבתי שאם תסתכל על אחרים היא תלך. להפך זה יהיה תסכול עבורה כי כולם הולכים והיא לא. זה לא שהיא הייתה עצלנית, באמת היה לה קשה.

 

"הפסדתי שעות עבודה, לקחתי אותה לפיזיותרפיה בבוקר, עשינו המון תרגילים שחיזקו את השרירים. בסוף הגענו לחוג שחיה אחד על אחד. הם אמרו שחגורת הכתפיים חלשה, גם כשהיא זחלה, זחלה בזחילת גחון. שם הרגשתי שמבינים אותי, שם עשתה את הצעד הראשון בגיל שנה ועשרה חודשים.

 

"היא לא הלכה לגן כי היא לא התאימה לקבוצת גיל של גדולים משום שהיא לא זזה, אך גם לא התאימה לקבוצה של קטנטנים יותר, הכל התעכב. היינו הולכת לגינה, היא הייתה בת שנה וחצי.  הייתי רואה ילד מטפס ורץ וזה קשה, בייחוד כשזה ילד ראשון שלך".

 

"עשינו המון תרגילים שחיזקו את השרירים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"עשינו המון תרגילים שחיזקו את השרירים"(צילום: shutterstock)

איך הרגשת בצעד הראשון שלה?

"יצאנו מהבריכה, היא עשתה שני צעדים קמה והלכה עוד שלושה, אושר גדול. אחרי זה הכל הלך חלק, התחילה לדבר השלימה פערים מהר. זו הייתה תקופה לא קלה".

 

להורים אחרים מייעצת עבדי להקשיב ולסמוך על האינסטינקט ההורי - "ההורים יודעים מה טוב ונכון עבור הילדים שלהם. תתעלמו מרעשים של אחרים, מה שקורה אצל ילדים אחרים שונה מהילד שלך. אל תגרמו לאחרים לפקפק בתחושת בטן שלכם, אם יש ספק לפחות תלכו להיבדק. נכון, לא צריך להיות היפוכונדר אבל גם אם בגיל שנה הוא לא זוחל, צריך לפחות ללכת לבדוק כי זה מעכב את כל ההתפתחות שלו וככל שמתחילים מוקדם, יותר טוב".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

"להקשיב לאינסטינקט ההורי"

בנה של מורן אלויה מחדרה, החל ללכת בחודש האחרון כשהוא בן שנה ותשעה חודשים. לאלויה שני בנים נוספים גדולים יותר בני 11.5 ושבע.

 

"שני הילדים הגדולים התחילו ללכת לפני גיל שנה", היא מספרת. "בהתחלה חשבתי שהוא יילך קודם, כל מיני סיסמאות שילד שלישי מתקדם מהר כי הוא לומד מהאחים. הבנתי עם הזמן שאין מה להשוות, כל ילד שונה, אחר ומיוחד. מנגד, לא לקחתי את זה קשה, הייתה לו התפתחות רגילה, אבל הוא התחיל לעמוד רק בגיל שנה וחצי".

 

חשבת שאולי יש בעיה שדורשת בדיקה?

"היינו בחיסונים בטיפת חלב. האחות שאלה אם הוא הולך וכשעניתי שלא, הציעה לבדוק, לראות רופאת התפתחות. חודש אחרי, מורה להתפתחות תנועה בגן אמרה שאולי יש בעיה בקשתית של הרגל ושלחה רשימת תרגילים. בתחושה שלי הוא היה בסדר. בגיל שנה וחמישה חודשים, במעקב שגרתי אצל רופאת הילדים, היא אמרה שכל עוד הוא מסתובב סביב ספות ונעמד, הכל תקין. מתחילים לטפל בגיל שנה ותשעה חודשים.

 

"השתדלתי לא להילחץ. מבחינתי, הילדים שלי מושלמים. הוא מתפתח, מצייר, אז בהליכה לקח לו יותר זמן. ייחסתי את זה לביטחון העצמי, לא היה לו בטחון לשחרר. בעלי רצה לקנות הליכון וסירבתי, מבחינתי זה כמו לתת קביים לילד שמתחיל ללכת וגם לתת ידיים זה לא חכם, כי המשמעות היא להיעזר במישהו. עודדתי אותו ללכת לכיווני כשהוא נעמד ליד שולחן, חיזקתי את הביטחון שלו. היום הוא רץ למרות שהתחיל ללכת רק לפני חודש.

 

"הקושי היה דווקא בגן. הוא היה בשלב המעבר לקבוצה הבוגרת המותאמת לגיל וסרבו בגלל שלא הלך, רצו להשאיר אותו בקבוצה של הקטנים, הזוחלים. התעקשתי שיעבור לגדולים כדי שיילמד מהם איך ללכת. בסוף הסכימו, העברתי אוו וזה עזר".

 

איך משחררים את מפלס הלחץ כשהתינוק לא הולך?

"אני מאמינה שצריך להקשיב לאינסטינקט ההורי. לזכור שגוגל וקבוצות בפייסבוק הם לא רופאים. לילד האמצעי שלי היה קושי עם חגורת הכתפיים ואותו כן חזקתי אבל עם הקטן האמנתי שזה קשור לביטחון העצמי. עודדתי אותו, מחאתי כפיים, בייחוד אחרי שרופאת הילדים ראתה אותו ואמרה שמבחינת שרירים הכל בסדר".

 

"עודדתי אותו, מחאתי כפיים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"עודדתי אותו, מחאתי כפיים"(צילום: shutterstock)

הקצב משתנה בין ילד לילד

"ילד אמור ללכת בטווח שבין גיל תשעה חודשים עד שנה ותשעה חודשים, כשהממוצע הוא שנה ו-ארבעה חודשים", מסבירה הלל קציר, פיזיותרפיסטית התפתחותית.

 

"ההבדל בין הילדים קשור לגנטיקה: ילדים שנולדו עם טונוס נמוך, גמישות יתר, מוטיבציה, שוני בטמפרמנט. בנוסף, יש אלמנט סביבתי. בשנת 2000 משרד הבריאות הוציא המלצה להשכיב תינוקות על הגב בשינה מחשש למוות בעריסה. ב-2013 עלה קמפיין נוסף כדי להעלות מודעות של הורים. הורים רבים חוששים ומשכיבים פחות על הבטן בזמן הערות וזה משליך על תחומי התפתחות אחרים: מתהפכים פחות מהר, זוחלים יושבים וזה גרם לטווח בין הילדים להיות רחב יותר."

 

בנוסף, מחדדת קציר - "אם פעם חשבו שיש סדר אחיד בהתפתחות התינוקות: מתהפך, זוחל, מתיישב, עומד והולך, בשנים האחרונות מחקרים שונים מעידים כי הרצף דומה אך לא אחיד ויכול להשתנות. גם הקצב משתנה בין הילדים.

 

"צריך לזכור כי בטרם ההליכה, ישנם שלבים: עמידה, ללכת לאורך ספה, לעבור מפינה אחת לאחרת, לדחוף דברים כמו שולחן פעילות שלא זז, אז הילד לומד לעזוב וללכת. השלב בין עמידה להליכה יכול להמשך חצי שנה".

 

קראו עוד:

הגיל שבו ילדים מתחילים להיות חברותיים

הגורם המפתיע שמשפיע על התפתחות ילדים

באיזה גיל מתחילים לזחול?

 

מתי מומלץ לפנות לאבחון?

"כשילד לא נעמד בגיל שנה או לא הולך בגיל שנה וחצי, חשוב להתחיל לבדוק כדי לאפשר לו להתפתח בטווח ולא להתחיל מאוחר. אם ההורים מודאגים, פחות להתייעץ עם ד"ר גוגל אלא לפנות לאבחון והדרכה חד פעמית לקבלת תרגילים, ובעיקר כדי להרגיע את ההורים שהכל בסדר. גם אם לא יילך בגיל שנה ועשרה חודשים או שנתיים זה לא אומר שמשהו לא בסדר, אבל כן דורש בדיקה.

 

"פיוזתרפיסטים בודקים אם כל תחומי ההתפתחות מתעכבים או רק ההליכה: תקשורת, שפה, קוגניציה, משחק, רגשי, מוטוריקה עדינה וגסה. בודקים מאיפה זה נובע, אם כל ההתפתחות שלו איטית אולי נובע מטונוס נמוך וצריך עזרה או טונוס גבוה או גמישות יתר ולכן חלש יותר.

 

"אני מסתכלת על שכיבה, בטן, עמידה, מעודדת אותו להתהפך, בודקת רפלקסים, רקע, מקשיבה להורים, אוספת נתונים וכך מתקבלת תמונה עדכנית. אני רואה היכן הוא ביחס לשאר האוכלוסייה בעולם. לפעמים, הבעיה לא מוטורית אלא קשורה לתחום רגשי, חשש או פחד לעשות צעד ראשון".

 

טיפים להליכה?

"לסדר סביבה מותאמת גיל. רוב הילדים יעמדו בגיל תשעה חודשים. אם הצעצועים על הרצפה אין לו סיבה לעמוד לכן הרימו את הצעצועים גבוה ואם הילד נעמד וכיף לו, תזיזו אותם הצידה, כך תגרמו גם לילד לזוז הצידה.

 

"תנו לו פעילות משחק מעניינת לחקור, תקרבו שולחן פעילות ותזיזו, תעודדו, ותגרו עם תקשורת ומשחק כדי שהמוטוריקה תתקדם.

 

"כשיש מטרות ברורות ומקבלים פידבק חיובי, הם שמחים וזה מקרב אותם להליכה עצמאית, מקנה להם בטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
השלב בין עמידה להליכה יכול להמשך חצי שנה
צילום: shutterstock
מומלצים